کودک‌آزاری بیشترین دلیل تماس با اورژانس اجتماعی

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ فاطمه رضوان‌مدنی مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه در زمینه ارائه خدمات اورژانس اجتماعی بهزیستی، گفت : اورژانس اجتماعی (۱۲۳) چند فعالیت دارد که یکی از این فعالیت‌ها مرکز مداخله در بحران‌های اجتماعی، فردی و خانوادگی است.

او به فعالیت مراکز اورژانس اجتماعی در شهرستان‌های با جمعیتی بالای ۵۰ هزار نفر اشاره کرد و گفت : این مراکز در تمامی شهرستان‌های استان به جز قصرشیرین (جمعیت زیر ۵۰ هزار نفر) فعال هستند و خدمات‌دهی می‌کنند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه افزود: مراکز اورژانس اجتماعی همچنین از طریق تلفن ۱۲۳ و گشت‌های سیار به صورت حضوری به آسیب‌دیدگان اجتماعی خدمات‌رسانی لازم را دارند و مداخلات زودهنگام، فوری و اورژانسی را انجام می‌دهند.

او با اشاره فعالیت ۱۳ مرکز اورژانس اجتماعی در سطح استان کرمانشاه، افزود: چهار پایگاه خدمات اجتماعی در شهر کرمانشاه وجود دارد که در این پایگاه‌ها مداخلات لازم اجتماعی برای جامعه هدف صورت می‌پذیرد.

رضوان‌مدنی،گفت: طی ۹ ماه سپری شده از سال‌جاری کرمانشاهیان، ۳۲ هزار و ۸۲۰ بار با شماره ۱۲۳ (اورژانس اجتماعی) تماس گرفته که به آن ارائه خدمت شده است.

او کودک‌آزاری، اقدام به خودکشی و اختلافات حاد خانوادگی را در قالب بیشترین دلیل تماس با اورژانس اجتماعی استان عنوان کرد و افزود: مراکز بهزیستی با آغوش باز آماده خدمات‌رسانی به آسیب‌دیدگان اجتماعی هستند.

این مسؤول گفت: شهروندان می‌توانند در خصوص مشاهده هرگونه آسیب اجتماعی از جمله کودک‌آزاری، سالمندآزاری، همسرآزاری، کودکان‌کار و خیابانی، افراد بی‌خانمان و… با تلفن ۱۲۳ اورژانس اجتماعی بهزیستی به صورت شبانه‌روزی تماس حاصل کنند که کارشناسان بهزیستی بلافاصله مداخل در بحران را انجام دهند.

او با اشاره به حضور گشت‌های سیار اورژانس اجتماعی در مناطق مختلف استان و شناسایی افراد بی‌خانمان و معتاد، گفت: کارشناسان ما با شناسایی این افراد آن‌ها را به مراکز سرپناه شبانه بهزیستی ارجاع می‌دهند.

رضوان‌مدنی به فعالیت چهار گرمخانه در سطح استان، ۲ گرمخانه در شهر کرمانشاه، یکی در شهر اسلام‌آبادغرب و دیگری در کنگاور اشاره کرد و گفت: هرسین نیز نیاز به گرمخانه دارد اگر شهرداری این شهر مکانی را در اختیار ما قرار دهد بهزیستی امکانات را فراهم می‌کند.

او ظرفیت گرمخانه‌های استان را برای حدود ۹۰ نفر تعریف کرد و گفت: ۲ گرمخانه کرمانشاه ظرفیت ۵۰ نفر (۳۰ مرد و ۲۰ زن) و دیگر گرمخانه‌ها هر کدام ظرفیت ۲۰ نفر را دارند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه بر ضرورت ایجاد گرمخانه تاکید کرد و افزود: الان که در فصل سرما هستیم در گرمخانه‌ها افراد به صورت کف‌خواب هم اسکان داده می‌شوند.

او ساعت فعالیت گرمخانه‌ها در فصل سرد سال را از ۱۷ تا ساعت هشت صبح اعلام کرد و گفت: در گرمخانه‌ها شام، صبحانه، امکانات استحمام و وسایل بهداشتی و همچنین وسایل پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به افراد بی‌خانمان ارائه می‌شود که در این راستا نیازمندکمک خیران و مردم نوعدوست هستیم.

رضوان‌مدنی به فعالیت یک کمپ ماده ۱۶ مخصوص نگهداری معتادان متجاهر در سطح استان اشاره و گفت: معتادان در این مکان با حکم قضایی سه تا ۶ ماه نگهداری می‌شوند و در کنار خدمات ترک اعتیاد فعالیت‌های فنی وحرفه‌ای نیز ارائه می‌شود و اگر ۲ سال از زمان پاکی آن‌ها بگذرد می‌توانند از تسهیلات خوداشتغالی نیز بهره‌مند شوند.

او در خصوص فعالیت کمپ‌های ماده ۱۵ نیز، افزود: معتادان به این کمپ‌ها به صورت خودمعرف و داوطلبانه توسط خود یا خانواده‌های آن‌ها معرفی می‌شوند که خود آن‌ها باید درصدی از هزینه‌ها را پرداخت کنند و حدود یک‌ماه نگهداری می‌شوند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

همچنین ببینید

اولین مرکز “حامی” کشور برای حمایت از زنان و کودکان  آسیب دیده افتتاح گردید

 اولین مرکز «حامی» کشور برای حمایت از زنان و کودکان  آسیب دیده در فضای مجازی …