خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۱۲ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 3 December - 2022
1
ایچنا گزارش می دهد؛

کودکان و نوجوانان سیاه‌پوست آمریکایی، قربانیان نژادپرستی نهادینه شده در رفتار پلیس آمریکا

  • 17 شهریور 1400 - 23:39
کودکان و نوجوانان سیاه‌پوست آمریکایی، قربانیان نژادپرستی نهادینه شده در رفتار پلیس آمریکا
تحلیل چند پژوهش بیانگر آن است که بیشترین مراجعان بیمارستان‌ها به دلیل جراحت ناشی از درگیری با پلیس آمریکا را کودکان سیاه‌پوست تشکیل می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ تنها مروری کوتاه بر وقایع اخیر در آمریکا و اخبار گوناگونی که همه‌روزه از رویکرد جدانژادگرایانه پلیس آمریکا به گوش می‌رسد، کافی است تا همگان را به این باور برساند که پیشرفت و زندگیِ آرمانی تنها پوسته‌ای رنگین بر روی نام این کشور است و وحشی‌گری و آپارتاید در بطنِ ساختار حاکم بر نظام سیاسی و اجتماعی آمریکا رخنه کرده و نمود آن اکنون در رفتار پلیس این کشور نیز مشهود است.

با آنکه باور عمومی تبعیض نژادی در آمریکا را بیشتر متوجه بزرگسالانِ رنگین‌پوست می‌داند، اکنون به تازگی نشریه آکسیوس گزارشی منتشر کرد و در آن با بررسی داده‌های مختلف از چند پژوهش به وضوح بیان می‌کند که حتی کودکان و نوجوانانِ سیاه‌پوست نیز از گزند پلیس آمریکا در امان نیستند.

نشریه آکسیوس در گزارشی با استناد به داده‌ها و تحلیل‌های انجام شده در کالیفرنیای آمریکا، اعلام کرد که شمارِ کودکان و نوجوانان سیاه‌پوستی که به دلیل درگیری با پلیس آمریکا به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند، نسبت به کودکان و نوجوانان سفیدپوست در این کشور، ۴ تا ۷ برابر بیشتر است.

این نشریه آمریکایی در ابتدای این گزارش نوشت: «بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۷ (۱۳۸۴ تا ۱۳۹۶) ۱۶ هزار کودک و نوجوان به دلیل درگیری با پلیس آمریکا به مراکز مختلف اورژانسی یا به بیمارستان مراجعه کردند، در این میان آمار کودکان و نوجوانان سیاه‌پوست ۴ تا ۷ برابر بیشتر از سفیدپوست‌ها اعلام شده است.»

همچنین تجزیه و تحلیل نشریه پزشکیِ جاما پدیاتریکس (JAMA Pediatrics) نیز در این باره نشان می‌دهد که گرچه آمار مراجعان کودک و نوجوان به دلیل درگیری با پلیس به نسبت بزرگسالان کمتر است، اما داده‌ها نشان می‌دهد در این زمینه نیز کودکان از نظر مسائل تبعیض‌نژادی در امان نیستند و شمار کودکان سیاه‌پوستی که به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند بسیار بالاتر است.

این داده‌ها نشان می‌دهد «در میان پسران سیاه‌پوستِ بین ۱۵ تا ۱۹ سال آمار مراجعان به دلیل درگیری با پلیس آمریکا، حدود ۲۰۱ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر در سال است که بالاترین نرخ در این زمینه را تشکیل می‌دهد. آن‌ها همچنین در مقایسه با پسران هم‌سن و سفیدپوست تقریباً ۱۴۳ مجروح در هر ۱۰۰ هزار نفر را نیز تشکیل می‌دهند.»

همچنین «دختران سیاه‌پوست نیز در مقایسه با دختران سفیدپوست ۴.۳ برابر بیشتر در معرض آسیب‌ از سوی پلیس آمریکا هستند. این آمار در میان پسران سیاه‌پوست بین ۱۰ تا ۱۵ سال نیز ۵.۳ گزارش شده است. دختران سیاه‌پوست در این سن نیز ۶.۷ برابر در معرض جراحت بیشتری نسبت به دختران هم‌سن  و سفیدپوست هستند.»

البته آکسیوس در این باره اعلام کرد که محققان در این پژوهش هشدار دادند از آنجا که بیمارستان‌های آمریکا آمار مرگ‌ومیر سیاه‌پوستان را کمتر از میزان واقعی آن اعلام می‌کنند، در این باره نیز احتمال آن می‌رود که آمار واقعی بسیار بالاتر از این باشد.

تجزیه و تحلیل دیگری، که حدود ۳۰ پژوهش شامل ۲۰ هزار نفر را بررسی کرده است، نیز نشان می‌دهد درگیری نوجوانان و کودکان سیاه‌پوست با پلیس سلامتی آن‌ها را به مخاطره انداخته و روی سلامت روان آن‌ها تأثیرگذار است. رفتار پلیس همچنین ایمنی این کودکان را برهم می‌زند و احساس طیبِ خاطر را از آن‌ها سلب می‌کند.

بنابراین با توجه به این پژوهش‌ها می‎توان نتیجه گرفت که نظامِ سرمایه‌داری آمریکا که بر پایه تملک، برده‌داری و استثمار بنا نهاده شده است، با گذشت چندین و چند سال، با آن‌که شعار تمدن، و ابرقدرت بودن سر می‌دهد، همچنان به سلطه‌گری و رفتار‌های غیربشردوستانه خود به شکل فاجعه‌آمیزی ادامه می‌دهد تا جایی‌که نمود آن را در رفتار پلیس آمریکا و برخورد آن با سلامت روان و جسم کودکان و نوجوانان سیاه‌پوست نیز می‌توان به وضوح مشاهده کرد.

  • منبع : باشگاه خبرنگاران

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب