خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : دوشنبه - ۷ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Monday - 28 November - 2022
7
"گزارش اختصاصی ایچنا"

گزارش ایچنا از ۱۰ کاندیدای وزارت آموزش و پرورش / وزیر بزودی معرفی می شود

  • 16 آبان 1400 - 10:00
گزارش ایچنا از ۱۰ کاندیدای وزارت آموزش و پرورش / وزیر بزودی معرفی می شود
جامعه فرهنگیان این روزها به شدت چشم انتظار انتخاب وزیر هستند. وزیری که بتواند هرچه زودتر اوضاع این وزارتخانه را سامان دهد و از همه مهتر بتواند سند تحول را روی ریل حرکت قرار دهد.

خبرگزاری ایچنا | با عدم رای اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به حسین باغگلی وزیر پیشنهادی دولت جدید ، رئیس جمهور علیرضا کاظمی را تا معرفی وزیر به مدت ۳ ماه بعنوان سرپرست آموزش و پرورش معرفی کرد .

در این مدت اما ، به دلیل مشکلات و بحران های زیادی که در این وزارت خانه وجود دارد بسیاری از رئیس جمهور درخواست کردند تا هرچی سریعتر وزیر جدید را به مجلس معرفی کند و البته بسیاری هم نسبت به تاخیر رئیس جمهور در این موضوع از وی انتقاد کرده اند .

اما چرا دولت در معرفی وزیر جدید تعلل کرده است ؟

وزارت اموزش و پرورش دارای مشکلات ویژه و بزرگی می باشد ، به خصوص در دولت حسن روحانی اساسا به این وزارت خانه و جامعه معلمان ظلم های فراوانی شد چرا که دولت تمام ذهن و تمرکز خود را بر روی مسایل بین المللی و برجام گذاشته بود و عملا رئیس جمهور به مشکلات پیش رو این سازمان عریض و طویل رسیدگی و توجهی نداشت . لذا مشکلات این مجموعه روز به روز بیشتر شد و امروز شاهد هستیم که هر روز گروهی از جامعه فرهنگیان در مقابل مجلس شورای اسلامی ، وزارت اموزش و پرورش و .. اقدام به برپایی تجمعاتی برای رسیدگی به مطالباتشان می کنند .

اما امروز عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش مجلس از احتمال معرفی گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش در هفته پیش رو خبر داد. در ادامه بر اساس شنیده های خبرنگار ایچنا به معرفی گزینه های احتمالی وزارت اموزش و پرورش خواهیم پرداخت :

سید باقر پیشنمازی 

سید باقر پیش‌نمازی از گزینه های اصلی وزارت اموزش و پرورش می باشد ؛ از مسئولیت‌های سابق او می‌توان به معاون پرورشی و تربیت بدنی وزیر آموزش و پرورش دولت نهم، مدیر شبکه قرآن و معارف صداوسیما، مدیرکل صداوسیمای استان فارس، مدیرکل صداوسیمای خراسان‌رضوی و رئیس ستاد نماز جمعه تهران اشاره کرد. پیگیری تصویب قانون احیای معاونت پرورشی و تصویب آئین نامه اجرایی و اجرای قاطع آن و کیفیت بخشی به فعالیت‌های پرورشی و تربیت بدنی از اقدامات مؤثر وی بوده. او نگاهی تحول‌گرا به آموزش و پرورش دارد و با رویکرد خلاقانه‌ای که به مقولات فرهنگی و اجتماعی دارد قادر است ارتباط وسیع و پویایی با نیروهای جوان برقرار کند و زمینه ورود مدیران گام دوم انقلاب را به عرصه اداره وزارتخانه فراهم نماید.

حمیدرضا حاجی‌بابایی وزیر آموزش و پرورش دولت دهم

حمیدرضا حاجی‌بابایی رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی است که تجربه چند دوره نمایندگی مجلس و سکانداری وزارت آموزش و پرورش دولت دهم را در کارنامه کاری خود دارد. در زمان وزارت حاجی‌بابایی تلاش زیادی برای تصویب سند تحول آموزش و پرورش صورت گرفت. وی در حمایت از تنوع مدارس تلاش زیادی کرد ازجمله تکثیر مدارس تیز هوشان و مدارس نمونه دولتی. البته انتقاداتی به عملکرد وی نیز وارد شده است از جمله اجرای شتاب‌زده طرح ۶-۳-۳ که چالش‌های بسیاری را برای مدارس رغم زد که همچنان درگیر مسائل و چالش‌های آن هستند و همچنین واگذاری بیش‌از صد آموزشکده فنی‌حرفه‌ای با زمین و امکانات به وزارت علوم که پشتوانه هنرجویان هنرستانی بوده‌است و تعطیلی مدارس در روزهای پنجشنبه که صدها ساعت برنامه‌ریزی تعلیم و تربیت مدارس در ماه را از بین برد.

احمد قیومی مشاور سابق مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران

احمد قیومی دانش آموخته دکترای مدیریت رسانه، از مدیران سابق مناطق آموزش و پرورش شهر تهران و مشاور سابق مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران بوده است. وی در دوره‌ای مدیرکل آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست کشور بوده و از مدیران اجرایی قوی، تحول‌گرا و جوان‌گرا است. از مهم‌ترین خصوصیت‌های قیومی، می‌توان به توان بالای مدیریتی، توانایی بسیج منابع و امکانات درون‌سازمانی و برون‌سازمانی در مسیر بهبود چالش‌های آموزش و پرورش و قدرت تعامل بالای وی اشاره کرد. قیومی که از فعالان حوزه رسانه و فضای مجازی نیز هست، آشنایی خوبی با تحولات و فناوری‌های رسانه‌ای و مجازی روز دارد.

