خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۵ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 26 November - 2022
3
ایچنا گزارش می دهد؛

کودکان را در جریان برنامه هایتان قراردهید

  • 21 شهریور 1400 - 10:21
کودکان را در جریان برنامه هایتان قراردهید
یكی از مسایلی كه موجب درگیری و تنش بین والدین و كودكان می‌شود، مدیریت كردن كودكان در انجام كارهای روزمره است و عدم حرف‌شنوی آنان كه گاهی از كم بودن سن و عدم درك آنان نسبت به برخی قوانین دنیای بزرگسالان سرچشمه می‌گیرد، گاهی به این تنش‌ها دامن می‌زند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛یکی از مسایلی که موجب درگیری و تنش بین والدین و کودکان می‌شود، مدیریت کردن کودکان در انجام کارهای روزمره است و عدم حرف‌شنوی آنان که گاهی از کم بودن سن و عدم درک آنان نسبت به برخی قوانین دنیای بزرگسالان سرچشمه می‌گیرد، گاهی به این تنش‌ها دامن می‌زند. به‌عنوان مثال در دنیای کودکان زیر هفت سال زمان و استدلال منطقی، جایی ندارد، نمی‌توان کودکان را با منطق‌های بزرگسالان مقید به انجام کارها کرد، یا همان‌طور که بزرگسالان برای خود برنامه‌ریزی می‌کنند، از کودکان هم توقع داشت طبق آن عمل کنند. در دنیای آنان، زمان معنای دیگری دارد. آن‌ها زمان حال را درک می‌کنند. زمانی که می‌خواهند در لحظه بازی کنند، در خانه مادربزرگ یا اقوام دیگر بمانند، یا تلویزیون ببینند، وظیفه والدین این است که با داشتن روش و تکنیک‌های مناسب کودک را به جهت مناسب هدایت کنند.

فرد بزرگسال در ذهن خود تصمیم می‌گیرد بعد از اتمام کردن کارهایش به حمام برود، اما کودک در ذهن خود، به هنگام بازی چنین تحلیلی ندارد. برای آنها پذیرش تغییرات ناگهانی سخت است. تصور کنید کودکی در حال بازی است و مادر از او می‌خواهد بازی را رها کند تا به خانه اقوام بروند. در این زمان تنها واکنش کودک عدم فرمانبری و اهمیت ندادن، و در صورت اصرار پدر یا مادر گریه کردن و قشقرق به راه انداختن است و از سوی دیگر، پدر و مادر وی را مجبور به این کار خواهند کرد و این تنش، در خانواده، هم پدر و مادر، هم کودک را دچار ناکامی و به‌هم ریختگی می‌کند. برای جلوگیری از مشاجرات و تنش‌های بین کودک و والدین می‌توان از راهکارهای ذیل استفاده کرد:

– نیم ساعت قبل از انجام هر کاری به کودک اطلاع دهید. به‌عنوان مثال اگر در منزل یکی از اقوام هستید و کودک با کودکان دیگر بازی می‌کند، به وی بگویید:

– نیم ساعت دیگر می‌رویم. از روی عقربه‌های ساعت هم به وی نشان دهید هر زمان عقربه روی کدام عدد قرار بگیرد باید برای رفتن آماده شود. ۱۰ دقیقه بعد، دوباره آن پیام را تکرار کنید که وقتی عقربه روی عددی مشخص قرار بگیرد، باید به منزل برگردید و در نهایت بگویید:

– من لباس‌هایم را می‌پوشم تا به خانه برویم. با این کار کودک در ساعت مشخص، بدون هیچ اعتراضی والدین را همراهی می‌کند. این تکنیک کاربرد زیادی دارد. به‌عنوان مثال هنگام حمام بردن کودک یا برگشت از مکان‌های تفریحی (که اکثر کودکان با گریه و زاری می‌خواهند به بازی ادامه دهند) این روش ترفند مناسبی به‌نظر می‌رسد.

– چنانچه کودک در برابر درخواست والدین سرپیچی کند، راه بعدی این است که پدر یا مادر روبروی کودک بنشینند و با او هم‌سطح شوند. بعدبه او گفته شود:

– من پدر یا مادر تو هستم تو کی هستی؟

به‌طور قطع کودک پاسخ خواهد داد دختر یا پسر شما. در جواب او باید گفت:

– خب حالا که دختر من یا پسر من هستی و من مادرت هستم تو باید به حرف‌های من توجه کنی و هم‌اکنون برای رفتن به خانه‌مان حاضر شوی.

در صورت مقاومت کودک می‌توان از روش‌های دیگری استفاده کرد و به‌عنوان مثال به وی گفت:

اگر حرفم را گوش نکنی برای مدتی از دیدن تلویزیون و کارتون محروم می‌شوی!

مدت زمان هم باید به‌طور دقیق مشخص و با قاطعیت برخورد شود. وقتی یک‌بار کودک شاهد قاطعیت پدر یا مادر باشد دیگر سعی نمی‌کند با گریه و زاری به خواسته‌اش برسد.

مسئله قابل اهمیت دیگر این‌که هیچ‌گاه پدر یا مادر نباید سعی کنند با آوردن دلایل منطقی کودکان را به جهتی که می‌خواهند سوق دهند. منطق و استدلال کودکان زیر هفت سال همانند بزرگسالان نیست. منطق آن‌ها همان خواسته‌ای است که دارند. آوردن دلیل مثل این‌که باید پارک را ترک کنیم، چون چند ساعت دیگر میهمان داریم و اگر به خانه نرسیم میهمان پشت در می‌ماند برای کودک قابل پذیرش نیست. باید کودک را با دلایل و ترفندهای دیگری قانع کرد. قرارداد بستن با کودکان تا حدودی در این زمینه کمک می‌کند. به فرض مثال با کودک قرار بگذارید تعداد دفعاتی که در هفته وی را به پارک خواهید برد بیشتر می‌شود. در غیر این صورت ممکن است او را کم‌تر به مکان‌های تفریحی ببرید.

همیشه باید از قبل کودکان را برای هر گونه تغییر در محیط آماده کرد. برای رفتن به مکان‌های جدید، اول باید برای کودک در مورد افرادی که آن‌جا هستند، یا فعالیت‌هایی که می‌تواند انجام دهد، حرف بزنید. حتی وقتی می‌خواهد به مهدکودک برود، از شب قبل برایش از تمامی فعالیت‌های خوشایندی که در مهدکودک انجام می‌دهد، مثل بازی با دوستان، نقاشی و… صحبت کنید و از وی بخواهید با شما همراهی کند. این آمادگی ذهنی به کودک اجازه می‌دهد پذیرش بیشتری برای تغییرات محیطی داشته باشد و در برابر تغییرات اقدام به مقاومت نکند.

  • منبع : تبیان

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب