کودک آزاری نتیجه فقر مالی/کودکان طلاق مجرمین بالفعل آینده

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ عبدالصمد خرمشاهی وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای مرکز، وفعال حقوق بشر در ارتباط با کودکان طلاق و مسائل حقوقی آن به خبرنگار ایچنا گفت: افزایش آمار طلاق در کشور بسیار نگران کندده است بگونه‌ای که امروزه بعنوان یک معضل اجتماعی زنگ خطر را به صدا در آورده است. اینکه نهاد خانواده می‌بایست قوام و دوام داشته باشد و نباید مورد هیچگونه تزلزلی قرار گیرد کمتر مورد توجه مسئولین و کارشناسان قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از تبعات منفی طلاق، کودکان هستند. کودکانی که نیاز به آغوش گرم والدین خود دارند و نیازمند اصلاح و تربیت هستند و باید به خانواده خود دلگرم باشند اما بعد از طلاق تکلیف این کودکان نامعلوم است، به همین دلیل اغلب افرادی که وارد خلاف می‌شوند و مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند کودکان طلاق یا کودکانی دارای خانواده از هم گسیخته هستند. باید بدانیم که تبعات طلاق بصورت زنجیروار به هم ارتباط دارند و آسیب‌های روحی و روانی به جامعه وارد می‌کنند.

عبدالصمد خرمشاهی بیان کرد: دلایل متعددی ریشه در معضل طلاق دارد اما علت بیشتر طلاق‌های صورت گرفته فقر مالی و فرهنگی بوده است. در شرایط اقتصادی کشور اکثر والدین برای تامین نیازهای پایه خانواده هردو شاغل هستند و زمان لازم برای تربیت فرزند خود ندارند.از جهتی والدین فشارهای اقتصادی و روانی خود را اغلب به فرزندان خود منتقل می‌کنند یا آنان را تنبیه بدنی می‌کنند. از منظر قانونی نیز قانون گذار آنچنان که لازم است موضوع کودکان را جدی نگرفته است.

وی ادامه داد: بدین صورت که ماده 1179 قانون مدنی تنبیه کودکان را مجاز می‌شمارد اما نباید از حد متعارف خارج شود. این ماده قانون سال‌های زیادی است که تبیین شده است و نیازمند بررسی مجدد است.

عضو کانون وکلای مرکز گفت: در زمان تبیین این قانون تفکر جامعه بر این اساس بوده است که باید کودک را تنبیه بدنی کرد یا به واسطه رسم و رسومات ایرانی والدین خود را صاحب کودک می‌دانند و قانون از والدین حمایت می‌کند همچنین قانون گذار به تنبیه در حد متعارف اشاره کرده است اما حد متعارف به چه معناست یا مصداقی برای آن قرار نداده است به همین دلیل شاهد قتل رومینا و فرزندان دیگر هستیم.

وکیل پایه یک دادگستری در ارتباط با مقایسه قوانین مدنی ایران با سایر کشورها بیان کرد: در حال حاضر تنبیه بدنی در رابطه با تربیت کودک در سایر کشورهای جهان غیر قابل قبول است و این در شرایطی است که کشورهای غربی تهدید کودک توسط والدین را غیر قانونی می‌دانند اما در ایران به واسطه همان ماده 1179 قانون مدنی خانواده فرزند را مال خود می‌داند و شاهد کودک آزاری،تجاوز و قتل کودکان هستیم.

وی ادامه داد: ماده 4 قانون حمایت از کودکان و قانون مجازات اسلامی صدمات وارد شده به کودکان توسط والدین را محکوم می‌کند اما قوانین دیگری مانند همان ماده 1179 قانون مدنی این حق را به والدین می‌دهد به همین دلیل به تغییراتی اساسی در قوانین کشور نیازمندیم. در کنار این مسائل شاهد امکانات ناچیز برای ارائه خدمات به کودکان صدمه دیده هستیم.

خرمشاهی تاکید کرد: خانه امن یا سازمانی برای حفاظت از کودک وجود ندارد یا اگر سازمانی حق ارائه خدمات داشته باشد در حد شعار عمل می‎کنند. خانواده‌های بسیاری نیازمند آموزش هستند اما هیچ ارگانی خود را مسئول ارائه خدمات نمی‌داند. چگونه خانواده‌ای که در فقر فرهنگی و مالی قرار دارد می‌تواند فرزندان خوبی را پرورش دهد.

این فعال حقوق بشر تاکید کرد: منتشا اغلب جرایم فقر مالی است که فقر فرهنگی را ایجاد می‌کند.این خوشبینانه است فکر کنیم با امکانات کنونی بتوانیم معضلات این کودکان را برطرف کنیم. چقدر خانه امن، مددکار، روانشناش و افراد دلسوز آماده برای ارائه خدمات هستند اما هیچ سازمانی از این قبیل کمک‌ها استقبال نمی‌کنند. در این شرایط با قوانین هم نمی‌توانیم میزان این جرایم کودک آزاری یا طلاق را کاهش دهیم شاید تنها با اجرای درست قوانین میزانی وقوع این جرایم را تعدیل کنیم.

عبدالصمد خرمشاهی وکیل پایه یک دادگستری در ارتباط با اشاره به قوانین حضانت بعد از طلاق بیان کرد: حضانت به معنی پرورش و مراقبت جسمی از کودک است. زمانی که والدین از یکدیگر جدا نشده باشند مراقبت و تربیت با هردو است و درصورت جدایی بر اساس قانون حضانت تا 7سال با مادر و بعد از آن با پدر است. اگر پدر و مادر فوت کنند با جد پدری است در صورت نبود جد پدری با نزدیک ترین افرادی است که وارث محسوب می‌شوند. البته لازم به ذکر است که تشخیص حضانت با دادگاه است،ممکن است پدر اعتیاد داشته باشد یا مادر بعد از جدایی مجددا ازدواج کند در این شرایط حق حضانت از آنان سلب می‌شود و در صورت نبود کفیل برای کودک،حضانت او به بهزیستی واگذار می‌شود./

همچنین ببینید

اولین مرکز “حامی” کشور برای حمایت از زنان و کودکان  آسیب دیده افتتاح گردید

 اولین مرکز «حامی» کشور برای حمایت از زنان و کودکان  آسیب دیده در فضای مجازی …