نقش بازی‌های هیجانی در رشد کودکان/ نکاتی که باید در مورد کودکان مبتلا به ضعف زبانی و ارتباطی بدانید

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ دکتر هوشنگ دادگر، استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره کنترل هیجان در کودکان به ویژه در افرادی که دارای نقص زبانی و ارتباطی هستند، اظهار داشت: برخی از کودکان با توجه به سن خود نمی توانند جملاتی را به صورت کامل مطرح کنند و به عبارتی نسبت به همسالان خود دچار ضعف زبانی در بیان جملات هستند همچنین این مسئله می‌تواند مشکل ارتباطی در کودکان ایجاد کند.

وی افزود: در برخی از موارد خانواده‌ها زمانی که کودکانشان دچار نقص زبانی یا مشکل در ارتباط هستند آن را نادیده می گیرند در حالی که این مسئله می‌تواند سبب بروز هیجاناتی در کودک شود و عواقب روحی و روانی برای آن به همراه داشته باشد.

دبیر انجمن گفتار درمانی ایران خاطرنشان کرد: این کودکان در معرض هیجانات مثبت یا منفی هستند که هیجان مثبت شامل ذوق‌زدگی یا خوشحالی و هیجانات منفی شامل ترس، اضطراب و نگرانی در کودک است.

دکتر دادگر با اشاره به اینکه کودکان در زمان کنونی با کمبود بازی های هیجانی و عاطفی مواجه هستند، گفت: به دلیل اینکه قالب بازی‌ها عوض شده و اکثر بازی ها با توجه به تکنولوژی های نوین به سمت بازی های رایانه‌ای پیش رفته است مدیریت هیجان در کودکان به خوبی انجام نمی‌گیرد و در واقع کودکان این مسئله را فرا نگرفته‌اند که این موضوع در کودکانی که دچار نقص زبانی و ارتباطی هستند بسیار حائز اهمیت است و والدین نباید از نقش بازی در کنترل هیجانات کودک خود غافل شوند.

وی در مورد رفتارهای کلیشه‌ای و تکراری در برخی کودکان گفت: گاهی کودکانی که مشکوک به اوتیسم هستند ممکن است رفتارهایی کلیشه‌ای و یا تکراری در آنها بروز کند که خانواده باید زمان آنها را ثبت کند و فاکتورهای موثر در این پدیده را مورد آنالیز قرار دهد چرا که با مدیریت این فاکتورها می توان اقدامات لازم را جهت پیشگیری از رفتارهای کلیشه‌ای و تکراری در کودکان انجام داد‌.

این استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه کودکان مبتلا به ضعف زبانی و ارتباطی نیاز به حمایت ویژه خانواده‌های خود دارند، گفت: آموزش به خانواده‌ها و کودکان در زمینه کنترل هیجانات آنها بسیار موثر است و می تواند آینده‌ی بهتری را در زندگی این کودکان رقم می زند./

منبع: خبرگزاری دانا

همچنین ببینید

پدر و پسر ایرانی و نظر اوباما در مورد آن

اوباما تحت تاثیر عکس پدر و پسر ایرانی قرار گرفت

 در سال 2015 با انتشار عکسی از پدر و پسر تبریزی اوباما رییس جمهور وقت …