۱۹۸ هزار کودک ایرانی زائر اربعین/ تردد ۴ درصدی از مرزهای هوایی

به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ امسال نیز با سفر میلیونی زائران به عتبات عالیات در ایام اربعین، برگ دیگری از حیات و بالندگی نهضت بزرگ عاشورا به نمایش گذاشته شد و فرصتی بی‌نظیر را در اختیار پیروان اهل‌بیت(ع) جهت معرفی این نهضت و حماسه بزرگ گذاشت.
پیاده‌روی زائران و عشاق ثارالله(ع) در ایام اربعین از شهر‌های مختلف عراق به سوی کربلا هر سال با شور و اشتیاق بیشتری انجام می‌شود، که امسال نیز شاهد صحنه‌های زیبایی بودیم که در هیچ جای دنیا نمی‌توان مانند آن را یافت.
در مراسم امسال نیز بنا بر اعلام مرکز آمار و پژوهش‌های الکفیل وابسته به آستان مقدس حضرت ابوالفضل(ع) آمار ثبت شده زوار حسینی در اربعین امسال «۱۵ میلیون و ۲۲۹ هزار و ۹۵۵ نفر» بود. براساس این گزارش تعداد زوار اباعبدالله الحسین(ع) وارد شده از دروازه‌های ورودی اصلی شهر کربلا، امسال برای چهارمین سال متوالی، به صورت الکترونیکی ثبت شد. این آمار براساس ۵ دروازه ورودی اصلی به شهر مقدس کربلا یعنی «بغداد – کربلا، نجف – کربلا، بابل – کربلا، حسینیه – کربلا و حر- کربلا» محاسبه شده است.
طبق آمار ثبت شده از تاریخ ۶ صفر تا نیمه روز اربعین(۲۰ صفر) سال ۱۴۴۱ هجری قمری، تعداد زوار «۱۵ میلیون و ۲۲۹ هزار و ۹۵۵ نفر» برآورد شده است. این در حالی است که در سال گذشته(۱۴۴۰ هجری قمری) تعداد زوار «۱۵ میلیون ۳۲۲ هزار و ۹۴۹ نفر» بوده است. در سال ۱۴۳۹ هم تعداد زوار «۱۳ میلیون ۸۷۴ هزار و ۸۱۸ نفر» بوده و در سال قبل از آن(۱۴۳۸) نیز تعداد زوار «۱۱ میلیون و ۲۱۰ هزار و ۳۶۷ نفر» اعلام شده بود.
در کشور ما نیز بنا بر اساس اعلام مراجع رسمی در سامانه سماح ویژه ثبت‌نام زائران اربعین در مجموع بالغ بر ۳ میلیون و ۳۳۰ هزار نفر برای سفر ایام اربعین حسینی ثبت‌نام کردند. سال گذشته نیز بالغ بر ۲ میلیون نفر ثبت‌نام و به سفر اربعین رفتند و امسال آمار‌ها حاکی از آن است که از ابتدای ماه صفر تا کنون در مجموع بالغ بر سه‌میلیون و ۶۴ هزار زائر از کسانی که در این سامانه ثبت نام کرده‌اند از نقاط مختلف عازم عراق و کربلای معلی شده‌اند.
همچنین بر اساس آمار‌های منتشر شده از سوی ناجا، بیش از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از هموطنان کشورمان در مراسم اربعین امسال شرکت کردند. در این رویداد گروه‌های سنی مختلف از جمله افراد زیر یک سال تا سالمندان بالای ۸۰ سال برای حضور در مراسم اربعین به کشور عراق سفر کردند.
در این میان جوانان متولد دهه ۶۰ یا افراد ۳۰ الی ۴۰ سال با جمعیتی بالغ بر ۷۰۰ هزار نفر بیش‌ترین میزان مشارکت در این رویداد را داشتند. بر اساس آمار‌های منتشر شده از سوی جمعیت هلال احمر کشور؛ ۵۲۵ هزار نفر از زائرین اربعین ۹۸ را افراد ۲۰ الی ۳۰ سال، ۵۹۷ هزار نفر را افراد ۴۰ الی ۵۰ سال و ۵۳۷ هزار نفر را زائرین ۵۰ الی ۶۰ ساله تشکیل داده‌اند.
۱۹۸ هزار کودک ایرانی زائر اربعین بودند
زائرین بالای ۶۰ سال نیز با جمعیتی برابر با ۲۹۳ نفر و نوجوانان ۱۰ الی ۲۰ سال نیز با ۲۹۱ هزار نفر، دیگر زائرین اربعین ۹۸ بودند. به علاوه ۱۹۸ هزار نفر از زائرین اربعین ۹۸ را کودکان و خردسالان کم‌تر از یک تا ۱۰ سال را تشکیل دادند.
امسال ۶۵ درصد از زائران، مرد و ۳۵ درصد آن‌ها خانم بودند. به طور دقیق ۳ هزار و ۲۴۱ زائر در اربعین زیر یک سال، ۷۰ هزار زائر زیر ۵ سال و بیش از ۲ هزار زائر بالای ۸۵ سال بودند. در اربعین امسال بیشترین زائران به جوان‌ها اختصاص داشت و عمده زائران ما در سال جاری از سنین ۱۵ تا ۵۵ سال بودند و کم‌ترین آمار مربوط به زائرین بالای ۸۰ سال با جمعیت ۱۰ هزار نفر بود.
۴ درصد ترددهای اربعین هوایی بود
در خصوص مرز‌ها نیز، مرز مهران امسال پذیرای ۵۶ درصد زائران بوده است. ۵۴ درصد زائران از مرز شلمچه، ۱۱ درصد از مرز چذابه و ۵ درصد از مرز خسروی تردد کردند و ۴ درصد تردد‌ها نیز از طریق مرز‌های هوایی صورت گرفت. اربعین امسال با رشد ۷۴ درصدی زائران روبه رو بود. سال گذشته یک میلیون و ۷۶۰ هزار زائر به عتبات سفر کردند و این در حالی است که امسال این میزان به ۳ میلیون و ۷۵ هزار زائر افزایش یافت. سال گذشته ۱۵۲ هزار زائر غیر ایرانی داشتیم این در حالی است که امسال این میزان به ۲۰۵ هزار زائر افزایش یافته بود و در واقع با رشد ۳۵ درصدی اتباع غیرایرانی در سفر اربعین روبه رو بودیم.
بر اساس آمار‌های منتشر شده از سوی ناجا امسال حدود ۶۵ درصد سهم حمل و نقل برعهده مردم بود و البته زیرساخت‌های امسال نسبت به سال گذشته در وضعیت مطلوبی قرار داشت و حدود ۳۰ درصد پارکینگ‌ها توسعه یافته بود. همچنین در اربعین سال ۹۸ حدود ۲ میلیون و ۱۱ هزار سند مسافرتی و برگ تردد چاپ شد که سال گذشته این میزان ۸۹۵ هزار مورد بود./
منبع: ایکنا

همچنین ببینید

اصلی‌ترین رسالت همه عوامل اجرایی در حوزه مسجد آموزش نسل نوجوان است

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ حجت الاسلام «رسول دادخواه» شامگاه گذشته (20خرداد) در مراسم تقدیر از …