نوزاد چهار ماهه، همه آنچه که باید بدانید

طی چند ماه گذشته، معده کودک بزرگ تر شده است. این بدان معنی است که او می تواند شیر بیشتری را در طول یک وعده بخورد.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛

کودک در این سن به کشف محیط اطراف خود کنجکاو است. سعی کنید به او اشیائی با صداها و بافتهای مختلف بدهید چون او لمس و صدای این اشیاء را دوست دارد. حواس کودک بدلیل این حس کنجکاوی یه محیط اطرافش پرت میشود، بنابراین تغذیه او ممکن است کمی سخت تر شود. با پیشرفت بینایی، کودک می تواند بین رنگ هایی مانند قرمز و نارنجی تمایز قایل شود. او از نگاه کردن به رنگهای درخشان متحرک و بازی کردن لذت میبرد.

چرا کودک من به اندازه غذا نمیخورد؟
طی چند ماه گذشته ، معده ی کودک بزرگتر شده است. این بدان معنی است که او می تواند شیر بیشتری را در طول یک وعده بخورد ، بنابراین نیازی به تغذیه ی مکرر ندارد. او ممکن است فقط چهار یا پنج وعده در روز غذا بخورد ، اما هنوز هم وزن اضافه میکند.
ممکن است در جریان تغذیه متوجه پرت شدن حواس کودک خود شوید زیرا او از آنچه در اطرافش می گذرد کنجکاو است. اگرچه این تجربه ی هیجان انگیزی است اما تغذیه با شیر مادر یا بطری می تواند مشکل شود. اگر شما هم با این وضعیت مشکل دارید، سعی کنید یک محیط آرام را برای شیردهی به نوزاد انتخاب کنید.

چه زمانی کودک برای غذاهای جامد آماده میشود؟
کارشناسان معتقدند کودک باید تا ۶ ماهگی منحصرا از شیرمادر یا شیرخشک تغذیه کند. در شش ماه اول ، کودک شما تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را از شیر مادر یا شیر خشک دریافت می کند. همچنین صبر کردن تا اتمام ۶ ماهگی موجب ایمنی بیشتر و کمتر بودن احتمالات زیر میشود:
– ابتلا به عفونت غذایی ، زیرا دستگاه گوارش بالغ تر است.
– واکنش بد به غذا ، زیرا سیستم ایمنی بدن قوی تر است.
– صبر کردن تا شش ماهگی کودک به این دلیل است که وی از نظر جسمی آماده بلع و هضم مواد غذایی جامد است. در سن شش ماهگی ، او قادر به نشستن ، کنترل سر و جابجایی غذا در اطراف دهان است، که باعث می شود خوردن غذاهای جامد برای او بیخطر شود.
– اگر کودک شما گرسنه به نظر می رسد ، سعی کنید به او شیر خود یا شیرخشک بدهید. با بزرگ شدن کودک لازم نیست نوع شیر مصرفی او را تغییر دهید چون همین شیر(شیر مادر یا شیرخشک)، تمام نیازهای تغذیه ای او را برطرف میکند.
– اگر تصمیم دارید قبل از شش ماهگی به کودک خود غذای جامد بدهید ، ابتدا با پزشک صحبت کنید. بعضی از غذاهایی نباید تا شش ماهگی یا بیشتر به کودک داده شود.

چگونه می توانم کودکم را به فعالیت بیشتر تشویق کنم؟
با قرار دادن کودک برروی شکمش، میتوان او را به استفاده از بازوها و پاها تشویق کرد. او ممکن است سر و شانه های خود را بالا ببرد و از بازوهای خود برای پشتیبانی استفاده کند. این فشارهای کوچک به او کمک می کند تا عضلات خود را تقویت کند و دید بهتری از آنچه در اطراف او می گذرد ، داشته باشد.
بسیاری از کودکان در ابتدا به این موقعیت عادت ندارند و ممکن است با قرار گرفتن روی شکم گریه کنند. اما پس از مدتی یاد میگیرند که از این وضعیت لذت ببرند.
کودک حتی میتواند خودش را به جلو و عقب بچرخاند. سعی کنید با قرار دادن اسباب بازیها و سایل جذاب در اطرافش، او را به حرکت تشویق کنید.

چه بازیهایی در چهارماهگی کودک میتوان انجام داد؟
کودک شما اکنون بازیگوش تر است ، بنابراین او را تشویق کنید تا با انواع اشیاء و بازی ها بازی کند. از اسباب بازیهای موزیکال و چراغ دار استفاده کنید چون در این سن به آنها علاقه ی زیادی نشان میدهد.
کودک همچنین دوست دارد تصاویر و صداها را کشف کند. بازی با اسباب بازی ها در حال حاضر برای کودک راحت تر است ، زیرا او می تواند با هر دو دست به وسایل برسد و آنها را نگه دارد. در این سن باید مواظب کودکتان باشید چون با گرفتن اشیاء، آنها را در دهان خود قرار میدهد. سعی کنید اشیاء ریز و خطرناک را از دسترس او خارج کنید.
همچنین ممکن است کودک به طور همزمان چند دقیقه با دست و پاهایش بازی کند. ممکن است متوجه شوید کودک در این سن میتواند خود را سرگرم بازی کند.

چگونه می توانم به کودکم در درک و استفاده از کلمات کمک کنم؟
کودک به حالت چهره و صداهایتان توجه زیادی خواهد کرد و به تن های مختلفی که استفاده می کنید پاسخ خواهد داد. بنابراین اگر یک صدای خنده دار ایجاد کنید ، او احتمالاً می خندد و یا به شما لبخند می زند.
اولین مهارتهای مکالمه ی کودک، پاسخ به صداهای اطراف است. در این زمان کودک صداهایی مانند “ماما” یا “دا دا” تولید میکند. او همچنین ممکن است بتواند صداهایی که می سازید را تقلید کند ، بنابراین اگر بگویید “بو” یا “هیا” ، ممکن است سعی کند این را تکرار کند.
می توانید کودک خود را تشویق کنید تا با تقلید چهره او و صداهایی که ایجاد می کند ، به شما پاسخ دهد. واکنش به صداهای کودک، به او کمک می کند تا اهمیت زبان را بیاموزد و علت و معلول را بفهمد. او با اینکار به درک مکالمات و اهمیت آن پی میبرد./

 

منبع: نی نی بان

همچنین ببینید

روزئولا  چه نوع بیماری است؟

استاد بیماری‌های عفونی کودکان با اشاره به بیماری روزئولا در کودکان، گفت:روزئولا ویروسی است که …