محمدمهدی زاهدی

محمدمهدی زاهدی بیشتر چهره آموزش عالی است اما اسمش در بین گزینه‌ها است. او دکترای ریاضی دارد و در سوابقش، سکانداری وزارت علوم، نمایندگی مجلس، رئیس آموزش و پرورش شهرستان شهر بابک، عضو شورای تحصیلات تکمیلی و پژوهشی دانشکده ریاضی، معاون پژوهشی دانشگاه شهید باهنر کرمان، عضو انجمن ریاضی ایران و استاد دانشگاه دیده می‌شود.

 احمد حیدری

احمد حیدری با اینکه بیشتر به عنوان سخنگوی دانشگاه آزاد و معاون پارلمانی این دانشگاه شناخته می‌شود اما سابقه آموزش و پرورشی هم دارد و در کارنامه کاری‌اش مدیرکل دفتر وزارتی و معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش دیده می‌شود.

او رئیس ستاد انتخاباتی کانون کشوری فرهنگیان جبهه نیروهای انقلاب اسلامی در دوره انتخابات ریاست جمهوری بود. پس از اعلام موجودیت جبهه مردمی نیروهای انقلاب، نیز از کسانی بود که از این جبهه اعلام حمایت کرد. وی یکی از مخالفان کنکور به حساب می آید و پیشتر گفته بود: «تا زمانی که پول پرقدرت در کنکور هزینه شود و کنکور به این شیوه جریان داشته باشد عدالت آموزشی در کشور اجرا نخواهد شد.

حیدری در لیست سه نفره نهایی رئیس‌جمهور برای معرفی به مجلس بود اما در نهایت، این حسین باغگلی بود که به مجلس معرفی شد؛ با اینکه حیدری رئیس ستاد فرهنگیان آیت‌الله رئیسی بود و شانس او را برای معرفی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش بالا می‌دیدند اما در لیست‌های بعدی، نامی از او شنیده نشد.

او چندی پیش هم از سوی وزیر نیرو به عنوان معاون حقوقی، پشتیبانی و مجلس این وزارتخانه منصوب شد.

مسعود فیاضی

فیاضی را بیشتر با مدیرکلی دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی می‌شناسند . او دو سال است که معاون آموزش و فرهنگ مرکز پژوهش‌های مجلس شده. کارنامه‌اش هم بیشتر سیری پژوهشی-مطالعاتی دارد. در دانشگاه تهران، در رشته عمران تحصیل کرده است ولی در ادامه، تحصیل فقه و اصول و فلسفه را به مهندسی عمران ترجیح داده است. همچنین سه سال مسؤول امور پرورشی و فرهنگی یکی از مجتمع‌های آموزشی تهران بوده است.

محمدرضا مردانی

محمدرضا مردانی رئیس سازمان بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز علمی، پژوهشی و آموزشی کشور است.از اساتید دانشگاه امام حسین علیه السلام است که عنوان مشاور رئیس و مدیرکل دفتر انتصابات دانشگاه آزاد اسلامی را در کارنامه خود دارد.

 علیرضا کاظمی

کاظمی که سه ماهی می‌شود سرپرست شده و قبلا هم معاون پرورشی و فرهنگی همین وزارتخانه بود، در فهرست گمانه‌زنی‌ها حضور دارد. او هم تحصیلات حوزوی دارد و مدارک کارشناسی الهیات و معارف اسلامی از دانشگاه علوم اسلامی رضوی گرفته. کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه فردوسی مشهد و کارشناسی ارشد فقه و مبانی حقوق از دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد و هم اکنون دانشجوی دکترای مدیریت راهبردی در دانشگاه عالی دفاع ملی است.

علی‌احمدی

یکی دیگر از  گزینه‌های قابل توجه علیرضا علی‌احمدی است. چهره‌ای شناخته شده که دو سال وزارت آموزش و پرورش – سال ۸۶ تا ۸۸ – را هم در کارنامه خود دارد. او در دولت سیزدهم معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی این سازمان برنامه و بودجه شد.

 محمدطیب صحرایی

محمدطیب صحرایی هم از جمله پای ثابت‌های لیست گمانه‌ها درباره وزیر احتمالی آموزش پروش است. امام صادقی هم است. دکترای جامعه‌شناسی سیاسی از این دانشگاه دارد و همچنین مدیر مجتمع آموزشی وابسته به این دانشگاه است.وی، طراح طرح کشوری ایماوا (الگوی یک مدرسه ایرانی و اسلامی)، از مدرسین طرح بینش مطهر و طراح و مجری طرح شهید بهنام محمدی از طرح‌های حوزه تربیتی در مدارس کشور است.

به گزارش ایچنا ، بر اساس شنیده ها ، رئیس جمهور قصد دارد وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش را هفته آینده به مجلس معرفی نماید . اینکه کدام یک از این گزینه ها معرفی خواهند شد مشخص نبوده اما قطعا باید چهره ای معرفی شود که نخست سابقه مدیریتی در این وزارت خانه را داشته و با مشکلات و بحران های آن آشنا باشد و دوما توانایی مدیریت اقتصادی آموزش و پرورش را داشته باشد .

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب