خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۵ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 26 November - 2022
2
ایچنا گزارش می دهد؛

نقش ژنتیک در بیش فعالی کودکان

  • 19 شهریور 1400 - 22:06
نقش ژنتیک در بیش فعالی کودکان
بر اساس یک مطالعه جدید برخی از انواع ژنتیک با افزایش خطر ابتلا به چاقی و بیش فعالی مرتبط هستند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛محققان دریافتند که هر دو مولفه ژنتیکی و قبل از تولد ارتباط بین اختلال بیش فعالی با نقص توجه (ADHD) و چاقی را توضیح می دهند. مطالعات قبلی نشان داده بود که ژنتیک در این امر دخیل است و مطالعه جدید نشان داد که ADHD با خطر بیشتری برای ابتلا به چاقی همراه است و بالعکس.

نکته مهم این است که محققان دریافتند این را می توان با محیط در رحم و ژنتیک توضیح داد.

این مطالعه اولین مطالعه ای است که نشان می دهد کودکانی که مادران آن ها دارای شاخص توده بدنی (BMI) قبل از بارداری بودند، مستقل از خطر ژنتیکی خود در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیش فعالی بودند. نتایج تجزیه و تحلیل ژنتیکی مفصل تیم همچنین نشان می دهد که تغییرات ژنتیکی وجود دارد که افراد را مستعد ابتلا به بیش فعالی و چاقی همزمان می کند.

مطالعات مشاهده ای قبلاً نشان داده بود که بین این دو حالت ارتباط وجود دارد، اما این تحقیق از تکنیکی به نام تصادفی سازی مندلی برای کشف علل ژنتیکی این پیوند و بررسی اینکه آیا یکی از شرایط می تواند منجر به شرایط دیگر شود، استفاده کرد.

این کار با همکاری محققان کالج امپریال لندن و دانشگاه اولو در فنلاند و سایر موسسات در انگلستان و استرالیا انجام شد.

این تیم می گوید نتایج آنها می تواند به پزشکان در تشخیص کودکان در معرض خطر ابتلا به چاقی و بیش فعالی کمک کند تا بتوانند در پیشگیری و درمان زودهنگام مداخله کنند. آنها می گویند برای پزشکان مفید خواهد بود که در هنگام درمان جوانان مبتلا به علائم بیش فعالی و کودکان و نوجوانان مبتلا به چاقی از نظر علائم بیش فعالی کودکان را در معرض خطر ابتلا به چاقی قرار دهند.

پروفسور “آلینا رودریگز” استاد دانشکده بهداشت عمومی کالج امپریال لندن که رهبری این کار را بر عهده داشت می گوید: بحث های زیادی در مورد این که چرا به نظر می رسد افرادی که در معرض افزایش چاقی هستند نیز در معرض افزایش بیش فعالی هستند وجود دارد و برعکس. مطالعه ما نشان می دهد افرادی که دارای انواع ژنتیکی خاصی هستند در معرض خطر هر دو هستند و همچنین وزن مادر مهم است. کودکی که مادرش در دوران بارداری اضافه وزن داشته است در معرض خطر ابتلا به بیش فعالی قرار دارد.

زنان با وزن بالا در دوران بارداری در معرض خطر بسیاری از مشکلات برای خود و فرزندان خود هستند و این یکی دیگر از مشکلات است. آنچه در اینجا واقعا مهم است این است که ما واقعاً می توانیم کاری انجام دهیم که خطر بیش فعالی را قبل از زایمان کاهش دهد. ژنتیکی که نمی توانیم اصلاح کنیم، اما می توانیم از زنان با کاهش وزن قبل از بارداری در صورت داشتن BMI بالا و تلاش برای باردار شدن حمایت کنیم. زنانی که قصد باردار شدن دارند می توانند فعالیت بدنی خود را افزایش دهند، به تغذیه آنها توجه کنید.

محققان می گویند به احتمال زیاد مکانیسم ها و مسیرهای بیولوژیکی مختلف متعددی وجود دارد که روابط علّی را در این مطالعه هدایت می کند. چاقی می تواند باعث التهاب مزمن سیستمیک شود و برخی از محققان در حال بررسی این هستند که آیا این می تواند بر عملکرد مغز از جمله علائم نوع بیش فعالی تأثیر بگذارد.

عوامل ژنتیکی و محیطی نیز به احتمال زیاد دارای اثر افزایشی هستند. به عنوان مثال، نوجوانان مبتلا به چاقی که دارای خطر ژنتیکی برای بیش فعالی هستند بیشتر در معرض اضافه وزن قرار می گیرند. این خطر علائم بیش فعالی را در کودکان آن ها افزایش می دهد و به یک چرخه معیوب کمک می کند.

به گفته محققان افزایش وزن سالم مادر و تغذیه مناسب قبل از بارداری بلافاصله هم برای زنان و هم برای کودکان مفید است.

  • منبع : نوآوران

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب