چطور به این سوال بچه ها پاسخ بدهیم که من از کجا آمده ام؟/این سوالها را به حساب پررویی بچه ها نگذارید!

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ تصورم این بود که بیمارستان یک جایی دارد مثل اسباب بازی فروشی که تو ویترینش یک عالمه بچه گذاشته اند و روی بچه ها قیمت چسبانده‌اند و بابا مامانها می‌روند بین آن همه بچه یکی را انتخاب می‌کنند و پول می‌دهند و می‌خرند. آنهایی که خیلی پول دارند 2-3 تا بچه می‌خرند. یکبار که مریض شدم و من را به بیمارستان بردند به مامانم التماس می‌کردم آنجایی که بچه می فروشند را به من نشان بدهد!!. سوال اینکه من از کجا آمده ام؟ سوال رایجی است که بچه ها در یک سنی از والدین می‌پرسند و خیلی از والدین نمی‌دانند چه پاسخی به این سوالهای کودک چه بدهند. درباره این موضوع خبرنگار ایچنا با دکتر« فریده کلاهی حشمت» مدرس دانشگاه و روانشناس کودک و نوجوان گفت‌ و گو کرده است.

چرا بچه ها این سوالها را می‌پرسند؟

خیلی عوامل باعث می‌شود که بچه این سوال را بپرسد مثلا یکی از نزدیکان بچه به دنیا می‌آورد یا مادر باردار می‌شود و بچه می‌بیند و درمعرض این تجربه قرار می‌گیرد و این سوال به ذهنش خطور می‌کند.

این سوال را به حساب کنجکاوی بچه بگذاریم یا پُررویی؟

اینها فقط کنجکاوی های بچه هاست که باید درست پاسخ داده شود و ربطی به پُررویی و میل جنسی ندارد. بچه ها میل جنسی ندارند و میل جنسی مربوط به سن بلوغ است.

والدین به این سوال بچه که از کجا آمده ام؟ چه پاسخی بدهند؟

اولا باید دقت شود پاسخ به این سوال اندازه فهم بچه باشد و بچه را نسبت به بعضی از مسائل کنجکاو نکند. دوم و مهم‌ترین مسئله اینکه باید والدین دقت کنند که دانسته های قبلی فرزندشان چقدر است و چی شده که این سوال را می‌پرسد؟گفتگوها باید کوتاه باشد در جواب بچه ها حتما با این سوال که چی شد این را پرسیدی؟ شروع کنیم و خودت چی فکر می‌کنی و برای چی؟ ادامه دهیم. وقتی جواب سوال بچه را می¬دهیم به چهره کودک نگاه کنیم و ببینیم بچه قانع شده است یانه؟

از کجا بفهمیم که بچه قانع شده است؟

یک خنده‌ای در صورت بچه است و بعد از شنیدن پاسخ ما دنبال بازی اش می‌رود، معلوم است این بچه قانع شده ولی بچه ای که قانع نشده مرتب سوال می‌کند. اگر مادری نمی‌داند می‌تواند یکی دو روز این جواب را به تاخیر بیندازد ولی باید بگوید: چقدر خوب شد این سوال را از من پرسیدی،تو چقدر بچه باهوشی هستی و چقدر خوب توجه می‌کنی بگذار من بیشتر در موردش اطلاعات پیدا کنم و با هم در موردش صحبت کنیم اما پاسخ را زیاد به تعویق نیندازیم.

گاهی والدین به بچه می‌گویند: بزرگ شدی خودت می فهمی و یا با لحن بد می‌گویند: این چه سوالی است که می‌پرسی؟

اینها هیچکدام برای بچه خوب نیست. این ابهامات باید برای بچه ها رفع و در موردش صحبت شود. باید صادق باشیم و احساس مثبتی را ارائه دهیم. به بچه بگوییم اتفاقا من می خواستم درمورد این موضوع باهات صحبت کنم چقدر خوب شد که خودت این سوال را پرسیدی. اما یک نکته مهم تا وقتی بچه این سوالها را نپرسیده است ما چیزی بهش نمی‌گوییم. بین سن 5-8 سال هروقت بچه پرسید ما پاسخ می‌دهیم.

یکی از سوالهای رایج بچه ها این است که بچه چطوری به دنیا می‌آید؟

ما در جواب این سوال می‌گوییم: زمانی که کودک در دل مامانش به اندازه کافی بزرگ شد که بتواند خودش نفس بکشد با فشار آوردن به شکم مامانش سعی می¬کند به دنیا بیاید مامان هم به بیمارستان می‌رود و دکترها کمک می‌کنند تا بچه اش را به سلامت به دنیا بیاورد، همین نه بیشتر از این!. سوال بعدی بچه از کجا می‌آید؟ پاسخ: وقتی بچه درشکم مادر آنقدر بزرگ می‌شود که غذایی می‌گیرد سیرش نمی‌کند خودش هم می‌فهمد، مادرش هم می‌فهمد و راه خروجش از زیر شکم مادر است و دکترها کمک می‌کنند بیرون بیاید. یک موقع است می‌پرسد من از کجا آمده ام؟ این سوال را هم تا نپرسیده جواب نمی‌دهیم و هرموقع پرسید جواب می‌دهیم.

مادر می‌گوید تو در بخشی از شکم من که اسمش رحم است به وجود آمدی و بعداز 9 ماه متولد شدی و تا زمان به دنیا آمدنت من ازت مواظبت می‌کردم و تو احساس رضایت و آرامش می‌کردی. بچه می‌پرسد: چگونه از شکمت بیروت آمدم؟ مادر می‌گوید: زمانی که تو در رحم من بودی رحم مثل بادکنک بزرگ شده بود وقتی برای آماده تولد شدی رحم تورا با فشار به بیرون هول داد و پزشکها هم کمک کردند. بعضی وقتها دهانه رحم به اندازه لازم بزرگ نمی‌شود و دکترها شکم مامان ها را می‌شکافند و بچه را بیرون می‌آورندکه بهش سزارین می‌گویند. نباید وارد بحث نحوه شکل گیری و اینکه بچه چطوری در شکم مادر گذاشته شده است، شد.

اگر باز هم بچه قانع نشد چکار کنیم؟

می¬توانیم فیلمی از زایمان حیوانات نشان بچه بدهیم.

اگر قبل از سن5 سالگی این سوال را بپرسندچطور؟

معمولا بچه ها قبل ازسن 5 سالگی این سوالها را نمی پرسند اما اگر هم پرسیدند خیلی کوتاه روند رشد را برایش توضیح بدهیم.

به عنوان سوال آخر: اینکه به بچه بگوییم تو را لک لکها آورده اند و یا از بیمارستان خریدیم چه پیامدهایی دارد؟ و کلا اگر به بچه توضیح درست ندهیم در آینده چه ضربه ای خواهد خورد؟
بچه ها بعدا که به هرطریقی ( دوستان و همکلاسی ها یا کتابها و فضاهای مجازی)متوجه جواب بشوند اعتمادشان به والدین از بین می‌رود و حس اینکه ممکن است خیلی چیزهای دیگر را هم دروغ گفته باشنددر آنها به وجود می‌آید. بعد از آن خیلی از مسائل مهم که در زندگانی شان پیش می‌آید را به پدر و مادر نمی‌گویند و دیگر آن حس اعتماد و اطمینان نیست و یکجور بی‌اعتمادی شکل می‌گیرد./

همچنین ببینید

والدین عامل اصلی مشکلات عاطفی در کودکان

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ تخمین زده اند که تا 18 درصد از کل افراد بزرگسال، …