خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : یکشنبه - ۱۴ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 4 June - 2023
2

چیزی به نام کودک همسری نداریم

  • 03 دی 1398 - 12:03
چیزی به نام کودک همسری نداریم

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ حسن وفایی دیلمی، مدیرکل ثبت‌احوال استان قزوین، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: جمعیت استان قزوین در حال حاضر یک‌میلیون و ۳۱۰ هزار نفر است که ۶۶۹ هزار و ۶۱۳ نفر آن را مردان و ۶۴۱ هزار و ۱۸۷ نفر را نیز بانوان تشکیل می‌دهند. وی با اشاره به آمار ۹ ماهه […]

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ حسن وفایی دیلمی، مدیرکل ثبت‌احوال استان قزوین، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: جمعیت استان قزوین در حال حاضر یک‌میلیون و ۳۱۰ هزار نفر است که ۶۶۹ هزار و ۶۱۳ نفر آن را مردان و ۶۴۱ هزار و ۱۸۷ نفر را نیز بانوان تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به آمار ۹ ماهه ابتدای سال در مقایسه با ۹ ماه ابتدایی سال قبل اظهار کرد: نرخ ثبت ولادت کشور در ۹ ماه نخست سال ۱۷/۱ در هزار است و این رقم در استان قزوین ۱۴/۱ است که نشان‌دهنده کاهش ۱۲/۷ درصد ولادت در کشور و کاهش ۱۳/۴ درصدی در استان قزوین است.

افزایش دوام زندگی مشترک به ۱۰ سال

مدیرکل ثبت‌احوال استان قزوین اعلام کرد: در استان قزوین دوام زندگی مشترک نسبت به قبل افزایش داشته و به ۱۰ سال رسیده است که قبلاً هفت سال بود.

وی با اعلام اینکه میزان ازدواج در استان قزوین نسبت به ۹ ماهه سال قبل چهار درصد کاهش داشته است، گفت: در سال ۹۷ استان قزوین رتبه ۱۷ میزان طلاق‌های ثبت‌شده و رتبه ۲۳ در میزان ازدواج را به خود اختصاص داد.

این مسئول ادامه داد: میانگین سن ازدواج سال ۹۷ در استان قزوین در مردان ۲۹/۷ و در زنان ۲۴/۴ بود، همچنین میانگین سند طلاق در مردان ۳۶/۶ و در زنان ۳۱/۴ اعلام‌شده است.

وفایی دیلمی با بیان اینکه بیشترین تعداد ازدواج در هشت ماه اول امسال بین گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال است، گفت: ازدواج در کشور ۵/۸ درصد و در استان چهار درصد کاهش داشته است.

ثبت چهار مورد طلاق در گروه سنی ۹۰ تا ۹۴ سال

وی ادامه داد: بیشترین طلاق ثبت‌شده در هشت ماه امسال برای زوج‌های گروه سنی ۳۰ تا ۳۴ سال است که چهار درصد افزایش داشته است، همچنین چهار مورد طلاق بین سنین ۹۰ تا ۹۴ سال در استان قزوین به ثبت رسیده است.

مدیرکل ثبت‌احوال استان قزوین خبر داد: آمار طلاق در استان نگران‌کننده است به‌طوری که در کشور ۳/۶ درصد کاهش داشته اما در قزوین همین میزان افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه تعداد ازدواج‌های ۱۲ تا ۱۴ سال استان قزوین ۴۱۳ مورد در سال ۹۸ بود، گفت: این آمار در مقایسه با آمار سال گذشته کاهش‌یافته است.

کمترین سن ازدواج دختران ۱۳ سال و پسران ۱۵ سال

وفایی دیلمی با تأکید بر اینکه ما چیزی به نام کودک همسری نداریم، گفت: همه ما تابع قانون هستیم و طبق نص صریح قانون مدنی کشورمان ازدواج قبل از بلوغ ممنوع است.

این مسئول بیان کرد: طبق قانون کمترین سن ازدواج برای دختران ۱۳ سال و در پسران ۱۵ سال است لذا هر چیزی که قانون مجاز دانسته را نمی‌توان ممنوع کرد.

وی اعلام کرد: اگر انتقادی در این خصوص وجود دارد و افرادی معتقدند دختران ۱۳ یا ۱۴ ساله امروزی نمی‌تواند همسر و یا مادر خوبی باشند باید دلایل خود را ارائه کنند تا در صورت تصویب زیرساخت‌ها و قانون آن اصلاح شود لذا نمی‌توان با واژه‌هایی چون کودک همسری در جامعه تشویش ایجاد نمود.

مدیرکل ثبت‌احوال استان قزوین عمده علل وفات در استان را چنین عنوان کرد: بیماری‌های قلبی عروقی با ۳۹/۳ دهم درصد در صدر علل مرگ و میز قرار دارد؛ بعد از آن انواع سرطان و ‌تومور با ۱۳/۲ درصد، بیماری‌های دستگاه‌های تنفسی ۱۰/۵ و حوادث غیرعمدی ۸/۲ قرار دارد.

وفایی دیلمی در پایان عنوان کرد: خوزستان بیشترین و هرمزگان کمترین عامل فوت بر اثر بیماری‌های قلبی عروقی را به خود اختصاص داده است، همچنین سرطان در مازندران بیشترین و در سیستان و ‌بلوچستان کمترین عامل وفات را دارد./

 

منبع: ایسنا

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب