۵۰۰ حرفه مهارتی در مدارس استان بوشهر ارائه می‌شود

به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ حمیدرضا پناه صبح امروز در نشست هماهنگی مسئولان آموزش فنی و حرفه‌ای استان بوشهر با بیان اینکه مهارت آموزی و توانمندسازی راهکار برون رفت از مشکل اشتغال است،اظهار داشت: شعار “هر شهروند یک مهارت” می‌تواند نوید بخش آینده روشن برای ایجاد اشتغال در استان باشد و باید به این نکته که کار تنها به معنای پشت میزنشینی نیست توجه و برای اصلاح فرهنگ کار، تلاش کرد.

وی به جایگاه اثرگذار وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی در خدمت رسانی به افراد مختلف جامعه اشاره و بیان کرد: دستگاههای زیرمجموعه وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی به بیش از نیمی از جمعیت استان بوشهر خدمات ارائه می‌دهند که این اهمیت، بیانگر این است که با همکاری تمام حوزه‌های مرتبط با یکدیگر، بخش زیادی از مشکلات و نارسایی‌ها می تواند برطرف شود.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان بوشهربا بیان اینکه مهارت آموزی، ارایه تسهیلات و تشکیل تعاون به‌عنوان یک چرخه کامل می‌تواند زمینه‌های ایجاد اشتغال را برای جوانان جویای کار فراهم کند افزود: کسانیکه از فنی و حرفه‌ای مدرک آموزش مهارت دریافت می‌کنند در حوزه اشتغال کمتر دچار آسیب هستند و ما وظیفه داریم پلی بین فارغ التحصیلان دانشگاهی و مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای باشیم تا بتوانیم کارآموزانی دارای مهارت برای بازار کار آماده کنیم.

پناه به تفاهم‌نامه بین صندوق کارآفرینی و امید و آموزش فنی و حرفه‌ای اشاره کرد و اجرای درست آن را ، در ایجاد اشتغال موثر دانست و اظهار کرد: بازار کار ما امروزه به دنبال مهارت است و این موضوعی است که باید به شدت در دستور کار مدیران شورای هماهنگی قرار گیرد.

فرهنگ کار و گفتمان اشتغال در استان راه‌اندازی می‌شود

مدیر صندوق کارآفرینی و امید استان بوشهر نیز با اشاره به تفاهم نامه همکاری آموزش فنی و حرفه ای و این صندوق اظهار داشت: برای ایجاد اشتغال پایدار که منجر به افزایش رفاه و تقویت بنیان‌های اجتماعی خانوارها می‌شود، باید فرهنگ کار را تقویت و گفتمانی در استان راه‌اندازی کنیم که افراد از حقوق بگیری دولت به سمت کارآفرینی رفته و همراه با مهارت آموزی، بخش از مشکل اشتغال استان برطرف شود.

مرتضی شهبازی مهارت آموزی را پایه و اساس کارآفرینی دانست و افزود: این صندوق برای همکاری بیشتر با کارآفرینان، ضمانت‌ها را تسهیل کرده و کارآفرینانی که غالبا بانک‌ها نیستند را مورد حمایت خود قرار داده است.

وی اظهار کرد:در راستای ایجاد اشتغال پایدار و به منظور حمایت از آموزش دیدگان مهارتی مراکز آموزش فنی و حرفه ای و انجام کار واقعی و دایر کردن کسب و کار ،تفاهم نامه ای بین سازمان آموزش فنی و حرفه ای و مدیر عامل صندوق کارآفرین امید به امضاء رسید که نقش مهم در توسعه اشتغال دارد.

توانمندسازی و مهارت آموزی به جوانان در اولویت قرار دارد

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان بوشهر، نیز یکی از عوامل مؤثر در توانمندسازی جوانان را مهارت آموزی دانست و با بیان اینکه مدیران عضو شورای هماهنگی می‌توانند نقش مهم در توسعه مهارت آموزی در استان بوشهر داشته باشند، افزود: یکی از وظایف آموزش فنی و حرفه ای توانمندسازی یا مهارت آموزی به جوانان جویای کار فاقد مهارت است.

عبدالمجید دراهکی ارتقاء مهارت شاغلان، صنایع و صنوف برای حفظ اشتغال را یک ضرورت دانست و تصریح کرد: ارتقاء بهره‌وری و کاهش هزینه‌های تولید و صیانت از منابع انسانی از دیگر وظایف این سازمان است که هر کدام می‌تواند نقشی مهم در توسعه اشتغال استان داشته باشد.

وی با تاکید براینکه آنچه که در برنامه‌های کلان سازمان آموزش فنی و حرفه ای مورد توجه قرار دارد، این است که بتوانیم آموزش های هدفمند، اثربخش و براساس نیاز بازار کار را در استان بوشهر ارایه دهیم،اظهار کرد: بهره گیری از ظرفیت‌ها و امکانات برای توانمندسازی نیروی انسانی ، کاهش هزینه ها و افزایش درآمدها، توجه به ترویج فرهنگ مهارت آموزی با کمک اصحاب رسانه، نگاه عدالت محور به همه کارکنان در برقراری تسهیلات رفاهی،استاندارد سازی روش‌های اجرایی و آموزشی را از برنامه‌های اجرایی این مجموعه در سال گذشته عنوان کرد.

اجرای طرح ایران مهارت در مدارس

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای بوشهر اجرای طرح ایران مهارت را از اولویت‌های مهم فنی و حرفه ای بوشهر ذکر و بیان کرد: بر اساس این طرح با تفاهم‌نامه بین ادارات کل آموزش و پرورش و فنی و حرفه‌ای دانش آموزان شاغل به تحصیل در رشته‌های غیر از فنی و حرفه ای حداقل یک مهارت را در سال تحصیلی جدید آموزش می‌بینند.

وی بیان کرد: بر اساس اجرای طرح ایران مهارت  500 حرفه مهارتی در مدارس استان عرضه می‌شود و  هر دانش آموز حداقل یک مهارت آموزش می‌بیند.

دراهکی به طرح توانمندسازی سربازان وظیفه نیز اشاره کرد و گفت:در طرح قرارگاه مهارت آموزی که با همکاری نیروهای مسلح در حال اجرا است سربازان وظیفه نیز مهارتهای لازم را در مدت خدمت فرا می‌گیرند که استان بوشهر در سال گذشته در این حوزه مقام اول کشور را بدست آورده است.

وی با اشاره به مهارت آموزس در نیمه نخست امسال خاطر نشان کرد: در نیمه نخست  امسال بیش از 850 دوره آموزشی در مراکز آموزش فنی و حرفه ای استان با تنوع 388 مهارت فنی بر اساس نیاز بازار کار برگزار شده است./

 

منبع: تسنیم

همچنین ببینید

بهزیستی تعریفی برای مناطق حاشیه نشین ندارد/ وجود 2400 خانوار نیازمند

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی اصفهان با اشاره به اینکه بهزیستی …