خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : پنج شنبه - ۱۷ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Thursday - 8 December - 2022
2

کرونا عامل روی آوردن کودکان به کتاب های الکترونیکی

  • 29 آبان 1399 - 11:46
کرونا عامل روی آوردن کودکان به کتاب های الکترونیکی

به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛مدیر یکی از اپلیکیشن‌های داخلی کشور عنوان کرد: در کتاب کاغذی کودک، ناشران بواسطه تصویرگری خوب بر جذابیت آن می افزایند، اما این مسئله هنوز در کتاب الکترونیک اتفاق نیافتاده است. محمد صدوقی ،مدیر یکی از اپلیکیشن‌های داخلی کشور بیان کرد: در ماه گذشته طی تحقیقات که براساس مخاطبین کاربران اپلیکیشن […]

به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛مدیر یکی از اپلیکیشن‌های داخلی کشور عنوان کرد: در کتاب کاغذی کودک، ناشران بواسطه تصویرگری خوب بر جذابیت آن می افزایند، اما این مسئله هنوز در کتاب الکترونیک اتفاق نیافتاده است.

محمد صدوقی ،مدیر یکی از اپلیکیشن‌های داخلی کشور بیان کرد: در ماه گذشته طی تحقیقات که براساس مخاطبین کاربران اپلیکیشن خودمان انجام شد و ۲۵ هزار پرسشنامه میان کاربران این اپلیکیشن توزیع شد، از کاربران پرسیده بودیم که در حال حاضر کتاب چاپی مطالعه می کنند یا الکترونیک، که بر این اساس مشخص شد که تقریبا نیمی از آنها همچنان کتاب چاپی مطالعه می کنند و مابقی نیز به مطالعه کتاب های گویا و الکترونیک می پردازند و ۷۳ درصد از آنها کتاب کاغذی را ترجیح می دهند.

وی افزود: کتاب های الکترونیک مزیت های دیگری را اضافه می کند، اما به نظر می رسد که برای شرایط ویژه ای طراحی شده است، تا قبل از روزهای کرونا، بازار افرادی که کتاب های الکترونیکی و چاپی مطالعه می کردند، دو مجموعه جدا از هم بودند، اما کرونا باعث شد تا افرادی که کتاب های چاپی می خواندند به دلیل، مشکلات کرونا به کتاب های الکترونیکی روی آوردند. این دو دایره مخاطبین مشترک شده اند و همچنان کتاب چاپی ترجیح کاربران به شمار می آید. اما به دلیل مزیت های نسخه های الکترونیکی اکنون ۵۰درصد از کاربران نسخه الکترونیکی را مطالعه می کنند.

صدوقی در ادامه گفت: در پیمایشی که از طریق پرسشنامه صورت گرفت، به استخراج جدول سنی کاربران پرداختیم که ۳۹ درصد از کاربران در گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سال، ۲۴ درصد گروه سنی ۱۸ تا ۲۴ سال و ۲۲ درصد گروه سنی ۳۵ تا ۴۴ سال، ۹ درصد بالای ۴۵ سال و ۵ درصد پائین ۱۸ سال را تشکیل می دهند که بیشترین آن را گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سال را تشکیل می دهد.

وی همچنین عنوان کرد: غالب کتاب هایی که در نرم افزار وجود دارد برای سنین بزرگسال است و این مسئله باعث شده تا تناسب رعایت نشود، اما اگر بخواهیم کودکان را جامعه اصلی مخاطبان قرار دهیم، باید شکل و ظاهر نرم افزار را نیز تغییر دهیم. اینکه کودک وارد فضای جدی شود و بتواند کتاب مورد نظر خود را دست یابد، به نظر می رسد که راه حل مناسب این است که نرم افزاری به شکلی طراحی شود که کودکان بتوانند به راحتی با آن ارتباط برقرار کنند. به دلیل اینکه نمی توانیم کتاب های جذابی در نرم افزارها داشته باشیم، با ریزش مخاطب کودک مواجه می شویم و به همین دلایل کتاب های کمک درسی و کمک آموزشی را هم کمتر داریم در حالیکه افراد زیر ۱۸سال معمولا عمده کتاب های مورد مطالعه آنها به کتب درسی و آموزشی می گذرد.

صدوقی بیان کرد: دستگاه های کتاب خوان یا ایبوک ریدر (E-reader) گزینه بسیار خوبی برای دانش آموزان است و آسیب کمتری به چشم آنها وارد می کند که متاسفانه با اینکه تکنولوژی خاصی ندارد، در کشور تولید نمی شود و به دلیل اینکه مانند موبایل تولید انبوهی ندارد، هزینه بالایی دارد.

وی در ادامه گفت: در کتاب کاغذی کودک، ناشران نیاز را به خوبی تشخیص دادند و کتاب ها را با صحافی های خوب و با مدل و تصویرگری مناسب بر جذابیت آنها افزودند، بنابراین؛ برای ارائه کتاب به کودک باید آن را جذاب کرد، در کتاب الکترونیک نیز همین مسئله مطرح است، مسئله ی که کتاب کودک در حوزه دیجیتال آنطور که باید و شاید فراگیر نیست به این دلیل است که در آن محتوای جذاب وجود ندارد. در حالیکه می توان سناریوهای آن را جذاب کرد که متاسفانه در کشور ما این اتفاق هنوز نیفتاد.

صدوقی همچنین درباره قراردادهای حقوقی نویسندگان به نکاتی اشاره کرد و گفت: در قراردادهای حقوقی کلمه به کلمه مهم است، برخی ناشران به همه حقوق کتاب و برخی دیگر تنها به حقوق چاپی کتاب اشاره کرده اند.

وی افزود: تقریبا ۱۰ تا ۱۲ مدل درآمدزایی از کتاب داریم کتابی ممکن است که در آینده به فیلم نامه تبدیل شود و روش های مختلف درآمدی دارد. ولی در برخی قراردادها تنها به نوع چاپی آن اشاره شده است. به نظر می رسد منصفانه این است که کتاب الکترونیکی، صوتی و بقیه مدل های دیگر، هر چه که ناشر در این مسیر درآمدزایی می کند باید به صورت تساوی با نویسنده تقسیم کند.

صدوقی به مزیت های چاپ الکترونیک برای ناشران اشاره کرد و گفت: یکی از مزیت های جدی نشر الکترونیک برای ناشر این است که در ابتدا بدون ریسک می توانند کتاب و محتوای خود را در یک پلت فرم عرضه کند و اگر با استقبال مخاطب همراه بود، اقدام به نسخه چاپی آن کند این موضوع باعث می شود تا اتلاف کاغذ و هزینه در ناشر کاهش پیدا کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا افراد متخصص در تولید کتب دیجیتال وجود دارد، گفت: در حال حاضر هیج فردی که تخصصی کتاب دیجیتال انجام می دهد، نداریم و کسانی که اکنون در حوزه نشر دیجیتال فعالیت می کنند، ناشران هستند.

وی اذعان کرد: میزان گردش مالی کتاب چاپی در کشور، حدود ۴ هزار میلیارد تومان در سال است، اما از این طرف گردش مالی کتاب دیجیتال به صورت قانونی در ۴ اپلیکیشن، ۶۰ میلیارد تومان است و این تفاوت همچنان زیاد است که ریسک کرد تا کتاب تنها به صورت دیجیتال ارائه شود.

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب