خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : دوشنبه - ۸ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 29 May - 2023
3

۱۱ پروژه نوسازی مدارس با اعتبار ۲۴ میلیارد در استان افتتاح می شود

  • 13 بهمن 1398 - 14:23
۱۱ پروژه نوسازی مدارس با اعتبار ۲۴ میلیارد در استان افتتاح می شود

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان همدان از افتتاح ۱۱ پروژه از محل اعتبارات نوسازی مدارس و کمک خیرین همزمان با دهه فجر در استان همدان خبر داد. به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ فرزاد تیموری در نشست خبری با اصحاب رسانه همدان با اشاره به اینکه امسال ۱۱ پروژه برای ایام دهه فجر آماده افتتاح است، […]

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان همدان از افتتاح ۱۱ پروژه از محل اعتبارات نوسازی مدارس و کمک خیرین همزمان با دهه فجر در استان همدان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ فرزاد تیموری در نشست خبری با اصحاب رسانه همدان با اشاره به اینکه امسال ۱۱ پروژه برای ایام دهه فجر آماده افتتاح است، اظهار داشت: این پروژه‌ها در زیربنای ۱۲ هزار و ۴۴۱ متر مربع با ۸۲ کلاس و ۵۶ اتاق افتتاح می‌شود و ۲۴ میلیارد و ۲۴۰ میلیون تومان برای این پروژه‌ها هزینه شده است.

تیموری با اشاره به فعالیت خیرین مدرسه‌ساز در استان همدان افزود: از سال ۷۷ جامعه خیرین مدرسه‌ساز کشور فعالیت خود را آغاز کرده‌اند که عملکرد بسیار قابل توجهی را از خود به یادگار گذاشته‌اند.

وی با بیان اینکه ۴۰ درصد مدارس کشور توسط خیرین احداث شده است، گفت: تعهد خیرین مدرسه ساز استان همدان در سال جاری یک میلیارد و ۷۷۶ میلیون تومان بوده است.

وی با بیان اینکه تعهد خیرین مدرسه استان همدان طی ۲۱ دوره برگزاری جشنواره ۲۸۵ میلیارد و ۹۳۷ میلیون تومان بوده که ۱۹۴ میلیارد و ۶۹۹ میلیون تومان آن محقق شده است، گفت: در استان همدان ۸۷۴ خیرین مدرسه ساز وجود دارد که از این تعداد ۲۰۴ نفر خیر مدرسه ساز هستند و مابقی با اهدای زمین، پول نقد، تجهیزات و مصالح به مدرسه سازی کمک کرده‌اند.

وی گفت: از سال ۷۷ تا پایان دی‌ماه ۹۸ در مجموع ۳۱۴ پروژه شامل یک هزار و ۹۲۰ کلاس درس‌های اتاق با زیربنای ۲۲۱ هزار و ۳۳۴ متر مربع در استان همدان توسط خیرین مدرسه ساز ساخته شده است.

تیموری با بیان اینکه در بعضی محافل مطرح می‌شود که به خیرین مدرسه‌ساز نیاز نداریم و باید خیرین هزینه‌ها را به بخش‌های دیگر هدایت کنند که این گفته صحیح نیست، اظهار داشت: با رشد علم و دانش و تجهیزات روز باید سالانه در این زمینه اقدام شود چراکه تعمیرات سالانه مدارس و تجهیز مدارس به فضاهای جانبی نیازمند همت خیرین است.

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان همدان از حذف کامل بخاریهای نفتی از سال ۹۷ خبر داد و افزود: برای استانداردسازی مدارس استان ۵۰ میلیارد تومان برای ۱۳۶۲ مدرسه با تعداد شش هزار و ۳۰۰ کلاس درس هزینه شده است.

وی با اشاره به اینکه استان همدان دو هزار و ۶۲۱ مدرسه دارد، ادامه داد: ۷۰ درصد این مدارس با پکیج و شوفاژ گرم می شوند و ۲۹ درصد با بخاریهای گازی استاندارد و یک درصد هم با شوفاژ و بخاری برقی در فصل سرما استفاده می شود.

تیموری به تکمیل پروژه‌های نیمه تمام خیرین نیز اشاره کرد و با بیان اینکه ۵۴ پروژه در این زمینه در استان همدان وجود دارد، گفت: ۱۵ میلیارد تومان اعتبار در سال ۹۸ برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام خیری

تیموری با اشاره به ۱۱۵ پروژه ناتمام در استان گفت: پروژه کانون فرهنگی ملایر و اسدآباد که از سال ۸۵ آغاز شده بود امسال اعتبار خوبی جذب کردند و سال آینده بخش عمده‌ای از این پروژه‌های نیمه‌تمام افتتاح خواهند شد.

