۵۰درصدکودکان متکدی وخیابانی بی سوادمطلق هستند

به گزارش پایگاه خبری کودک ونوجوان به نقل ازخبرگزاری ایلنا; عیسی فرهادی فرماندار تهران در حاشیه نشست شورای اجتماعی کشور که صبح امروز با حضور وزیر کشور در این وزارتخانه برگزار شد، درباره ساماندهی و جمع‌آوری کودکان متکدی و خیابانی گفت: طرح جمع‌آوری کودکان خیابانی و متکدی از 40 روز پیش آغاز شده و تاکنون 306 کودک جمع‌آوری و ساماندهی شده‌اند.وی ادامه داد: 100 درصد کودکان متکدی بوده و 80 درصد آنها از اتباع دیگر کشورها هستند. همچنین 50 درصد این کودکان بی‌سواد مطلق بوده و 20 درصد آنها متاسفانه فاقد والدین هستند یعنی تنها به کشورواردشده‌اند. در حال حاضر نیز 50 نفر از این کودکان در یکی از مراکز بهزیستی نگهداری می‌شوند.

فرماندار تهران با بیان اینکه این طرح ادامه خواهد داشت، گفت: بهزیستی متولی طرح جمع‌آوری و ساماندهی کودکان خیابانی و متکدی است و ساماندهی این کودکان توسط مددکاران بهزیستی انجام می‌شود. همچنین سایر دستگاه‌ها نیز در این زمینه به بهزیستی کمک خواهند کرد و اگر چنانچه خانواده‌ای بی‌بضاعت و ضعیف در میان این کودکان وجود داشته باشد خارج از نوبت تحت پوشش کمیته امداد قرار خواهند گرفت. اگر چه در میان کودکانی که جمع‌آوری شده‌اند تنها 18 درصد آنها کودک ایرانی هستند.

فرهادی تصریح کرد: چنانچه کودک ایرانی و دارای پدر و مادر باشد که به صورت قانونی در کشور هستند و پدر و مادرشان نیز در ایران حضور دارند، چنانچه برای بار اول در این طرح‌ها جمع‌آوری شده باشند، تنها از خانواده تعهد گرفته شده و کودک به آنها تحویل داده می‌شود اما چنانچه تکرار شود این اقدام جرم است و اگر چنانچه کودک از اتباع دیگر کشورها بوده و پدر و مادرش به صورت قانونی در ایران حضور داشته باشند، برای بار اول باید تعهد داده و چنانچه تکرار شود نسبت به طرد آنها از کشور اقدام خواهد شد. اگر کودکی به صورت غیرقانونی به همراه پدر و مادرش در ایران حضور داشته باشد و در این طرح جمع‌آوری شود در همان بار اول نسبت به طرد آن کودک به همراه خانواده‌اش اقدام خواهد شد.

مهمترین معضل ما کودکان فاقد پدر و مادر می‌باشند. طبق مصوبه شورای اجتماعی کشور و دستور وزیر مقرر شد جلسه‌ای با سفارت کشورهای مربوطه درخصوص ساماندهی این کودکان برگزار کنیم تا نسبت به طرد این کودکان اقدامات لازم انجام شود و در غیر این صورت نیز در کمپ‌هایی نگهداری خواهند شد.

فرماندار تهران تصریح کرد: در خصوص سایر متکدیان بزرگسال نیز شهرداری تهران آمادگی لازم را دارد تا نسبت به جمع‌آوری این افراد اقدامات لازم را انجام دهد. همچنین دو مرکز از روز آینده در اختیار بهزیستی قرار خواهد گرفت تا در خصوص جمع‌آوری کودکان خیابانی و متکدی مورد استفاده قرار گیرد. با وجود دو مرکزی که از فردا در اختیار بهزیستی قرار خواهد گرفت این ظرفیت وجود دارد که ما به صورت کامل بتوانیم کودکان خیابانی و متکدی را جمع‌آوری کنیم.

وی تاکید کرد: مهمترین نکته این است که مردم این موضوع را مورد توجه قرار دهند که باید همکاری لازم را با سازمان‌های متولی داشته باشند. تکدی‌گری یک پدیده بسیار زشت و غیرقابل قبول است اما تکدیگری بیشتر به خاطر عرضه‌ای که وجود دارد اتفاق می‌افتد. در اینجا نیز عرضه پول و کمک‌های مردمی است از همین رو از مردم درخواست می‌کنم تا کمک‌هایشان را به خیریه‌ها، بهزیستی و کمیته امداد بدهند تا در مسیر درست مصرف شود.

فرهادی خاطرنشان کرد: دستگاه‌های مختلف دیگر مانند دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز در این طرح به سازمان بهزیستی کمک کرده و در خصوص درمان این کودکان اقدامات لازم را انجام خواهند داد. متاسفانه در بین این کودکان، کودکانی نیز حضور دارند که دارای بیماری‌هایی هستند که باید تحت درمان قرار بگیرند.

وی در پاسخ به این سوال که مراکز تازه تاسیس شده در کدام مناطق تهران هستند، گفت: یک مرکز در منطقه 5 و مرکز دیگر در منطقه 8 از فردا راه‌اندازی و در اختیار بهزیستی قرار خواهد گرفت. ظرفیت این دو مرکز نیز در مجموع 150 نفر است.

او ادامه داد: ما با جمع‌آوری این 306 نفر کودک متکدی و خیابانی توانسته‌ایم تاثیر بسیار مثبتی بگذاریم و بالغ بر 60 درصد بحث تکدیگری را کاهش داده‌ایم. ما به دنبال این نیستم که این کودکان را جمع‌آوری کرده و نگهداری کنیم و فقط می‌خواهیم این کودکان ساماندهی شوند و اگر مردم مانند شهر تبریز که به متکدیان هیچ کمکی نمی‌کنند رفتار کنند، مطمئنا ما از فردا هیچ متکدی در شهر نخواهیم داشت. البته همان‌طور که گفتم بیش از 80 درصد این متکدیان از اتباع بیگانه هستند و ما با کمک به این افراد باعث افزایش تکدی‌گری می‌شویم.

منبع: ایلنا

همچنین ببینید

همه چیز درباره کودکان کار اینستاگرامی

به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛اینستاگرام را باز می‌کنم. صفحات شناسنامه‌داری را می‌بینم که پیش از …