کودک آزاری زائیده فقر فرهنگی و اقتصادی است

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ منصوره ایزدی با بیان اینکه رسانه ها با تولید برنامه های خانواده محور، آموزش روش های صحیح تربیتی و ارائه الگوهای تربیتی نقش محوری در تربیت کودکان دارند ، تصریح کرد: آموزش و آگاهی کلید حل بسیاری از معضلات اجتماعی جامعه به ویژه کودک آزاری بوده و رسانه ها می توانند به خانواده ها آموزش دهند که از هر کودکی در هر سنی چه انتظاری باید داشت و چگونه باید او را تربیت کرد.

وی با اشاره به اینکه عوامل متعددی دست به دست داده تا امروزه شاهد افزایش کودک آزاری باشیم، تصریح کرد: هرگونه صدمه و آزار جسمانی، روحی و اخلاقی به کودک که سلامت جسمانی یا روانی او را به خطر بیاندازد کودک آزاری گفته می شود.

این جامعه شناس در خصوص عوامل پدید آورنده کودک آزاری یادآور شد: عوامل ناشی از وضعیت جسمی کودک مانند کودکان ناتوان و عقب مانده و معلول و همچنین مشکلات اجتماعی، اقتصادی، اعتیاد و طلاق از جمله این عوامل و دخیل در کودک آزاری هستند.

ایزدی با تاکید بر اینکه کودکان 4تا 7 سال بیشتر در معرض کودک آزاری هستند، اظهارکرد: کودکانی که در خانواده های فقیر از نظر اقتصادی و فرهنگی به اجبار به کار مشغول هستند بیبشتر در معرض کودک آزاری هستند.

وی با اشاره به اینکه کودک آزاری مربوط به طبقه خاصی نمی شود و فقر فرهنگی به اندازه فقر اقتصادی می تواند خطر آفرین و دخیل در این امر باشد، خاطرنشان کرد: ضعف تبلیغات فرهنگی در جهت آموزش صحیح اطلاعات تربیتی توسط رسانه ها عمده مشکل فرهنگی است که موجب کودک آزاری می شود.

این استاد دانشگاه  ادامه داد: در حالی که تنبیه بدنی مخرب ترین روش تربیتی است متاسفانه ذهنیت های حاکم در میان برخی خانواده ها که تربیت کودک را منحصر به تربیت بدنی بی حد و حصر می دانند موجب شده در همه طبقات جامعه شاهد پدیده کودک آزاری باشیم.

وی محدودیت روابط، ترس، خشم، بیماری های روانی، افسردگی، اعتیاد و مشکلات عاطفی را از آثار و نتایج آسیب های کودک آزاری در بزرگسالان اعلام کرد و گفت: آگاه سازی والدین منجر به اصلاح الگوی تربیتی ،کاهش و پیشگیری از بروز آسیب های مختلف به کودک و کاهش کودک آزاری می شود.

ایزدی یکی از عوامل اجتماعی ، سیاسی کودک آزاری در برخی کشورها را فقدان قوانین حمایتی از کودکان دانست و افزود: در ایران با تلاش های قانون گذاران قوانین خوبی وضع شده ولی با این وجود ابهاماتی هست که باید رفع شود./

 

منبع: ایسنا

همچنین ببینید

خط ملی اورژانس اجتماعی دانش‌آموزان رونمایی شد

خط ملی «نماد» یا «اورژانس اجتماعی دانش‌آموزان» با حضور وزیر آموزش و پرورش در سی …