گردشگری کودک و خانواده در حد شعار باقی نماند

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ معاون امور عمرانی استانداری همدان روز گذشته در ستاد اجرائی خدمات سفر استان که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، ضمن ابراز تأسف و همدردی با خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی، بیان کرد: در تاریخ ایران هر زمان که مقابله با استکبار جهانی هدف اصلی ملت بوده غم و امید در کنار هم قرار داشته‌است.

محمودرضا عراقی با بیان اینکه بایستی با امید به آینده کارها را پیش برد و در جهت اهداف جمهوری اسلامی گام برداشت، به برگزاری رویدادهای ملی و بین‌المللی گردشگری در همدان اشاره کرد و افزود: استان همدان ظرفیت آن را دارد که اقتصاد خود را بر پایه گردشگری گذاشته و شرایط مالی استان را با خدمات گردشگری متحول کند.

وی با تأکید بر اینکه طی سال‌های اخیر برای شناساندن همدان برنامه‌های بسیاری صورت گرفته‌است، خواستار مهیّا کردن بسترهای لازم شد و تصریح کرد: باید بسترسازی لازم برای اخلاق حرفه‌ای را سرلوحه کار خود قرار داد تا به اعتلای جامعه و عدالت اجتماعی مورد نظر برسیم.

معاون امور عمرانی استانداری همدان با اشاره به اینکه رمز پایداری بخش خصوصی به سود رساندن اقداماتی بوده که در حال انجام است، خواستار حضور بخش خصوصی در نمایشگاه‌های برگزارشده در عرصه صنایع دستی و گردشگری در تهران شد و اذعان کرد: اصلاً تمایلی به واگذاری غرفه‌ها به دستگاه‌های دولتی نداریم و هدفمان در این مسیر همکاری بیش‌ازپیش با بخش خصوصی در برگزاری این‌گونه برنامه‌ها است، بدین‌سان بخش خصوصی و اصناف بهتر است در این نمایشگاه‌ها حضور داشته و به جذب مشتری و سودآوری بپردازند.

عراقی ادامه داد: اگر در حال حاضر دولت دخالتی در برگزاری نمایشگاه دارد به علت عدم همکاری بخش خصوصی بوده، ضمن اینکه بخش خصوصی نیز تاکنون اقدامی انجام نداده‌است.

وی با اشاره به اینکه اداره کل میراث فرهنگی استان رقیب بخش خصوصی نیست، خاطرنشان کرد: سیاست‌های این سازمان در حمایت از خصوصی‌سازی بوده و فقط نقش راهبردی و حمایت‌گری دارد.

معاون امور عمرانی استانداری همدان با تأکید بر اینکه بخش خصوصی بایستی با قوت وارد کار شود، اظهار کرد: تمام دغدغه امروز استان، ورود گردشگر و استفاده‌ از ظرفیت‌های استان است.

این مقام مسؤول با تأکید بر اهمیت ورودی‌های شهر همدان خواستار برگزاری جلسه‌ای با شهرداران همدان شد و گفت: رویداد گردشگری با حضور چینی‌ها در همدان هم‌زمان با ایام دهه فجر است و می‌توان از این روزها بهترین شرایط را برای ایجاد شادی و امید مهیّا کرد.

عراقی در پایان سخنان خود خواستار برنامه‌ریزی جهت تقسیم گردشگران در فصول مختلف سال در همدان شد و عنوان کرد: با این اقدام چرخش پول در استان را شاهد خواهیم بود و بر مبنای آن مردم استان از گردشگری منتفع خواهند شد.

      همدان مقصد گردشگری کودک و خانواده شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان نیز با بیان اینکه 9 استان در کشور به‌عنوان برگزارکنندگان رویدادهای ملی انتخاب شده‌اند که همدان نیز یکی از این استان‌ها است،‌ اضافه کرد: همدان مقصد گردشگری کودک و خانواده انتخاب شده و به دنبال آن هستیم تا آن را با زمینه زمستانی پیش ببریم.

علی مالمیر با تأکید بر اینکه اتفاق خوبی بین ایران و چین در زمینه گردشگری رخ داده‌است، گفت: همدان یکی از مقاصد گردشگری چینی‌ها شده بدین ترتیب چهارم تا بیستم بهمن‌ماه هم‌زمان با سال نوی چینی‌ها، جشنواره گردشگری کودک و خانواده نیز برگزار خواهد شد.

