کار کودک نیاز به نیروهای فعال و متخصص دارد

به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ دنیای کودکان دنیای بسیار ظریف و لطیف است، ذهن یک کودک همچون صفحه‌ای پاک، صاف و بی‌آلایش است اما آنچه مهم است در گذر زمان انسان بر اثر تأثیرات محیطی خانوادگی فرهنگ و فضای جامعه به نوعی بنیان و سازمان شخصیتی وی را می‌سازد پس برای ساخته شدن یک شخصیت نرمال و مثبت در راستای تربیت یک انسان مفید برای جامعه لازم است تا برنامه‌ریزی‌های بسیار دقیقی در این حوزه صورت گیرد و در قالب برنامه‌های فرهنگی و هنری آنچه برای تشکیل یک شخصیت مفید و مثمرثمر است انجام شود.

یکی از مفیدترین راه‌های تشکیل ساختار شخصیتی مثبت و مفید در کودکان برنامه های شاد است که در لابلای آن ‌توان الگوها و رفتارهای انسانی مثبت و مفید انسانی را به او فهماند و در او را ریشه‌کن کند تا در سنین مختلف نوجوانی جوانی و بزرگ‌سالی بتواند بر همان اساس و پایه شخصیتی مفید رشد کرده و خدماتش به جامعه بازگردد.

در همین راستا با «مرتضی فرخی» متولد ۲ خرداد ۵۶ که فارغ التحصیل رشته هنرهای زیبا و دارای سابقه ۲۸ سال کار هنری و در مازندران معروف به «عمو باران» است، گفت‌وگویی کردیم که در زیر می‌خوانیم.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه ۱۵سال کار کودک انجام می‌دهم، اظهار کرد: کار کودک تنها کار هنری است که بدون حاشیه وجود دارد و مخاطب من فرشته‌های مهربانند که پاک، پاک هستند و عشق من به کودک و ارتباط با کودکان است.

مرتضی فرخی افزود: کار کودک، کار تخصصی است و باید عشق درون باشد تا بتوانی با کودک ارتباط برقرار کنی، کار کودک، کار سختی نیست، دل می‌خواهد و عشق و نیز از طرفی شرایط سنی کودک می‌تواند تأثیرگذار برای مجری کودک باشد چرا که با دنیای شادی و نشاط آنها سر و کار داری و آنها نیز با شخصیت مقابلش عشق می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه کار کودک نیاز به نیروهای فعال و متخصص دارد چون آنها با مطالعه و تجربه با کودک وارد اجرا می‌شوند، تصریح کرد: متأسفانه توجه نکردن مدیران مسؤول به کودکان که نقش اساسی در جامعه ما دارند کمتر توجه‌ای به شادی و نشاط آنها دارند و کودکان ما در محیط بسته آپارتمان‌ها و یا نبود پارک‌های استاندارد قرار می‌گیرند و کودکان ما روی به سوی شبکه مجازی همان بازی‌های رایانه‌ای می‌شوند.

این هنرمند حوزه کودک و نوجوان بیان کرد: تعامل رسانه نقش مهمی می‌تواند در بخش تبلیغات رسانه‌ای به مردم و توجه به کودکان داشته باشد و در کنار آن روانشناسانی با تجربه و کارشناسان کودک در برنامه می‌تواند راهنمای خوبی برای خانواده که چگونه با کودکان برخورد کنند یا شیوه تربیت درست کودک در جامعه امروزی ما باشد.

وی عنوان کرد: سوژه‌ها را بر اساس خاصه کودک انجام می‌گیرد مثل اجرای ترانه‌های شاد در کنار چهره‌های کارتونی عروسکی و یا موارد به روز جامعه که بتواند خروجی خوبی برای کودک داشته باشد.

فرخی بیان کرد: متأسفانه اجراهای صحنه‌ای امروز ما بیشتر به دنبال منبع مالی می‌گردند تا کیفیت برنامه و خوراک‌های منفی کودکانه در بعضی ازگروه‌ها دیده می‌شود که بدون تجربه وارد کار کودک می‌شوند در تلویزیون هم متأسفانه دیده می‌شوند و نیاز به نظارت گروه‌های کارشناس دارد.

وی اذعان کرد: بنده کارتون می‌بینم و آن هم به ویژه کارتون‌های دهه 60 که خاطرات بسیاری برای ما دارند و خوشبختانه در کارتون‌های ما در شبکه پویا، یا استانی‌ها دیده می‌شود.

این مجری کودک اظهار کرد: کودکان امروز ما نیاز به شادی و نشاط دارند و می‌تواند نرم افزارهای آموزشی و البته با نظارت عزیزان متخصص و در کنار آنها پدر و مادر تأثیر خوبی برای آنها داشته باشد.

وی در پایان گفت: پیشنهاد من برای جذاب بودن برنامه‌های کودک اجرای ترانه‌های شاد، برنامه‌های آموزشی تئاتر عروسکی می‌تواند خوب باشد، به ویژه عمو و خاله‌هایی که محبوب بچه‌ها باشند./

 

منبع:فارس

همچنین ببینید

بازی با اسلایم برای کودکان ضرر دارد

 اسلایم یک ماده خمیری است که حالت ژلاتینی دارد و به شکل های گوناگوی درمیاد …