خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۵ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 26 November - 2022
2

نویسندگی یکی از راه های تاثیرگذاری بر کودک و نوجوان

  • 26 آبان 1399 - 16:21
نویسندگی یکی از راه های تاثیرگذاری بر کودک و نوجوان

به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛نوشتن برای کودک و نوجوان یکی از سخت ترین عرصه های نویسندگی است و به مهارت خاصی نیاز دارد که اگر به خوبی رعایت شود می تواند تاثیر گذاری مناسبی روی این قشر داشته باشد. در کشور ما نویسندگان خوبی در این عرصه فعال هستند که طی سال های گذشته تالیف […]

به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛نوشتن برای کودک و نوجوان یکی از سخت ترین عرصه های نویسندگی است و به مهارت خاصی نیاز دارد که اگر به خوبی رعایت شود می تواند تاثیر گذاری مناسبی روی این قشر داشته باشد. در کشور ما نویسندگان خوبی در این عرصه فعال هستند که طی سال های گذشته تالیف های خوبی داشته اند و کتاب های انها مورد اقبال مخاطب قرار گرفته است.

حجت السلام غلامرضا حیدری ابهری از جمله همین نویسندگان است که جوایز متعددی از جمله جایزه کتاب سال رضوی را گرفته است. به بهانه هفته کتاب و کتابخوانی به سراغ وی رفتیم و حال و روز حوزه نشر را از زبان وی شنیدیم.

چرا نویسندگی در ایران مانند برخی کشورها شغل محسوب نشده و نویسندگان مورد حمایت قرار نمی گیرند؟

در پاسخ به این سوال باید بگویم که سازمان نشر ما آنچنان که باید و شاید رشد نکرده، به معنای دیگر ناشران، کتاب فروش و نویسنده حرفه ای جدی، کم داریم و این صنعت تا خودش خود گردان نشود با حمایت های گاه و بیگاه اتفاق خاصی نمی افتد. باید ناشران، کتاب فروشی ها و مولف های بزرگ و قوی، داشته باشیم و این چرخه بهم وصل است. تعداد ناشران بسیار زیاد است و خیلی از آنها آدم های جدی و توانمند نیستند و نمی توانند از مولف ها حمایت کنند. تند تند فقط مجوز نشر داده ایم، هرکسی لیسانس داشته است بهش مجوز نشر داده ایم و این باعث شده تعداد آدمهایی که در نشر هستند زیاد باشد اما آدمهای واقعی کم اند و آن آدمهای غیر واقعی هم کار را برای واقعی ها سخت کرده اند. کل صنعت نشر و چاپ باید حرفه ای شود حمایت صرف بی فایده است و آدم هایی که برای تفریح و تفنن آمده اند از این صنعت بروند و میدان را برای آدمهای جدی این عرصه خراب نکنند.

وزارت ارشاد به عنوان متولی حوزه نشر چه اقداماتی را باید از نویسندگان انجام دهد؟

بنده از وزارت بهداشت توقع خاصی در رابطه با اینکه برای نویسندگان کاری انجام دهد، ندارم. به دلیل اینکه اگر سازمان نشر درست چیده شود و ارشاد کمک کند که آن سازمان نشر سراپا شود خود به خود آن نویسنده هم موفق می شود. بنده از ارشاد و غیرارشاد جایزه های زیادی را دریافت کردم ولی اگر کتاب های من در ایران درست پخش میشد دوسه برابر آن جایزه ها درآمد به دست می آوردم. معرفی کتاب سال خیلی هم خوب است و اهداف خوبی را هم دنبال می کند ولی به عنوان مولف ترجیح میدهم کتاب خوب توزیع شود و اگر ارشاد بتواند ناشر و کتاب فروش و پخش را توانمند کند، جلوی رانت خواری ها را بگیرد و از حضور آدمهای واقعی در میدان چاپ و نشر جلوگیری کند این صنعت به قدری چرخ دنده هایش کارمی کند که آدمهای این عرصه بهره مند می شوند. اما وقتی کاغذ و موقعیت ها و آدمهای غیرواقعی و رانتی می آیند اجازه نمی دهند که آدمهای واقعی به خوبی کار کنند.

به نظر شما مهمترین راهکار رونق حوزه کتابخوانی چیست؟

همه چیز به فضای تعلیم و تربیت برمی گردد و در این فضا مطالعه را جدی نگرفتیم و آنقدر بچه ها اسیر کتاب های درسی می شوند و این کتاب ها آنقدر اهمیت پیدا کرده اند که بچه ها مجالی برای کتاب های دیگر پیدا نکرده اند. به نظر من باید در مدارس فکری برای این موضوع شود. دانش آموزان باید مطالعه آزاد را در مدرسه بیاموزند و با مطالعات غیر درسی خو بگیرند.

کتابخوانی الکترونیک به فرهنگ کتابخوانی کمک کرده است یا خیر؟

فضای الکترونیک کتاب کاغذی را از بین نبرده است بلکه یک امکان دیگری را برای آشنا شدن با کتاب ها فراهم کرده است و در دنیا هم که در فضای مجازی از ما پیشرفته تر هستند کتاب های کاغذی کم رنگ نشده است بلکه ظرفیت مطالعه را هم بالاتر برده است و باید بدانیم تنها شکل مطالعه ،کاغذی نیست. اتفاقا نمونه کتاب هایی که در فضای مجازی معرفی میشود فرصتی است برای خواندن کاغذی آن کتاب و قطعا کتابخوانی الکترونیک به فضای خواندن کمک کرده است.

کتاب های صوتی می توانند خلاء کاهش میزان مطالعه و کتابخوانی را پر کند؟

کسی که علاقه به کتاب ندارد کتاب صوتی هم گوش نمیدهد. کسی که علاقه به اوقات فراغت ندارد چه بخواند چه بشنود به هیچ کدام تمایل نشان نمی دهد. البته تشویق برای فراگیری علم و دانش خوب است اما باید حواسمان باشد و ببینیم درد کسی که کتاب نمی خواند چیست؟ آن کسی که نمی خواند فرقی نمیکند کتاب صوتی، کاغذی یا الکترونیکی باشد. مساله مهم این است که بچه هایمان باید بدانند همه کتاب ها درسی نیستند و همه کتاب ها هم اخبار درست را منتشر نمی کنند.

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب