خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : یکشنبه - ۱۴ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 4 June - 2023
1
ایچنا گزارش می دهد؛

هدفگذاری محیط زیست برای ورود مفاهیم زیست‌محیطی به همه دروس

  • 05 دی 1400 - 12:13
هدفگذاری محیط زیست برای ورود مفاهیم زیست‌محیطی به همه دروس
معاون دفتر آموزش سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اهمیت آموزش مفاهیم محیط زیست به دانش‌آموزان گفت: مهمترین برنامه سازمان حفاظت محیط زیست، بررسی امکان حذف کتاب‌هایی مثل انسان و محیط زیست و گنجاندن موضوعات زیست‌محیطی در تمام دروس به‌صورت رویکرد ترکیبی است.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛فاطمه آرتا با اشاره به نقش وزارت آموزش و پرورش به منظور ارتقای آگاهی دانش‌آموزان درباره محیط زیست اظهار کرد: وزارت آموزش و پرورش نهادی اثرگذار و مورد هدف تمام دستگاه‌ها به‌خصوص سازمان حفاظت محیط زیست است. در موضوع ایجاد فهم و افزایش آگاهی نقش این نهاد بسیار مهم است و همه باید به وزارت آموزش و پرورش نگاه سرمایه‌ای داشته باشند.

وی با اشاره به همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: ما برنامه‌های خود را با تعامل با وزارت آموزش و پرورش پیش می‌بریم. در طول چند سال اخیر تعاملاتی بین طرفین به وجود آمده و چندین اقدام اجرایی برای توسعه سواد زیست محیطی اجرا شده است. یکی از مهمترین گام‌هایی برداشته شده، کسب مجوز انتشار کتاب مستقل انسان و محیط زیست در شورای عالی آموزش و پرورش بود. این کتاب هم‌اکنون چهارمین سال خود را می‌گذراند.

معاون دفتر آموزش سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اقدامات سازمان برای توسعه سواد زیست‌محیطی ادامه داد: ما مطابق اسناد بین‌المللی که در ۲۱ اجلاس در سراسر دنیا تصویب شد، اقداماتی در جهت ایجاد و توسعه سواد زیست‌محیطی انجام دادیم البته سواد تنها در کتب آموزشی نیست و در نگرش و مهارت نیز است. ما توانستیم رشته محیط‌بانی را در دبیرستان‌ها و هنرستان‌ها به وجود بیاوریم و علاقه‌مندان می توانند از سن نوجوانی و کمتر به‌صورت داوطلبانه نسبت به اخذ دیپلم محیط‌بانی اقدام کنند.

آرتا با تاکید بر لزوم افزایش آگاهی محیط زیستی کودکان افزود: برای تضمین آینده محیط زیست ما نیاز به آموزش نسل جدید داریم. ما در مقطع پیش‌دبستانی بهء‌صورت آکادمیک از سنین کودکی و پایین طرح‌های آموزشی خود را اجرا می‌کنیم. آموزش مفاهیم محیط زیست به مربیان، یخش فلش کارت‌های محیط زیستی، فیلم‌های رئال و … از جمله این اقدامات هستند.

معاون دفتر آموزش سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اصلی‌ترین برنامه سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه آموزش مفاهیم زیست‌محیطی گفت: مهمترین برنامه سازمان حفاظت محیط زیست، امکان‌سنجی ایجاد برنامه درسی مستقل محیط زیست و بررسی امکان حذف کتاب‌هایی مثل انسان و محیط زیست و گنجاندن موضوعات زیست‌محیطی در تمام دروس به‌صورت رویکرد ترکیبی است.

  • منبع : ایسنا

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب