گیاهخواری برای کودکان، رژیم مناسبی است؟

به گزارش ایچنا؛ رژیم گیاهخواری برای کودکان که در حال رشد بوده و نیاز به انواع مواد مغذی و پرانرژی برای رشد خود دارند، می تواند دارای خطراتی باشد که ممکن است سلامتی کودک را به خطر انداخته و حتی در صورت عدم توجه کافی به آن، ممکن است باعث مرگ کودک شده و خسارات جبران ناپذیری را در پی داشته باشد. در ژولای ۲۰۱۶، واشنگتن‌ پست یک داستان در مورد زوج ایتالیایی منتشر کرد که حضانت فرزند ۱۴ ماهه خود را از دست داده بودند. این پسر در بیمارستان بستری شده ‌بود و تقریباً به اندازه یک کودک ۳ ماهه وزن داشت. او برای یک بیماری مادرزادی که با میزان کلسیم پایین تشدید شده بود، به جراحی اضطراری نیاز داشت.

سطوح پایین کلسیم و سوء تغذیه
یکی از عوارضی که پیروی از رژیم گیاهخواری برای کودکان، می تواند برای کودک در پی داشته باشد، پایین آمدن سطوح کلسیم کودک می باشد. پدر و مادر این کودک، او را از بدو تولد، با رژیم گیاخواری بزرگ کرده بودند و نیاز زیاد به کلسیم خصوصا در دوران نوزادی، او را دچار این مشکل کرده بود. کودکان بایستی در طی دوران نوزادی و کودکی خود، به وسیله انواع مکمل های غذایی و مواد مغذی مورد نیاز بدن تقویت شده تا رشد آن ها کامل شده و مشکلی برایشان پیش نیاید. اما در مورد این کودک چنین اتفاقی نیفتاده بود و او به شدت دچار سوء تغذیه شده بود.
مشکلاتی که با رژیم گیاهخواری برای کودکان ایجاد می شودبراساس گزارش واشنگتن‌پست، این مورد منحصر به فرد نبود. در حقیقت، این مورد، سومین مورد از کودکانی در ایتالیا بود که در نتیجه رژیم گیاهخواری برای کودکان، در بیمارستان بستری شده بود. همچنین علاوه بر این موارد، موارد مشابهی در سراسر جهان وجود داشته‌ است که به سال ۲۰۰۴ برمی گردند. در یک مورد، یک زوج در ایالات‌ متحده پس از فوت فرزند خود در نتیجه سوء تغذیه، به حبس ابد محکوم شدند.

نگرانی از سوی کارشناسان در مورد رژیم گیاهخواری برای کودکان
در پنجاهمین نشست سالانه انجمن جهانی کودکان، کبد و تغذیه (ESPGHAN)، متخصصان تصمیم گرفتند در مورد خطرات رژیم گیاهخواری برای کودکان بدون استفاده از مکمل ها، صحبت کنند.
دکتر Merry Fewtrell، رئیس کمیته تغذیه ESPGHAN، در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: تضمین یک رژیم سالم و متعادل در کودکان دشوار است و والدین باید پیامدهای جدی عدم موفقیت در پیروی از توصیه در مورد مکمل رژیم غذایی را درک کنند.
ون وینکل، در یک بیانیه مطبوعاتی گفت:
هرچه رژیم غذایی کودک را محدود تر کنیم، ریسک ایجاد سوء تغذیه برای کودکان بیشتر بوده و این ریسک در کودکانی که از رژیم گیاهخواری برای کودکان پیروی می کنند، بیشتر بوده و سوء تغذیه ای که در آن ها بوجود می آید، می تواند باعث ایجاد خطراتی برای سلامتی کودک و حتی مرگ او در شرایط حاد بیماری شود.
در مورد مادرانی که به بچه های خود شیر می دهند، این مادران بایستی آگاه باشند که کودکان آن ها می توانند کمبود ویتامین B12 را تجربه کنند. کمبود این ویتامین در ماه های 2-12 پس از تولد، ممکن است ایجاد شود. این کمبود می تواند به دلیل عدم وجود ذخایر کافی از این ویتامین، در بدن نوزاد، در طی این مدت باشد. حتی اگر مادر هیچ کمبودی از نظر این ویتامین نداشته باشد. ویتامین B12 یکی از ویتامین هایی است که توسط فاکتور داخلی معده تولید شده و برای امر خون سازی لازم و ضروری می باشد. بنابراین آن دسته از افرادی که دارای مشکلات گوارشی، از قبیل مشکلات معده هستند، یکی از عوارضی که گریبانگیر آن ها خواهد بود، کم خونی می باشد.
براساس گفته های یک مقاله معتبر و مورد اعتماد جهانی، در سال 2010 میلادی، که توسط انجمن کودکان کانادا نشر داده شده و چاپ گردید، داده های جمع آوری شده از مطالعات چند مورد از کودکانی که در سن پیش دبستانی و زیر سن مدرسه بودند، نگرانی ها در مورد کمبود مواد مغذی با ارزش از قبیل پروتئین، فیبر، اسید های آمینه ضروری، آهن، روی، کلسیم، چربی، اسید های چرب، ویتامین های B12، D ، A و ریبوفلاوین افزایش یافت.

مفید بودن رژیم گیاهیخواری برای کودکان
براساس اطلاعاتی که از این مقاله بدست آمد، محققان به این نتیجه رسیدند که رژیم گیاهخواری برای کودکان، زمانی می تواند مفید باشد و به سلامت کودک کمک کند، که در کنار پیروی از رژیم گیاهخواری برای کودکان، مواد مغذی، ویتامین ها، فیبرها و پروتئین ها و تمام انواع مواد غذایی که برای داشتن تغذیه ای مناسب، رشد و انرژی کودک لازم است، در برنامه روزانه او قرار داده شود تا کودک دچار سوء تغذیه نشده و در سلامت کامل به سر ببرد.

نظر متخصصان کودکان در مورد رژیم گیاهخواری
اعضای آکادمی پزشکان اطفال آمریکا نیز، در مورد رژیم گیاهخواری برای کودکان، نگرانی‌های خود را ابراز کرده‌اند.
دکتر ” Sheela Magge”، یک متخصص غدد در سیستم بهداشت ملی کودکان، در مورد رژیم گیاهخواری برای کودکان، گفت :
” کودکی زمان حساسی برای رشد بدن و بعلاوه رشد مغز است. ویتامین‌های حیاتی و مواد معدنی وجود دارند که می‌توانند در رژیم گیاهخواری برای کودکان، در بدن کودک دچار کمبود شده و برای او مشکل سوء تغذیه ایجاد کنند. ویتامین هایی از قبیل ویتامین B12، ویتامین D و همچنین مواد معدنی از قبیل آهن، کلسیم، روی و riboflavin از این دسته مواد هستند.
همچنین این رژیم می تواند خطر کمبود ویتامین A را افزایش دهد. ویتامین B12 از شیر و تخم‌مرغ ناشی می‌شود. لذا این موضوع یک نگرانی خاص برای افراد در همه انواع رژیم های لاغری گیاهی، علی الخصوص رژیم گیاهخواری برای کودکان ایجاد کرده است. زیرا آن هایی که از کودکی در رژیم غذایی خود از شیر استفاده نمی کنند و از رژیم گیاهخواری برای کودکان، بطور مطلق بهره می برند، این ویتامین مهم و حیاتی را به مقدار کافی دریافت نکرده و ممکن است به کم خونی و عوارض دیگر در ارتباط با کمبود این ویتامین دچار شوند. لذا قرار دادن شیر و تخم مرغ، علی الخصوص شیر، در رژیم غذایی کودکان، بایستی بسیار مورد توجه قرار بگیرد.

فقدان ویتامین B
فقدان ویتامین B کافی، می‌تواند به علائم و عوارض نورولوژیکی منجر شود. ایشان افزودند که کودکانی که از رژیم گیاهخواری برای کودکان پیروی می کنند، ممکن است نیاز به پروتئین بیشتری نسبت به کودکانی داشته باشند که رژیم گیاهخواری برای کودکان را دنبال نمی کنند. ایشان همچنین اضافه کردند که ماه های اول و سال های اول زندگی در مورد این کمبود ها بسیار مهم بوده و بایستی جدی گرفته شوند.
ایشان در ادامه خاطر نشان کردند که تغذیه اولیه برای نوزادان شیر مادر است. شیر مادر حاوی اسید های آمینه ضروری برای رشد کودک بوده و توصیه اکید همه متخصصان تغذیه بر این است که کودک بایستی حداقل به مدت دوسال شیر مادر را به عنوان غذای اصلی مصرف نماید. اما اگر یک مادر نتواند به دلایل مختلفی از قبیل: مشکلات هورمونی در هنگام زایمان و … شیر را برای نوزاد خود فراهم کند، تنها گزینه دیگر در دسترس برای تغذیه کودک، یک فرمول سویا است.
هم چنین در دوران کودکی و هنگامی که کودک خودرا از شیر می گیرید، مقدار غذا مورد نیاز برای برآورده کردن نیازهای انرژی در رژیم گیاهخواری برای کودکان، ممکن است افزایش یابد و از ظرفیت معده او بیشتر شود. بنابراین، در این گونه موارد، تغذیه مکرر و دادن وعده های غذایی متعدد در طول روز توصیه می‌شود.

انتخاب های والدین برای کودکان خود، در طی استفاده از رژیم گیاهخواری
بنابراین چه گزینه‌هایی برای والدینی که به سبک زندگی گیاهخواری پایبند هستند و این سبک را می خواهند برای کودکان خود نیز، در قالب برنامه رژیم گیاهخواری برای کودکان اجرا کنند، وجود دارد؟ این کار می‌تواند فقط با نظارت دقیق انجام شود.
ایشان گفتند: یک کودک می‌تواند در یک رژیم گیاهی قرار بگیرد، اما باید مشاوره با پزشک اطفال انجام شود تا والدین از خطراتی که ممکن است کودک با آن ها مواجه شود، آگاه شده و همچنین علاوه بر آن، مراقبت های اولیه برای کودک انجام شود. یک متخصص تغذیه نیز ممکن است در این موضوع درگیر باشد و نظرات کارشناسی خودرا در مورد تغذیه کودک، به نحوی که به سلامت او آسیب نزده و همچنین بتواند از رژیم گیاهخواری برای کودکان تبعیت کند، ارائه دهد.

دوران کودکی
دوران کودکی زمان بحرانی و حساسی برای رشد و نمو می باشد و بسیار مهم است که مقادیر کافی ویتامین ها و مواد معدنی ضروری در رژیم غذایی کودک در وعده های غذایی اصلی و فرعی قرار داده شوند. یک متخصص تغذیه دارای مجوز که مدیر بخش سلامت در کلینیکی در ایالت کلیولند ایالت متحده آمریکا است با رژیم گیاهی برای کودکان موافق است. اما ایشان اضافه کردند که والدین باید به دقت میزان تمایل کودک به چنین برنامه غذایی سخت را ارزیابی کنند.
ایشان گفتند: این طرح، در صورتی که نکاتی که پزشک و متخصص تغذیه در مورد رژیم گیاهخواری برای کودکان، ارائه کرده اند رعایت نشود، به احتمال زیاد فاقد اثر لازم بوده و ممکن است باعث کمبود مواد مغذی و همچنین کمبود انواع مواد غذایی لازم برای رشد و نمو کودک، از قبیل ویتامین ها، پروتئین ها، فیبرها و … شده و باعث سوء تغذیه کودک و در موارد حاد تر حتی ممکن است باعث مرگ کودک شود. هنگامی که برای کودک خود، رژیم گیاهی را انتخاب می کنید، متخصصان می‌گویند که مشاوره با پزشک اطفال بهترین راه برای اطمینان از تغذیه صحیح می باشد./

 

منبع: نی نی بان

همچنین ببینید

شیوع هپاتیت A در کودکان وراه های انتقال آن

عضو تیم پیوند کبد مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره)، در ارتباط با شیوع هپاتیت و افرادی …