نگاهی به برخی قوانین آموزشی مدارس در کشورهای مختلف

در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان، سال تحصیلی آغاز شده و دانش‌آموزان بر اساس سیستم آموزشی کشور، شهر و منطقه خود، دانش کسب می‌کنند.


به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ و به نقل از درایو لایف، ویژگی‌های آموزشی در مدارس کشورهای مختلف جهان متفاوت است، اما گاهی برخی از قوانین و رسوم یک کشور، می‌تواند الگویی برای دیگر کشورها باشد.

در ذیل به برخی از قوانین آموزشی در کشورهای مختلف اشاره شده است:

هلند

سال تحصیلی از اواخر آگوست و یا اوایل سپتامبر شروع می‌شود. دانشجویان هلند تا 10 سالگی تکلیف مدرسه و تا 12 سالگی امتحان ندارند. سنجش آنان بر اساس نمره 10 در مدرسه است و کسب امتیاز 6 به عنوان رضایت از عملکرد آنهاست.

فرار از مدرسه و تاخیر در مدارس هلند بسیار مهم است. دانش‌آموزان برای غیبت‌های بی دلیل مکرر، جریمه می‌شوند و حتی گاهی پدر و مادر آنان تحت بازداشت ماهانه قرار می‌گیرند و نوجوان نیز مجبور به انجام  کار اجتماعی مفید می‌شود.

آلمان

سال تحصیلی به طور کلی در هفته دوم سپتامبر آغاز می‌شود. سیستم امتیاز بندی در آلمان از یک تا 6 امتیاز است. بهترین امتیاز یک و بدترین آن 6 است.

کودکان پس از گذراندن دوره ابتدایی، با توجه به توانایی خود و خواسته والدین به گروه‌های ابتدایی، دوره متوسطه و دبیرستان تقسیم می‌شوند. بعد از گذراندن دوره ابتدایی کودکان می‌توانند در مدارس بالاتر ثبت نام کنند و یا شغلی برای خود انتخاب کنند. در هر مدرسه یک زمین بازی برای تفریح کودکان در محیط طبیعی طراحی شده است.

در آلمان دوچرخه‌سواری همراه با قوانین آن آموزش داده می‌شود و از دانش‌آموزان برای دوچرخه‌سواری، به صورت قانونی امتحان گرفته می‌شود

کره جنوبی

نیمسال اول از اول ماه مارس و نیمسال دوم از پایان آگوست شروع می‌شود. در کره جنوبی، فهرست اسامی دانش‌آموزان بر اساس الفبا نیست و بر اساس تاریخ تولد آنان تنظیم می‌شود.

دانش آموزان پنج روز در مدرسه هستند و فعالیت آنان گاهی تا ساعت 10 یا 11 شب ادامه دارد.

زمان امتحانات والدین به کلیسا می‌روند و برای موفقیت فرزندانشان دعا می‌کنند. در روز امتحان هم پروازها به علت سر و صدا ممنوع است تا برای دانش آموزان حواس پرتی ایجاد نشود.

سوئیس

سال تحصیلی با توجه به منطقه محل زندگی دانش‌آموز، از اواسط آگوست یا اوایل سپتامبر شروع می‌شود.

کودک قبل از ورود به مدرسه برای ارزیابی بلوغ روانی مورد سنجش یک روانشناس قرار می‌گیرد و اگر آمادگی مدرسه رفتن را نداشته باشد به والدین توصیه می‌شود تا یک سال دیرتر کودک را به مدرسه بفرستند.

در بعضی از مدارس سوئیس علاوه بر خدمات روانشناسی، خدمات دندانپزشکی هم ارائه می‌شود.

در این کشور ورود تلفن هوشمند به مدرسه به شدت ممنوع است.

بلغارستان

سال تحصیلی در بلغارستان از 15 سپتامبر آغاز می‌شود.

سیستم امتیاز در بلغارستان، از یک تا 6 است و 6 بهترین امتیاز محسوب می‌شود. زبان روسی در بسیاری از مدارس بلغارستان به عنوان دومین زبان خارجی تدریس می‌شود.

در بلغارستان، تکالیف دانش آموزان پیگیری نمی‌شود، مگر در مواردی که انجام تکالیف برای یادگیری مهم باشد.

مدارس بلغارستان، به افتخار برخی از چهره‌های مشهور نامگذاری شده است.

بالی در اندونزی

سال تحصیلی  از اواسط ماه ژوئن آغاز می‌شود و تعطیلات تابستانی فقط یک ماه است.

دانش آموزان با رنگ رتبه‌بندی می‌شوند به‌طوری‌که دانش آموزان با نمرات پایین، قرمز و دانش آموزان با نمرات بالا، با رنگ آبی هستند.

نام کودکان در بالی متنوع نیست و برای اینکه در مدرسه اشتباه نشوند معلمان از نام مستعار استفاده می‌کنند.

جمهوری چک

سال تحصیلی از اول سپتامبر شروع می‌شود. دانش‌آموزان مدارس دوره ابتدایی ارزیابی نمی‌شوند و ارزیابی در دوره متوسطه انجام می‌شود و سیستم ارزیابی آنان پنج امتیازی است که بالاترین امتیاز یک و پایین‌ترین، امتیاز پنج است.

دانش‌آموزان تعطیلات تابستانی و زمستانی دارند. در تابستان مدارس اردوهایی دو ماهه برای دانش‌آموزان ارائه می‌کنند تا آماده ورود به دانشگاه شوند و در زمستان، در مقاطع متوسطه دوره اجباری یادگیری اسکی ارائه می‌شود.

 

منبع: ایسنا

همچنین ببینید

وضعیت امنیت غذایی هفده میلیون کودک آمریکایی

به گزارش خبرگزاری ایچنا به نقل از صدا و سیما ؛رئیس مجلس نمایندگان امریکا تاکید …