ویژگی کودکان مسئولیت پذیر، آنچه از دل برآید به دل نشیند

ایچنا۱؛ ویژگی کودکان مسئولیت پذیر و متعهد چیست؟ با ما همراه باشید.
1. کودک وظیفه شناس تنها به خاطر تایید شدن از طرف دیگران و جلب رضایت آنها به وظایفش عمل نمی کند بلکه همکاری او بنا به دلایل دیگری مثل ارضای حس کنجکاوی ، احساس رضایت از انجام کار ، لذت بردن از یادگیری یا دریافت امتیاز در قبال انجام کار نیز هست.
بچه های خودانگیخته و متعهد کمتر از کودکان سازشگر و بله قربان گو ( کودکانی که انگیزه آنها از انجام کار فقط جلب رضایت و تایید دیگران است ) آسیب پذیر هستند.
گرچه کودکان مسئولیت پذیر به طور کلی به نیازها ، افکار و احساسات دیگران احترام می گذارند ولی نهایتا بر اساس علایق شان و آنچه برایشان مهم است تصمیم گیری می کنند ، حتی اگر با خطر تمسخر و طرد از طرف دیگران مواجه شوند.
2 . بچه های مسئولیت پذیر راه های مختلف انجام یک کار را در نظر می گیرند و به گزینه های در دسترس خود توجه می کنند و در نهایت راه مناسب را انتخاب میکنند.
تمایل آنها به همکاری آگاهانه تر و هوشیارانه تر از کودکان سازشگر است. معیار عملکرد آنها واکنش دیگران نیست و ترس از مواجه شدن با عکس العمل منفی و سرزنش دیگران آن ها را به انتخابی خاص وادار نمی کند.
3 . کمتر پیش می آید این کودکان گناه خود را به گردن شخص دیگری بیندازند یا بقیه را به خاطر انتخاب و عملکرد خود مقصر بدانند ، البته این مطلب به این معنا نیست که کودکان وظیفه شناس هیچ گاه اشتباه نمی کنند البته آنها هم دست به انتخاب های نادرست می زنند که ناشی از کم تجربگی و ناپخته بودن شان است.
4 . به استعدادها و توانایی های خود اطمینان دارند و حاضر نیستند برای این که دیگران آنها را دست نیندازند و ترک نکنند دست به هر کاری بزنند و خود را به خطر بیندازند.
5 . نیازهای خود را میشناسند و قدرت بیان آن را دارند و معتقدند کنترل امور زندگیشان به دست خود آنها است.
6 . میتوانند رابطه بین هر رفتار و نتیجه آن را درک کنند. یعنی می دانند که انجام کاری خاص ، نتیجه ای خاص به همراه خواهد داشت و به این موضوع واقف هستند که عواقب منفی یک مسئله نتیجه انتخاب نادرست خود آنها است و تقصیر شخص دیگری نیست.
7 . کودکان مسئولیت پذیر دوست دارند مهارت های تصمیم گیری خود را بهبود ببخشند.
آنها می دانند برای تصمیم گیری درست به راه حل های مختلف توجه کنند و عواقب هر راه حل را بررسی و بهترین راه را انتخاب کنند.
لزومی ندارد بزرگترها به این دسته از کودکان انگیزه فعالیت بدهند چون خود آنها در انجام کارها پیش قدم می شوند و منتظر نمی مانند شخص دیگری به آنها بگوید چکار کنند.
8 . ممکن است آنها متوجه شوند که بین خواست خودشان و توقعی که دیگران از آنها دارند تفاوت وجود داشته باشد و آنها را دچار تعارض کند ، ولی اغلب مواقع با صحبت کردن با طرف مقابل به راه حل های برنده – برنده ( راه حلی که یک طرف احساس شکست نکند و طرف دیگر احساس پیروزی بلکه هر دو طرف احساس رضایت داشته باشند ) دست می یابند و توان حل این گونه تعارضات و عدم تفاهم ها را بدون توسل به روش های مخرب دارند./

 

منبع: نی نی بان

همچنین ببینید

داشتن والدین باهوش تاثیری در هوش کودکان ندارد !

اگر والدین وقت بیشتری را با کودکان بگذرانند، آن‌ها در مدرسه عملکرد بهتری خواهند داشت. …