‌دوران کودکی، دوران اجتماعی شدن و جامعه پذیری انسانها است

‌به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ محمدمیهنی در نشست شورای هماهنگی برنامه های هفته ملی کودک با تاکید بر نقش و اهمیت دوران کودکی افزود: بخش زیادی از موفقیت ها و شکل گیری شخصیت و نوع نگرش هر فرد تحت تاثیر شرایطی است که در کودکی و نوجوانی سپری کرده است.
میهنی گفت: یکی از مهمترین دوران اجتماعی شدن و جامعه پذیری انسانها دوران کودکی است که فوق العاده دارای اهمیت است‌.
وی گفت: بر اساس آموزش های این دوران است که فرد قانون پذیر و یا قانون گریز می‌شود.
مدیرکل امور اجتماعی تصریح کرد: بر اساس آموزش های دوران کودکی و تربیت در این دوران می‌تواند انسانی پرورش یابد که نسبت به همنوعان خود احساس مسئولیت کند و وظایف خودش را انجام دهد و یا اینکه قانون گریزی و بی‌توجهی به همنوعان خودش را داشته باشد که همه اینها ریشه در دوران کودکی و نوجوانی و نوع تربیتی است که خانواده‌ها در این دوران برای کودکان اعمال می‌کنند.
وی با بیان اینکه در شکل گیری شخصیت در دوران کودکی هم جامعه و هم خانواده نقش دارند، افزود: برنامه هایی که در ارتباط با هفته کودک برگزار می‌شود در واقع نشان دهنده مسئولیت و نقش جامعه  در ارتباط با کودکان و نوجوانان است‌.
وی اطلاع رسانی به افراد جامعه و معطوف کردن توجهات به کودکان در این هفته را نشان دهنده‌ اهمیت دادن به انسانیت و انسان بودن انسانها و رعایت حق و حقوق انسان ها و حقوق کودکان عنوان کرد.‌
میهنی گفت: حقوق شهروندی و بهره مندی از خدمات آموزشی، بهداشتی، درمانی و فرهنگی همه مسائلی است که باید بپذیریم کودکان و نوجوانان هم دارای این حقوق هستند و برای آنها  شرایط برخورداری را مهیا کنیم.
وی تاکید کرد: دستگاه های اجرایی که منشاء خدمات فرهنگی و اجتماعی هستند و این خدمات را ارائه می دهند باید توجه دادن خانواده ها به حقوق کودک و جایگاه و اهمیت کودک را برجسته نمایند و همچنین شرایطی فراهم کنند که خود کودکان و نوجوانان این احساس را داشته باشند که برای شخصیت و وجود آنها ارزش قائل هستیم.
این مقام افزود: دوران کودکی دارای شرایط خاصی است و انرژی های خاصی را در خود دارد که باید زمینه برای آزادسازی این انرژی ها فراهم شود.
وی با بیان اینکه نوجوانی هم دوران حساسی است که آینده فرد را رقم می‌زند و فرد در این دوران تجربیات خاصی را کسب می‌کند، خاطرنشان کرد:‌ در این دوران نقش هدایتگری می‌تواند بسیار اثرگذار باشد و اگر نقش ما فقط یک نقش دستوری باشد این کودک در آینده روحیه دیکتاتوری را پیدا می کند که فقط می‌تواند برای دیگران حکم اجرا کند.
میهنی در پایان گفت: در صورتی که همه برنامه‌ریزی‌ها و خدمات متعلق به نسل فعلی باشد و بخواهیم از همه توان و انرژی و امکانات برای نسل فعلی استفاده کنیم،‌ به نسل های آینده و به کودکان و نوجوانان ظلم خواهد شد./

 

منبع: ایسنا

همچنین ببینید

معنای خودشکوفایی در زندگی امروز

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ اهمیت این موضوع به این دلیل است که تحقق خودشکوفایی در …