خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۱۲ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 3 December - 2022
2
ایچنا گزارش می دهد؛

علل بدغذایی کودکان وعکس العمل والدین باید چگونه باشد؟

  • 20 شهریور 1400 - 20:20
علل بدغذایی کودکان وعکس العمل والدین باید چگونه باشد؟
بد غذایی کودکان می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد ضمن آنکه بعضی از عادات بد غذایی کودکان ممکن است بعد از مدتی از بین برود و در حدی نباشد که روی رشد و تکامل کودک تاثیر بگذارد.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ یکی از مشکلات پدر و مادر‌ها که برای آن‌ها ایجاد نگرانی می‌کند، بد غذایی کودکان است. بد غذایی کودکان می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال بعضی از کودکان دوست ندارند دو وعده در روز یک غذای تکراری را مصرف کنند. بعضی کودکان نیز نمی‌توانند به مدت طولانی بی تحرک نشسته و غذا بخورند.

بعضی از آن‌ها نیز ممکن است از تجربه غذا‌های جدید ترس داشته باشند. در نخستین بخش از این مطلب راهکار‌هایی برای حل این مشکلات مطرح می‌شود. البته بعضی از عادات بد غذایی کودکان ممکن است بعد از مدتی از بین برود و در حدی نباشد که روی رشد و تکامل کودک تاثیر بگذارد.

بد غذایی کودکان می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد ضمن آنکه بعضی از عادات بد غذایی کودکان ممکن است بعد از مدتی از بین برود و در حدی نباشد که روی رشد و تکامل کودک تاثیر بگذارد.

توجه زیادی که کودکان بد غذا هنگام واکنش شدید والدین یا تنبیه آن‌ها دریافت می‌کنند باعث می‌شود کودکان تمایل پیدا کنند تا عادات بد غذایی خود از جمله پرهیز از غذا خوردن را ادامه دهند تا همچنان مورد توجه والدین خود باشند.

عکس العمل والدین چگونه باشد؟

 

والدین باید غذا را جلوی کودک گذاشته و حدود نیم ساعت بعد آن غذا را بردارند. نشستن پشت میز که متناسب با قد کودک باشد نیز برای صرف غذا ممکن است مفید باشد.

باید به این نکته توجه داشت که کودکان به طرح و رنگ ظروفی که در آن غذا می‌خورند، اهمیت می‌دهند. آن‌ها به ظروفی که در آن‌ها از اشکال و رنگ‌های گوناگون مانند زرد، سبز، نارنجی استفاده شده است علاقه بیشتری نشان می‌دهند. والدین بهتر است غذای کودک را در ظروف غذاخوری مخصوص کودک یا ظرف‌هایی که دارای طرح‌های گوناگون و رنگی هستند سرو کنند.

به پدر و مادر‌ها توصیه می‌شود در هنگام غذا دادن به کودکان بسیار صبور باشند؛ چون ممکن است مجبور شوند یک غذا را بار‌ها به کودک پیشنهاد دهند تا بالاخره آن را بچشد. وقتی می‌خواهید غذای جدیدی را به کودک پیشنهاد دهید آن غذا را در ظرفی با طراحی کودکانه قرار دهید و خودتان هم از آن غذا بخورید.

الگوی مناسبی برای کودک باشید و همان مواد غذایی را بخورید که دوست دارید فرزندتان هم آن‌ها را بخورد. جلوی کودک در مورد غذا‌هایی که خودتان دوست ندارید صحبت نکنید. وعده‌های خانوادگی زمانی مناسب برای تشویق کودکان به خوردن غذا‌های سالم و مفید است.

 

در کنار غذا‌های جدیدی که نخستین بار برای کودک درست می‌کنید مقدار کمی غذای مورد علاقه او را نیز قرار دهید.

از پر کردن بیش از اندازه ظرف غذای کودک خودداری کنید. به یاد داشته باشیم کودکان در حدود نصف بزرگسالان غذا می‌خورند، پس بهتر است از ظروف مخصوص کودک که اندازه‌ی آن متناسب با میزان نیاز غذایی کودک است استفاده کنید.

می‌توان چندین نوع غذا را آماده کرد و از کودک خواست تا از بین آن غذا‌ها یکی را انتخاب کند. همیشه یک نوع غذای مورد علاقه کودک را بین این غذا‌ها قرار دهید. از کودک نخواهید مقدار زیادی از غذای جدید را بخورد، بلکه سعی کنید او را راضی کنید تا کمی از غذای جدید را امتحان کند و صبر کنید تا خودش دوباره تقاضا کند.

اگر کودک به مصرف غذایی تمایل نشان نداد آن غذا را کامل از برنامه غذایی او حذف نکنید، بلکه در روز‌های دیگر نیز آن غذا را امتحان کنید. این مورد را با فاصله هر دو تا سه روز یک بار و بین پنج تا پانزده نوبت امتحان کنید. با این کار بیشتر کودکان حاضر به چشیدن غذای جدید می‌شوند.

در صورتی که کودک باز هم قبول نکرد، باید بپذیرید که کودک شما ممکن است تمایلی به بعضی غذا‌ها نداشته باشد. البته این مورد ممکن است با گذشت زمان تغییر کند؛ بنابراین چند ماه بعد هم می‌توانید دوباره غذای جدید را امتحان کنید.

علاوه بر ظرف غذا، شکل، مزه، رنگ و بافت غذا نیز برای کودکان اهمیت دارد. تزئین غذا‌ها به اشکال مختلف می‌تواند باعث تشویق کودک به چشیدن آن‌ها شود. بچه‌ها غذا‌هایی را که درجه حرارت بالایی دارند ممکن است مصرف نکنند؛ بنابراین لازم است غذای کودک در حد مطلوبی گرم باشد

  • منبع : صداوسیما

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب