گفت‌وگو با کودک در انتقال مفاهیم دینی نقش اساسی دارد/ مسائل اعتقادی را باید با جذابیت منتقل کرد

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ حجت الاسلام احمد رضا علایی در کارگاه کودک مؤمن از دوره یک روزه دورهمی تربیتی بر مدار مادری که عصر امروز(پنجشنبه) توسط مؤسسه نسیم عفاف و با مشارکت اداره کل امور اجتماعی استانداری در دفتر آموزش و پژوهش استانداری برگزار شد، اظهار کرد: آموزش مفاهیم دینی باید به‌طور تدریجی صورت گیرد، چراکه آموزش یک باره دشوار است و همچنین آموزش تدریجی به پذیرش و نهادینه شدن کمک می‌کند.

وی ادامه داد: سه تا شش سالگی اوج رشد مغز است و آموزش در این سنین دارای اهمیت است و پوشش اسلامی و دینی در این دوره می‌تواند به‌طور تدریجی استفاده شود تا هنگام رسیدن به سن تکلیف براحتی نوع پوشش را رعایت کند.

مدیر ادبستان پسرانه حمزه دوران ابراز کرد: اذان گفتن از جمله مواردی‌ است که به دلیل عبارات، جایگاه و آهنگ برای کودکان جذابیت و دارد و تمرین آن امور دینی را برای او مطلوب می‌کند.

وی افزود: امروز امور دینی برای کودکان مطلوبیت ندارد، اما با عمل کردن به اعمال دینی به شیوه زیبا و مرتب و همچنین حضور در مکان‌های دینی همچون مسجد می‌تواند جذابیت را برای کودکان ایجاد کند.

کودکان از اخلاقیات و رفتار والدین الگو می‌گیرند

این مقام مسئول عنوان کرد: صحبت و گفت‌وگو با کودک درباره اعمال و مسائل دینی در انتقال و پذیرش مفاهیم دینی کمک می‌کند و با این عمل جدیت این امور به فرد منتقل می‌شود.

وی ادامه داد: از سنین سه تا هفت سال بدلیل درک از محیط، حس‌ها، تصاویر و امور مختلف در کودک تاثیر می‌گذارد از این رو نشان دادن خوبی‌ها در این دوره ضرورت دارد، سن هفت تا ۹ سال نیز زمان عادت کردن و بالای ۹سال نیز سن جدی گرفتن امور بوده و اعتقادات را باور می‌کنند.

علایی اذعان کرد: دین و نماز همچون غذاست و باید در آموزش به این نکات توجه ویژه داشت تا کودک با میزان اهمیت آن آشنا شود.

وی عنوان کرد: مرزبندی و برچسب گذاشتن برای دوری از امور ناپسند اثر معکوس داشته و کودک را نسبت به این امور حساس می‌کند.

مدیر ادبستان پسرانه حمزه دوران در پایان بیان کرد: کودک از روحیات و اخلاق والدین الگو می‌گیرد و از این رو نوع رفتار و اخلاق دارای اهمیت است./

منبع: راه دانا

همچنین ببینید

اصلی‌ترین رسالت همه عوامل اجرایی در حوزه مسجد آموزش نسل نوجوان است

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ حجت الاسلام «رسول دادخواه» شامگاه گذشته (20خرداد) در مراسم تقدیر از …