وی به برگزاری نمایشگاه بین‌المللی گردشگری در بهمن‌ماه سال جاری اشاره و تصریح کرد: این فرصتی مغتنم است که باید در راستای معرفی همدان از آن بهره‌مند شویم.

مالمیر سهم تهرانی‌ها را از گردشگری همدان حائز اهمیت دانست و در ادامه صحبت‌های خود به احداث مجموعه‌ای در ورودی شهر از سمت مریانج توسط شهرداری منطقه چهار همدان اشاره کرد و از رئیس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر همدان نیز خواست تا هرچه زودتر این طرح را تکمیل کنند تا در نوروز 99 شاهد افتتاح آن باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان در بخش پایانی صحبت‌های خود خواستار پیشرفت این مهم با زمان‌بندی مشخص شد و از طرح ایجاد پاویون گردشگری در یکی دیگر از ورودی‌های همدان در سال آینده استقبال کرد.

      اجرای مصوبات 6 سال قبل در زمینه سامان‌دهی ورودی‌های همدان

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان نیز در تشریح جشنواره گردشگری کودک و خانواده به محورهای آن اشاره کرد و ادامه داد: اجرای موسیقی سنتی و نمایش‌های آیینی با همکاری استان‌های منطقه، ویژه‌برنامه‌هایی مختص هر روز با محتواهای متنوع،‌ جشنواره تخفیف مراکز خدمات اقامتی، تفریحی و گردشگری و غیره، برگزاری تورهای شهرگردی، استان گردشی و تورهای تلفیقی با استان‌های همجوار، تزیین مراکز تفریحی و گردشگری و اقامتی متناسب با سلایق گردشگران چینی و برنامه‌ریزی جهت پذیرایی با غذاهای چینی و ایرانی مورد علاقه چینی‌ها در رستوران‌ها و سفره‌خانه‌های مختلف ازجمله محورهای مدنظر در این جشنواره است.

علی خاکسار از اجرای 12 برنامه در طول 17 روز برگزاری جشنواره گردشگری کودک و خانواده در همدان خبر داد و در این راستا از برگزاری بازی‌های زمستانی، مسابقه ساخت مجسمه‌های برقی،‌ جنگ شادی، مسابقه پخت انواع سوپ و آش ویژه زمستان، اسکی و بازی‌های زمستانی،‌ جشنواره ساخت مجسمه‌های یخی، جشنواره قصه‌گویی کودک و نوجوان،‌ کارناوال کدو،‌ شادپیمایی و غیره نام برد.

وی به تشریح میزان تخفیف مراکز اقامتی،‌ گردشگری و تفریحی همدان پرداخت و اظهار کرد: سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع دستی در تهران نیز 23 تا 26 بهمن‌ماه برگزار می‌شود و تمامی بخش‌های خصوصی و شهرداری‌ها می‌توانند در این نمایشگاه شرکت کنند.

خاکسار در ادامه صحبت‌های خود به وضعیت پایگاه‌های اطلاع‌رسانی و راهنمایی گردشگران در ورودی‌های شهر همدان اشاره و خاطرنشان کرد: برای دوری مسافران و گردشگران از کارتن‌به‌دستان و به‌منظور معرفی هر چه مناسب‌تر همدان و نرم‌افزار گردشگری، تصمیمات به سمت و سوی اصلاح ورودی‌های شهر رفته‌است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان در این زمینه با گلایه‌مندی، گفت: از سال 93 مداوم مصوب‌شده که ورودی‌های شهر همدان توسط شهرداری سامان‌دهی شود، اما هنوز این مهم محقق نشده‌است و فقط شاهد برپایی چند چادر و کانکس موقت برای راهنمایی گردشگران در ایام نوروز بوده‌ایم.

خاکسار با بیان اینکه از سوی شورای شهر همدان تصمیماتی برای سامان‌دهی ورودی‌های شهر همدان در زمینه گردشگری گرفته شده‌است، به ایجاد یک مرکز راهنمایی در یکی از ورودی‌های شهر اشاره کرد.

      جای خالی شهردار لالجین در جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر!

رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان نیز در ادامه با اشاره به ایجاد مکانی جهت راهنمایی گردشگران در ورودی شهر همدان از سوی مریانج، یادآوری کرد: برای ورودی همدان از سمت تهران نیز برنامه‌ای داریم.

حسین قراباغی در تشریح این موضوع بیان کرد: ایجاد پاویون ویژه گردشگری را در بودجه 99 قرار خواهیم داد تا چنین مکانی را در ورودی دیگر همدان نیز داشته باشیم.

وی با بیان اینکه امید است تا صحبت‌های صورت‌گرفته در این جلسه فقط روی کاغذ نباشد و با قوت و توانمندی شاهد اجرایی شدن آن‌ها باشیم، ادامه داد: خلأ وجود گردشگران را در زمستان همدان بارها مطرح کرده‌ایم، بدین‌سان نیاز همدان برای معرفی شدن در این فصل احساس شد و امید است با برگزاری رویدادهای ملی در ماه آینده شاهد رونق گردشگری در شهر باشیم.

رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان با ابراز گلایه، تأکید کرد: امروز با توجه به تفاهم‌نامه سفال لالجین و کشور چین جای خالی شهردار لالجین احساس می‌شود.

      گلایه مدیرکل محیط زیست از پسماندهای ورودی شهرِ‌ گردشگر

مدیرکل حفاظت از محیط‌ زیست همدان نیز در این جلسه با بیان اینکه امسال در برگزاری رویدادهای گردشگری لازم است تا موضوع مدیریت پسماند در نظر گرفته شود با گلایه‌مندی خاطرنشان کرد: همدان را به‌عنوان شهر گردشگری و شهر سبز پایدار می‌شناسیم، اما در حال حاضر ورودی‌ها و خروجی‌های همدان در این راستا وضعیت نامناسبی دارند.

محسن جعفری‌نژاد بسطامی با تأکید بر اینکه ورودی‌ها و خروجی‌های همدان مشکل پسماند دارند، تصریح کرد: بایستی برای پاک‌سازی این مناطق پیش‌بینی‌های لازم مدنظر قرار گیرد.

وی خواستار پاک‌سازی مناطق گردشگری همچون علیصدر و گنجنامه شد و افزود: یکی از آسیب‌های طرح گردشگری همدان، عدم مدیریت پسماند در ورودی‌های شهر است!

      همدان به تهران می‌رود

در ادامه، مدیر گردشگری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری همدان با بیان اینکه ساماندهی ورودی‌ها بر اساس طرح مصوب در کمیسیون گردشگری شورای اسلامی همدان پیش رفته، ابراز کرد: به دلیل بالا بودن ظرفیت در منطقه چهار، این مکان در ورودی همدان به سمت مریانج ایجاد شده‌است.

علی‌اصغر شیری به بیان برنامه‌های هفته فرهنگی و گردشگری همدان اشاره و عنوان کرد: این هفته از 15 تا 21 بهمن‌ماه خواهد بود، بدین‌سان شهرداری همدان برنامه‌هایی چون معرفی و ارائه سوغات، صنایع‌دستی، عکس و مستندات تاریخی، آثار هنرمندان برتر، مشاهیر و مفاخر و جاذبه‌های گردشگری همدان را در برج میلاد به پایتخت‌نشینان ارائه خواهد کرد.

      کنسل شدن بیش از 70 درصد تورهای گردشگری به ایران

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی همدان نیز با بیان اینکه هم‌اکنون بیش از 70 درصد تورهای گردشگری به ایران کنسل شده‌است، گفت: مردم اعتماد خود را به پرواز‌ها و تورهای داخلی از دست داده‌اند و حال زمان آن رسیده تا از دفاتر گردشگری حمایت شود.

علی مرادی در این زمینه خواستار معرفی همدان به سایر استان‌های کشور شد و اذعان کرد: می‌توان از تورگردانان چینی به همدان دعوت کرد تا آن‌ها به‌صورت رایگان همدان را برای کشور خود نیز معرفی کنند./

 

منبع: سپهر غرب

همچنین ببینید

دیپلم افتخار مسابقه نقاشی اتحادیه شهر‌های تاریخی به دانش آموزان کاشانی رسید

در حاشیه هفدهمین اجلاس جهانی روسیه، دیپلم افتخار مسابقه نقاشی اتحادیه شهر‌های تاریخی به دانش …