همدان گوی سبقت «کودک همسری» را از خراسان ربود

به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ محمود عباسی سه‌شنبه 9 مهرماه در کنفرانس تخصصی حقوق کودک در استان همدان، با اشاره به هماهنگی بین دستگاهی و جلوگیری از موازی کاری در بین دستگاه‌های اجرایی استان در راستای احقاق حقوق کودکان اظهار کرد: آمار کودک‌همسری در استان همدان آمار خطرناکی نیست اما یک مورد کودک‌همسری هم نباید در هیچ استانی مشاهده شود.

وی درباره سن ازدواج تصریح کرد: در شرایط کنونی سن ازدواج باید مورد اصلاحات فرهنگی قرار گرفته و در کنار بلوغ رشد عقلانی هم مورد توجه مراجع قضایی قرار گیرد چرا که ما در کشوری قانون‌مداری هستیم و احترام به قوانین حاکم در جامعه اولویت انجام امور است.

عباسی با بیان اینکه کودک 11 ساله‌ای که باید در مدرسه باشد و به تحصیل و تفریح بپردازد، نباید مسئولیت زندگی را به دوش او بگذاریم، کودک‌همسری را یک نوع خشونت دانست و عنوان کرد: برخی می‌پندارند این مسأله ریشه در مذهب دارد اما این‌گونه نبوده و نیازمند کار فرهنگی بیشتر در کشور است.

معاون وزیر دادگستری تصریح کرد: از دادگستری به‌عنوان مدعی‌العموم خواهشمندیم در زمینه ازدواج‌های کودکان زیر 13 سال که شرایط دریافت حکم رشد را ندارند، جلوگیری کرده و در صورت مشاهده مسأله را مجرمانه دانسته و با توجه به شرایط کیفری با آن برخورد شود چرا که این موضوع از نظر شرعی مشکل دارد.

وی ازدواج زودهنگام دختران را عاری از مسائل سیاست کلی جمعیت دانست و افزود: امروز سن ازدواج در کشور به 38 سال رسیده و اگر قانون ازدواج آسان در کشور اجرا شود بسیاری از مشکلات در کشور حل خواهد شد.

عباسی همچنین با اشاره به‌روز همبستگی با کودکان مظلوم فلسطین عنوان کرد: در شرایط کنونی در گوشه‌ای از دنیا کودکانی هستند که حقوقشان زیر پا گذاشته‌شده و مدت‌هاست عدالت در فلسطین از کودکان قربانی می‌گیرد.

وی ادامه داد: در گزارش سالانه سازمان ملل متحد از دو کودک اسرائیلی که توسط سنگ‌پرانی کودکان فلسطینی برای دفاع جان باختند، یاد شده اما از هزاران کودک مظلوم فلسطین و یمن نامی برده نشده که این همان نقض حقوق کودکان است.

معاون وزیر دادگستری بهره‌کشی اقتصادی از کودکان را ممنوع خواند و اعلام کرد: آمار 3600 کودک بازمانده از تحصیل در استان همدان عدد بالایی بوده که باید هرچه سریع‌تر مدیریت شود.

وی در ادامه از راه‌اندازی پلیس اطفال در کشور خبر داد و گفت: نیروی انتظامی در تهران طی اقدامی خودجوش پلیس اطفال را راه‌اندازی کرده و امیدواریم به‌زودی در سراسر کشور این مرکز به‌صورت تخصصی راه‌اندازی شود.

عباسی در پایان درباره فروش نوزادان در بیمارستان‌های کشور عنوان کرد: با توجه به کاهش نرخ باروری شاهد خریدوفروش نوزادان در بیمارستان‌ها هستیم که این مسأله به عنوان معضل جهانی شناخته‌شده و مورد بررسی برای جلوگیری از این اقدام قرار گرفته است./

 

منبع:ایسنا

همچنین ببینید

همه چیز درباره کودکان کار اینستاگرامی

به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛اینستاگرام را باز می‌کنم. صفحات شناسنامه‌داری را می‌بینم که پیش از …