پوشش تحصیلی در مقطع ابتدایی 100 درصد است

مدیر کل آموزش و پرورش استان اردبیل گفت: در حال حاضر پوشش تحصیلی در مقطع ابتدایی در استان اردبیل 100 درصد است.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ احمد ناصری در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: امسال در قالب پروژه مهر اقدامات مبتکرانه‌ای را انجام دادیم به طوری که با تهیه نرم‌افزار جامع سعی بر این بوده تا وضعیت فضاهای آموزشی به صورت مرتب مورد رصد قرار گیرد تا با بررسی معایب و مشکلات بتوانیم در قالب برنامه‌ریزی‌های درست کمبودها و نواقص را در مدارس رفع کنیم.

وی شعار سالتحصیلی امسال را مدرسه‌محوری، برنامه‌ریزی، توانمندسازی، کار جهادی و رشد کیفی اعلام و خاطرنشان کرد: قرار است در سالتحصیلی جدید هر مدرسه با توجه به شرایط خاص خود به ویژه مقطع تحصیلی شعاری را برای خود انتخاب کند تا بر همین اساس فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌ها دنبال شود.

دبیر شورای آموزش و پرورش استان اردبیل ادامه داد: جایگاه مدیران در مدارس باید احیا شود و مدیر در مدرسه و فضاهای تعلیم و تربیت نقش آفرین اصلی باشد.

ناصری ضرورت تعامل و ارتباط بیشتر مدرسه با محیط پیرامونی را یادآور شد و گفت: در کنار ارتقای فضای بانشاط مدرسه ما طرح تجلیل و تکریم از بازنشسته‌ها را در جلسات شورای آموزش و پرورش مورد توجه قرار دادیم و حتی نسبت به راه‌اندازی باشگاه پیشکسوتان فرهنگی نیز اقدام کردیم.

وی بیان کرد: در سالتحصیلی گذشته 946 نفر و امسال نیز بیش از یک هزار نفر از نیروهای انسانی آموزش و پرورش بازنشسته می‌شوند و ما سعی داریم از .اولین بازنشستگان فرهنگی استان که مربوط به سال 53 است تجلیل کرده و قرار است در هر مدرسه تجلیل از بازنشسته‌ها انجام شود

مدیر کل آموزش و پرورش استان اردبیل از اجرای طرح آراستگی محیط کار و همچنین ارزیابی عملکرد و پاسخگوئی مجموعه‌های آموزشی خبر داد و تصریح کرد: در سالتحصیلی جدید در قالب 3 هزار و 300 واحد آموزشی، 10 هزار کلاس درس، بیش از 250 هزار دانش‌آموز و 19 هزار معلم فعالیت آموزشی را انجام می‌دهند.

ناصری به تک نوبته بودن مدارس غیردولتی در استان و پوشش تحصیلی در مقاطع مختلف اشاره کرد و گفت: در مقطع ابتدائی 100 درصد، متوسطه اول 94 درصد و متوسطه دوم نیز 80 درصد پوشش تحصیلی انجام می‌شود که در همه مقاطع از میانگین کشوری بالاتر هستیم.

وی به توزیع رشته‌های تحصیلی به ویژه گرایش دانش‌آموزان به هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کارودانش بالاتر از میانگین کشوری اعلام کرد و افزود: امیدواریم براساس اهدافی که در دوره‌های تحصیلی قید شده بتوانیم برنامه‌ریزی‌ها و هدفگذاری‌های خودمان را انجام دهیم.

ناصری در مودر تعطیلی مدارس در ایام سرد سال و به دلیل برودت هوا تصریح کرد: در همه شهرستان‌ها با هماهنگی فرمانداران و روسای آموزش و پرورش و جمع‌بندی آموزش متوسطه تعطیلی مدارس با هماهنگی روابط عمومی و رسانه‌ها اعلام می‌شود تا دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها از این بابت مشکلی نداشته باشند.

وی به برنامه ویژه در مدارس به عنوان بوم‌ اشاره کرد و افزود: در پایه چهارم تا نهم دوساعت برنامه آموزشی آزاد وجود دارد که با صلاحدید شورای آموزش و پرورش قرار است در چندین مدرسه برای این ساعت پیشنهاد تدریس زبان ترکی ارائه شود که البته این کار به شرط تهیه محتوا و مباحث مورد نیاز امکانپذیر خواهد بود.

مدیر کل آموزش و پرورش استان اردبیل اضافه کرد: براساس اصل 15 قانون اساسی آموزش ادبیات ترکی در مدارس آذری‌نشین به صورت محدود مورد توجه قرار گرفته که امیدواریم با تدارک زیرساخت‌ها امکان این کار در استان اردبیل نیز فراهم آید.

ناصری به تحصیل 45 هزار دانش‌آموز در مدارس غیردولتی و ارتقای کیفیت تحصیل در این مدارس اشاره و اظهار کرد: 20 درصد دانش‌آموزان استان در این مدارس تحصیل می‌کنند که کیفیت این مدارس نیز مطلوب است.

وی با بیان اینکه کنکور مقوله آموزش و پرورش نیست و یک مساله عارضی است، خاطرنشان کرد: در هیچ یک از اهداف دوره‌های تحصیلی نامی از کنکور و آماده کردن دانش‌آموزان برای حضور در این آزمون قید نشده اما ما به تناسب شرایط جامعه برنامه‌های مفصلی را در آمادگی دانش‌آموزان برای حضور در آزمون سراسری تدارک دیدیم که از جمله آن برگزاری همایش، استفاده از اساتید در تست‌زنی، اصلاح روش مطالعه و کنترل استرس برگزاری آزمون پیشرفت تحصیلی است.

مدیر کل آموزش و پرورش استان اردبیل افزود: ما در قالب کارگروه تخصصی به صورت عمیق موضوع کنکور را بررسی کردیم و جمع‌بندی این فعالیت‌ها را به شورای فرهنگ عمومی ارائه کردیم تا در سفر پیش روی رئیس جمهور درخواست بهره‌مندی از سهمیه استان‌های مناطق محروم را ارائه کنیم.

ناصری بیان کرد: اگر ما بتوانیم در جمع استان‌های محروم قرار گیریم رتبه کنکور استان قطعا از 21 به هشتم بهبود خواهد یافت و در کنار آن انتظار داریم دانشگاه‌های استان نیز ظرفیت پذیرش خود را افزایش دهند./

 

منبع: ایسنا

همچنین ببینید

غرق شدن کودک زنجانی در رودخانه گوران

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ فرمانده انتظامی شهرستان خدابنده از غرق شدن کودک 10 ساله در …