کودکان کار زائیده ناتوانی مالی خانواده‌

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ به ظاهر کودک است اما در واقع نان آور خانواده است. از صبح تا پاسی از شب، سرما و گرما در خیابان‌های شهر پرسه می‌زند؛ از مردم طلب خرید بسته آدامسی، لواشک و … می کند یا دستمالی به دست می‌گیرد و از رهگذران می‌خواهد کفششان را تمیز کند. برخی از مردم با این کودکان برخورد نامناسب دارند و برخی دلشان می‌سوزد و کمک می‌کنند.

این کودکان بعنوان کودکان کار شناخته شده‌اند که فارغ از ملیت و قومیت در خیابان‌های شهر چرخ می‌زنند اما در این میان برخی از این کودکان دارای اختلالات روانشناختی از جمله اختلالات یادگیری هستند و نیاز به حمایت بیشتری دارند.

موسسه یاری‌گران کودکان کار پویا یکی از نهادهای مردمی است که به کودکان کار دارای اختلال یادگیری کمک می‌کند. این موسسه از سال 93 شروع به کار کرده است و دارای تیم‌های آموزش، روانشناسی، مددکاری، گفتاردرمانی و دیگر تیم‌های تخصصی می‌باشد که بر روی مشکلات آموزشی و روانشناختی این کودکان تمرکز دارند. این مؤسسه خانواده‌های کودکان را نیز تحت برخی پوشش‌های حمایتی قرار می‌دهد. پریسا پویان فعال حقوق کودک و مدیر موسسه یاری‌گران کودکان کار پویا در گفت و گو با خبرنگار ایسنا می‌گوید: موسسه یاری‌گران کودکان کار پویا تنها موسسه‌ی تخصصی آموزش و درمان کودکان کار دارای اختلال یادگیری است. در این مرکز علاوه بر خدمات تخصصی آموزشی و روان‌شناختی در راستای بهبود وضعیت سلامت و تغذیه کودکان قبل از شیوع کرونا در مؤسسه دو وعده غذای گرم همراه با میان وعده به کودکان داده می‌شد.

وی تاکید کرد: این مرکز سعی کرده است بیشتر نیازهای آموزشی و روانشناختی این کودکان را تامین کرده و در کنار آن حمایت‌های درمانی و بسته‌های حمایتی تغذیه‌ای و پوشاکی را برای این کودکان و خانواده‌هایشان فراهم آورد. در حال حاضر که به دلیل بیماری کرونا مدارس تعطیل هستند، خدمات آموزشی به کودکان مؤسسه بصورت مجازی صورت می‌گیرد و مؤسسه تلاش کرده است بستر آموزش آنلاین را از جمله تامین گوشی و تبلت هوشمند و بسته‌های اینترنت را به کمک یاریگرانش برای کودکانی که فاقد این امکانات هستند فراهم کند؛ چرا که یکی از اهداف این مرکز دسترسی رایگان به خدمات آموزشی برای کودکان کار است و این کودکان نباید در شرایط کرونا از آموزش جا بمانند.

پویان در رابطه با اهداف موسسه بیان کرد: موسسه مشخصا تمام فعالیت‌هایی که انجام می‌دهد پیشگیری و درمان مشکلات یادگیری و اختلالات یادگیری کودکان دارای شرایط دشوار بوده است اما در کنار این قبیل فعالیت‌ها سعی کرده است به عنوان یک نهاد مدنی احقاق حقوق این کودکان را نیز پیگیری کند.

کودکان کار زائیده ناتوانی مالی خانواده‌های خود

مدیر موسسه یاری‌گران کودکان کار پویا در رابطه با توقف کار کودکان اظهار کرد: قطعا هیچ موسسه‌ و سازمان مردم‌نهادی به تنهایی توانایی لازم برای توقف کار کودک را ندارد. چرا که آن چه کودک را وادار به کار کرده است، فقر و نیاز مالی خانواده بوده است و تا زمانی که این وضعیت فقر برقرار است، متأسفانه خانواده‌های طبقات فرودست جامعه برای تأمین معاش ناگزیر کودکان خود را وارد چرخه کار می‌کنند. اما با این حال مؤسسه یاری‌گران کودکان کار پویا توانسته از طریق خدمات تخصصی و رایگان آموزشی و روانشناختی و دیگر حمایت‌ها آسیب‌های کار کودک را بر حقوق کودکی آنها که بر طبق پیمان نامه جهانی حقوق کودک یکی از انها حق آموزش رایگان است، کاهش دهد.

وی تاکید کرد: بیشتر هزینه‌های موسسه توسط کمک‌های مردمی صورت میگیرد بطوریکه در سال 97 بهزیستی تنها 8/1 از هزینه‌های موسسه را تقبل کرد و 8/7 باقی مانده توسط مردم تامین شده است.

پریسا پویان با اشاره به برگزاری کارزار درخواست همراهی همگانی برای محو بدترین اشکال کار کودک در کمپین ” کرونا، کار کودک” توسط سمن‌های فعال درحیطه کودکان کار بیان کرد: حل مسئله کودکان کار در شرایط حال حاضر توجه و مشارکت بیشتری را میطلبد و مردم باید نسبت به این موضوع حساس‌تر باشند. چرا که در شرایط فعلی و شیوع بیماری کرونا خانواده این کودکان که اغلب کارگران فصلی و دست فروش هستند، بیکار شده و درآمد خود را از دست داده‌اند که این موضوع باعث می‌شود کودکان بیشتری برای افزایش درآمد خانواده وارد به چرخه کار می‌کنند.

پریسا پویان در پایان با اشاره به تصویب لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان آن را دستاورد خوبی در جهت حمایت از حقوق کودکان کار دانسته و این اتفاق را به فعالین مدنی حقوق کودک تبریک گفت./

همچنین ببینید

بهزیستی تعریفی برای مناطق حاشیه نشین ندارد/ وجود 2400 خانوار نیازمند

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی اصفهان با اشاره به اینکه بهزیستی …