وی سرانه آموزشی کشور را ۵.۲ مترمربع اعلام کرد و ادامه داد: سرانه آموزشی استان همدان به ازای هر دانش آموز ۶.۷ مترمربع است که از متوسط کشوری بالاتر هستیم.

وی با اشاره به اینکه ۶۵ درصد مدارس استان نیاز به نوسازی ندارند، گفت: ۳۵ درصد مدارس در همدان باید تخریب و مقاوم سازی شوند.

وی از ایجاد مجتمع حیات طیبه خبر داد و افزود: طبق برنامه وزارت آموزش و پرورش مدارس کوچک در کشور به سمت مجتمع هدایت می‌شوند به طوری که در این مراکز یک دانش‌آموز تمام دوره‌های تحصیلی از ابتدایی تا متوسطه را در یک مجتمع می‌گذراند و در کنار آن از امکانات ورزشی، رفاهی و آموزشی برخوردار می‌شود.

مدیرکل نوسازی مدارس استان همدان با اشاره به اینکه در هر شیفت ۱۲۰ نفر از مجتمع حیات طیبه استفاده خواهند کرد، گفت: در این مجتمع یک سالن ورزشی بزرگ نیز ایجاد خواهد شد.

وی با اشاره به مدرسه خیری بنیاد مصلی نژاد که طی یک سال به بهره برداری رسیده است، گفت: این مدرسه ۲ هزار و ۳۵۰ متر مربع زیربنا دارد و شامل ۱۲ کلاس و ۱۳ اتاق است.

تیموری اعتبار خیری این طرح را ۴ میلیارد تومان ذکر کرد و با بیان اینکه این پروژه از معدود پروژه‌های خیری است که سهم دولت ندارد و تمام تجهیزات نیز توسط خیر تأمین شده است، گفت: این مدرسه هفتاد و ششمین مدرسه ساخته شده توسط این خیر مدرسه ساز است.

فرماندار کبودرآهنگ به جای اینکه طلبکار باشد باید پاسخگو باشد
وی همچنین به اظهارنظر فرماندار کبودرآهنگ که هفته گذشته در کمیته برنامه ریزی این شهرستان از وجود ۶۰ مدرسه فرسوده و ۵ مدرسه در حال تخریب که هر لحظه امکان ریزش آن وجود دارد خبر داده و عنوان کرده بود نوسازی مدارس در این زمینه پاسخگو نیست اشاره کرد و گفت: متأسفانه فرماندار کبودرآهنگ در هنگام توزیع اعتبارات استانی برای اماکن آموزشی اعتباری لحاظ نمی‌کند.

تیموری گفت: پارسال ۱۸ میلیارد تومان اعتبار نفت و گاز به کبودرآهنگ اختصاص یافت و طی مکاتبات انجام شده ۱۰ میلیارد تومان پروژه نوسازی مدارس برای این شهرستان تعریف کردیم اما در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان بیشتر از ۷۷۰ میلیون تومان برای مباحث آموزشی لحاظ نشد که آن هم برای تعمیرات هزینه شد.

وی با بیان اینکه نگاه به پروژه‌های آموزشی در این شهرستان ضعیف است، گفت: اگر کسی توسعه آموزشی را نیاز می‌بیند باید اعتبار لازم را در نظر بگیرد.

وی با توصیه به فرماندار کبودرآهنگ مبنی بر اینکه مانند ۹ شهرستان دیگر استان که نگاه ویژه‌ای به پروژه‌های آموزشی دارند در عمل نشان دهد که به این موضوع توجه دارد، گفت: نوسازی مدارس محل تأمین اعتبار نیست و باید فرمانداری به این موضوع توجه داشته باشد.

تیموری به جذب اعتبارات از سوی فرمانداران اشاره کرد و گفت: به عنوان نمونه فرماندار همدان ۳۷ پروژه را در این زمینه برای صرف اعتبارات تعریف کرد اما فرماندار کبودرآهنگ هیچ پروژه‌ای را مشخص نکرده است.

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان همدان گفت: فرماندار کبودرآهنگ به جای اینکه طلبکار باشد باید پاسخگو باشد.

وی همچنین از آسفالت ۲۴۵ هزار مترمربع محوطه مدارس خبر داد و افزود: ۲۶۸ هزار متر مربع مدارس استان ایزوگام شده اند.

تیموری به احداث مدرسه سبز در هر استان نیز اشاره کرد و گفت: سال آینده مدرسه کشاورز در خیابان جهان نما به مدرسه سبز تبدیل می شود.

وی با بیان اینکه ۲۴ مدرسه کانکس در استان همدان فعال است، بیان داشت: ۲۵۰ دانش آموز در این مدارس تحصیل می کنند که اغلب کلاسهای تک پایه هستند که در آینده ۱۳ مدرسه کانکس باید ایجاد کنیم./

 

منبع: همدان پرس

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب