خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : پنج شنبه - ۲۰ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Thursday - 9 February - 2023
3
ایچنا گزارش می دهد؛

۵ راهکار تربیتی برای رفع عادات بد کودکان

  • 31 شهریور 1400 - 9:58
۵ راهکار تربیتی برای رفع عادات بد کودکان
بچه‌های معصوم و بامزه ما گاهی وقت‌ها رفتار‌های نادرستی را تکرار می‌کنند که باعث شرمندگی یا ناراحتی والدین می‌شود، رفتار‌هایی مثل تکرار یک عبارت زشت، مکیدن انگشت، دست در بینی کردن و.... اگر فرزندتان دچار اینگونه عادت‌ها است حتماً می‌دانید که ترک دادن کودک چقدر دشوار است، اگر می‌خواهید بدانید با رفتار و عادت‌های بد فرزندتان چطور باید برخورد کنید، این راهنما را بخوانید.

واضح و صریح صحبت کنید:
اگر هربار که فرزندتان انگشتش را در بینی‌اش فرو می‌کند دست او را بگیرید و بکشید او نمی‌فهمد دقیقاً چرا این کار را می‌کنید و به رفتارش ادامه می‌دهد. برایش بگویید دقیقاً با چه چیزی مخالف هستید. بگویید فرو کردن انگشت در بینی کار زشتی است و یک بچه خوب هیچ وقت نباید دست در بینی‌اش کند.

روش جایگزین آموزش دهید:
گاهی وقت‌ها فرزندتان اشتباهی را تکرار می‌کند، چون رفتار درست را نمی‌داند، مثلاً از کلمه رکیکی استفاده می‌کند که جایی شنیده، چون مترادف آن را نمی‌داند و فکر می‌کند این کلمه منظور او را می‌رساند. رفتار‌های درست و جایگزین را به فرزندتان آموزش دهید و بگویید به جای این کار، می‌تواند چه کاری انجام دهد.

مثل یک بزرگسال با او صحبت کنید:
غر زدن، دعوا کردن، تهدید کردن، به برطرف شدن رفتار اشتباه کودک منجر نمی‌شود. با فرزندتان همان طور که با یکی از دوستان حرف می‌زنید صحبت کنید و به او توضیح دهید که انتظار چه رفتاری را از او دارید. در عین حال مقتدر و محکم باشید.

علت رفتار را درک کنید:
گاهی کودکان یک رفتار زشت را انجام می‌دهند، چون کنجکاو هستند. آن‌ها از بار ارزشی رفتارشان آگاه نیستند و مثلاً ممکن است به خاطر کنجکاوی جنسی یا به خاطر قرار گرفتن در مرحله‌ای از رشد خود، رفتار‌های خارج از عرف نشان دهند. ممکن است کودک به خاطر استرس رفتاری مثل انگشت مکیدن یا ناخن جویدن را انجام دهد. در این موارد بدون آنکه کودک را دعوا کنید به او بگویید که می‌توانید با هم درباره این موضوع حرف بزنید و توضیحاتی درخور سن و فهم او ارائه دهید.

رفتار را تقویت نکنید:
بهترین تشویق، تنبیه نکردن است. شما می‌توانید رفتار اشتباه را با نادیده گرفتن خاموش کنید. در واقع گاهی واکنش نشان دادن به یک رفتار زشت باعث می‌شود کودک توجه و تمرکز بیشتری بر آن رفتار داشته و آن را تکرار کند. برخی رفتار‌ها را می‌توانید با نادیده گرفتن از بین ببرید. فقط باید صبر کافی داشته باشید و البته بتوانید احساسات تان را مدیریت کنید.

  • منبع : تبیان

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب