خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : دوشنبه - ۸ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 29 May - 2023
2
ایچنا گزارش می دهد؛

کودکان را با ریتم، آهنگ و بازی به شستشوی دست‌ها تشویق کنیم

  • 21 مهر 1400 - 17:58
کودکان را با ریتم، آهنگ و بازی به شستشوی دست‌ها تشویق کنیم
یک مشاوره خانواده در همدان بر آموزش صحیح و اثرگذار با ریتم، آهنگ و بازی در کودکان بر رعایت اصول بهداشتی در پیشگیری از کرونا تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛دکتر علیرضا روحی ، اظهار کرد: آموزش به رعایت اصول بهداشتی در کودکان تنها در صورتی اثر گذار است که به کودکان اجبار نکنیم و آموزش ها را به صورت ریتم و با بازی آموزش دهیم.

وی افزود: کودکان در دوران کرونا ممکن است در رعایت اصول بهداشتی به وِیژه شستشوی دست‌ها مقاومت کنند در حالیکه این موضوع به نحوه  بیان والدین بستگی داشته و باید به گونه‌ای به فرزندان آموزش دهیم که آنها پذیرای این موضوع باشند.

دکتر روحی با بیان اینکه برخی والدین با اعلام آمار مرگ و میر سعی بر ایجاد احساس نگرانی در کودک کرده تا شاید کودک با ترس و وحشت از آمار و ارقام مرگ و میر به سمت شستشوی دست‌ها و رعایت اصول بهداشتی تشویق شود در حالیکه این موضوع کامل نتیجه عکس دارد.

وی با بیان اینکه نصیحت حتی در افراد بزرگسال نیز نتیجه عکس دارد، گفت: نحوه بیان موضوع بسیار اهمیت داشته و کودک هنگام تأکید مداوم والدین بر رعایت اصول بهداشتی و شستشوی دست‌ها احساس خستگی کرده و مقاومت می‌کنند، بنابراین توصیه می‌شود این موضوع را با ریتم و بازی آموزش دهند تا خود کودک بعد از مدتی به صورت مداوم و همیشگی دست‌هایش را به موقع شستشو می‌دهد.

این مشاوره خانواده با بیان اینکه کودکان با تشویق و پاداش نسبت به انجام کار بسیار تحت تأثیر قرار می‌گیرند، گفت: والدین می توانند در یک تابلو وایت بُرد برای کودک به صورت ستاره بعد از هر بار انجام کار درست از جمله شستشوی دست‌ها و سایر مصادیق یک ستاره برای کودک نشانه گذاری کنند تا هنگام رسیدن تعداد ستاره ها به ۱۰ عدد برای کودک هدیه و پاداش در نظر بگیرند.

وی گفت: در صورتیکه رعایت اصول بهداشتی با ریتم و آهنگ و بازی باشد کودک برای این امر بسیار تشویق می‌شود و خود کودک در دفعات بعدی قبل از والدین اقدام به  انجام این کار می‌کند.

  • منبع : ایسنا

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب