خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۵ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 26 November - 2022
2
ایچنا گزارش می دهد؛

کرونا دارم ؛ آیا به فرزندم شیر بدهم ؟

  • 18 شهریور 1400 - 18:37
کرونا دارم ؛ آیا به فرزندم شیر بدهم ؟
یکی از نگرانی های مادران شیرده این است که در صورتی که به کرونا مبتلا هستند و یا اگر ناقل این بیماری هستند به نوزاد خود شیر بدهند یا نه ؟

به گزارش خبرگزاری ایچنا،  کرونا نه تنها زندگی و سیستم مراقبت‌های بهداشتی  را تحت‌الشعاع قرار داده است، بلکه چالش‌های بی‌سابقه ای را برای زنان باردار و کودکان تازه متولد شده ایجاد کرده است.
همواره گفته شده شیر مادر نقش مهمی در جلوگیری از عفونت‌های تهدید کننده زندگی ایفا می‌کند که می‌تواند به طور قابل توجهی در کاهش بار سیستم مراقبت‌های بهداشتی نقش داشته باشد

نگران نباشید و به نوزاد خود شیر دهید

اگر کرونا دارید و یا فکر می کنید ناقل بیماری هستید نگران نباشید ؛ شما می توانید به کودک زیر دو سال خود شیر دهید ؛ در تحقیقات انجام شده تاکنون انتقال ویروس کرونا از شیر مادر به نوزاد گزارش نشده و گفته می‌شود این ویروس قادر به ایجاد عفونت در نوزاد نیست.
براساس این تحقیقات، تا کنون انتقال ویروس از راه شیر مادر و جفت به اثبات نرسیده است بر عکس پادتن‌های موجود در شیر مادر امکان ایمنی شیرخوار را در برابر ویروس و سایر عفونت‌ها می‌تواند فراهم کند.

شیردهی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی

اگرچه ویروس کرونا از طریق شیر مادر عبور نمی‌کند، اما احتمال انتشار از طریق قطرات تنفسی و تماس وجود دارد که در صورت مشاهده با انجام اقدامات پیشگیرانه و کنترل مناسب عفونت می‌توان آن را به حداقل رساند.
بنابراین، شستن مکرر دست‌ها همراه با استفاده از مواد ضدعفونی کننده حاوی الکل قبل از تماس با نوزاد بسیار مهم است و از ماسک حتی هنگام شیردهی استفاده کنید تا از انتشار عفونت از طریق قطرات تنفسی جلوگیری شود. همچنین مهم است که اطمینان حاصل شود که تمام سطوحی که مادر به آن‌ها دست می‌زند به طور مرتب ضد عفونی شوند.

به نوزاد در هر شرایطی شیر مادر بدهید

اگر مادر بیمار بود و مادر و نوزاد مجبورند از هم جدا شوند، توصیه می‌شود شیر مادر دوشیده شده و برای نوزاد ارسال شود و در صورت نارس بودن نوزاد، از طریق لوله یا قاشق تغذیه شود. با توجه به شرایط کنونی، با محدودیت‌ها و کمبود منابع، نوزادان نارس باید در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری شوند.
محققان دانشگاه «روچستر» در آمریکا در این مطالعه، ۳۷ نمونه شیر ۱۸ مادر مبتلا به کرونا را تجزیه و تحلیل کردند و متوجه شدند که هیچ یک از آن‌ها حاوی هیچ گونه ماده ژنتیکی ویروسی نبود بلکه حدود دو سوم از این نمونه‌ها حاوی ۲ آنتی بادی خاص برای ویروس کرونا بودند.
این مطالعه نشان داد: نوزادن مادران مبتلا به کووید۱۹ با تغذیه از شیر مادر خود از آنتی بادی‌هایی برخوردار می‌شوند که می‌تواند ویروس کرونا را خنثی کند.
به گفته محققان، نتایج این مطالعه شواهدی ارایه می‌دهد دال بر اینکه مادران مبتلا به کرونا نباید از نوزادان خود جدا شوند. نتایج اولیه این مطالعه نشان می‌دهد شیر مادرانی که به عفونت کووید۱۹ مبتلا شده‌اند حاوی آنتی بادی‌های خاص و فعال علیه ویروس کرونا است و این ویروس از طریق شیر مادر منتقل نمی‌شود.

  • منبع : صداوسیما

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب