بچه های دولتی قربانی بچه پولدار ها

همچنان دانش آموزان مدارس دولتی قربانی تبعیض هستند

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ اول تیر ماه 5 بند از طرح جدید خود با عنوان «ساماندهی نظام سنجش و پذیرش کنکور در مقطع کارشناسی» را ابلاغ کرد.

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش گفت: مراقب باشیم با مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی، به آموزش و پرورشی که طبقاتی کرده‌ایم، آموزش عالی طبقاتی را هم اضافه نکنیم تا فقط بچه پولدارها به دلیل معدل بالا فرصت ورود به دانشگاه‌های برتر را داشته باشند!

این 5 بند به شرح زیر است:

  1. در آزمون سراسری سهم آموزش و پرورش به‌لحاظ سابقه تحصیلی 60 درصد و سهم کنکور سراسری 40 درصد خواهد بود.
  2. کنکور سراسری مختص دروس تخصصی باشد و دروس عمومی به بخش سوابق تحصیلی منتقل می‌شود و سوابق تحصیلی مبنای ارزیابی نهایی خواهد بود.
  3. آزمون سنجش (کنکور) دو بار در سال برگزار شود.
  4. نتایج آزمونی که دانش‌آموزان در آن شرکت می‌کنند تا دو سال اعتبار خواهد داشت و دانش‌آموزان می‌توانند از نتایج آن تا دو سال استفاده کنند.
  5. دانشگاه‌های کشور می‌توانند یک حدنصاب برای معدل بگذارند و بر اساس آن مشخص کنند که تا چه معدلی را پذیرش می‌کنند و اگر معدل داوطلب از میزان مشخص پایین‌تر باشد این اختیار به دانشگاه‌ها داده می‌شود که داوطلب را پذیرش نکنند.

به جز تداخلی که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی با مفاد قانون سنجش و پذیرش دانشجو دارد و بر اساس قانون اساسی بایستی نمایندگان مجلس پیگیر این موضوع باشند، بند 5 مصوبه شورا پر بحث ترین قسمت آن است. اگر این بند بدین شکل مصوب و برای اجرا ابلاغ شود می‌تواند در آینده چالش‌ها و ناامیدی شدیدی را برای دانش آموزان مدارس دولتی عادی رقم بزند.

همچنین ببینید

قابل توجه کنکوری ها؛لایو رایگان انتخاب رشته ی گروه آموزشی دکتر سراج

خبرگزاری ایچنا ؛ اعلام نتایج کنکور سراسری از امروز صبح آغاز شده است ، می …