نشست نقد و بررسی کتاب «آرزوی چهارم» / صحرایی به خوبی فضای جنگ را به تصویر کشیده است

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ نشست نقد و بررسی کتاب «آرزوی چهارم»، اثر برگزیده به‌نشر در چهاردهمین جشنواره انتخاب کتاب سال «پاسداران اهل قلم» با حضور اکبر صحرایی نویسنده اثر، مصطفی خرامان و داوود امیریان از نویسندگان مطرح ادبیات کودک و نوجوان در فروشگاه مرکزی کتاب و محصولات فرهنگی به‌نشر برگزار شد.

سید احمد میرزاده، ‌معاون تولید به‌نشر در این نشست اظهار داشت: به‌نشر آثار بسیاری در زمینه ادبیات پایداری چاپ و منتشر کرده است، کتاب «آرزوی چهارم» توسط نویسنده برجسته، اکبر صحرایی ویژه نوجوانان با موضوع دفاع مقدس نوشته شده است که اهل جبهه و جنگ بوده و در میادین نبرد جنگ ایران و عراق حضور داشته است.

در رابطه با ضرورت نگارش آثار در حوزه دفاع مقدس و ادبیات پایداری سخن گفت و افزود: هشت سال جنگ تحمیلی، یکی از مهم‌ترین رویدادهای تاریخ سرزمین ماست. نویسندگان عرصه ادبیات کودک و نوجوان نیز سعی کرده‌اند بخشی از رشادت‌ها و دلاورمردی‌هایی فرزندان این سرزمین را در آثار خود منعکس کنند.

وی با تأکید بر اهمیت تولید آثار ادبیات پایداری برای مخاطب نوجوان، اظهار کرد: امروز جامعه ما به نگارش این گونه آثار نیازمند است، به نظر اگر چه جنگ تمام شده ولی دشمنی دشمنان ما تمام نشده است. ما باید روحیه سلحشوری را تقویت کنیم، چرا که تجربه نشان داده هرگاه دشمن در ما ضعف و ناتوانی ببیند، دوباره به اشکال گوناگون جرات می‌کند به کشور ما حمله‌ور شود.

میرزاده ادامه داد: اگر ما ساکت بنشیم و در برابر وقایع دوران دفاع مقدس سکوت کنیم و آن را به نسل بعد منتقل نکنیم، دشمن سکوت نمی‌کند پس باید در این زمینه حتی بیشتر از قبل کار کرد.

باید آثار دفاع مقدس منعکس کننده رشادت‌های رزمندگان باشد

مصطفی خرامان، منتقد و نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در نقد کتاب «آروزی چهارم» گفت: در هشت سال دفاع مقدس، جوانان کشور ما با غیرت و شجاعت با دشمن بعثی جنگیدند و آن‌ها را از کشور بیرون راندند، اینک جزء وظیفه ماست به تاریخ این جنگ نگاه کنیم و آثاری را در این زمینه بنویسیم.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه در مورد ادبیات پایداری و دفاع مقدس آثار فاخر و ارزشمند کمی چاپ شده است، افزود: به نظر می‌رسد باید در این حوزه بیشتر کار شود و آثار خوب مجال چاپ و انتشار را پیدا کنند. باید نویسندگان با نگارش آثاری شایسته، حماسه‌ها و رشادت‌های جوانان این مرز و بوم را در دفاع از کشور بازگو و ثبت کنند.

نویسنده کتاب« چوب جادویی» با بیان اینکه در مورد دفاع مقدس باید خوب حرف زد و خوب نوشت، ادامه داد: نگارش آثار دفاع مقدس برای نوجوانان کاری بسیار سخت است. نباید نوجوانان ما فکر کنند که آثار ترجمه‌ای در این زمینه قوی‌تر از کتاب‌های تالیفی است. باید در حوزه جنگ کتاب‌هایی نوشته شود که جذاب باشد. کتاب «گردان عشق» جذاب است و اطلاعات بسیار مفیدی در مورد جنگ به نوجوانان ارائه می‌کند.

خرامان خاطرنشان کرد: رمان« آرزوی چهارم» در عین جنگی بودن دربردانده پیام صلح است، نگاه انسانی رمان به آدم‌های دو طرف جنگ از دیگر مزیت‌های رمان است. سرباز عراقی که در میدان جنگ شمشاد از کشتن او منصرف می‌شود و در مقابل اسیر هم در پیدا کردن مسیر برگشت به آن‌ها کمک می‌کند، یکی از نقاط عطف این داستان است.

وی تصریح کرد: بحث‌های دفاع مقدس در این اثر می‌توانست بهتر پرداخت شود در مورد شخصیت شمشماد پیش از جنگ و نقص عضو او بسیار در داستان بحث می‌شود، اما وقتی شمشماد وارد جبهه جنگ می‌شود در مورد نقص عضو او صحبت نمی‌شود که به نظر می‌رسد باید در مورد شخصیت شمشاد در زمان جنگ بیشتر کار می‌شد.

«آرزوی چهارم» یک اثر روانشناختی است

نویسنده کتاب «آرزوی چهام» نیز در این نشست گفت: هدف من از نوشتن این کتاب خلق شخصیت شمشماد بود که بیشتر نمود سرگذشت خودم و دوستان هم سال من در جنگ تحمیلی است.

اکبر صحرایی با اشاره به اینکه در دوران دفاع مقدس، رزمنده‌های زیادی به جبهه‌ها اعزام شدند و ما در این جنگ جانبازان و شهدای زیادی تقدیم دفاع مقدس و انقلاب کردیم، تصریح کرد: بعد از جنگ تصمیم گرفتم داستان‌های جنگ و وقایع آن را برای نسل سوم و چهارم انقلاب که از جنگ بسیار فاصله دارند، بنویسم.

وی با بیان خلاصه‌ای از کتاب «آروزی چهارم» گفت: فرم روایت رمان براساس تکنیک فلاش‌بک یا برگشت به گذشته اتفاق می‌افتد. فصل افتتاحیه رمان با حمله‌ی شبانه‌ی نیروهای گردان شمشاد شخصیت نوجوان قصه به دشمن بعثی آغاز می‌شود. او و دوستانش در این حمله توسط نیروهای عراقی محاصره می‌شوند. در ادامه محاصره، او با دیدن دوست دوران مدرسه و گرفتن یک اسیر درجه‌دار عراقی، خاطرات و حوادثی که در دوران نوجوانی او در مدرسه برایش  اتفاق افتاده مرور می‌کند. او که پیش از این به خاطر نقص عضو اعتماد به نفس ندارد. تلاش‌های دوستش برای زنده ماندن او منجر به تغییر زندگی شمشاد و بازیابی شخصیتش می‌شود به گونه‌ای که او در عملیات‌های بعدی فرمانده گردان می‌شود با تنگ‌‎تر شدن محاصره دشمن، عطش بی آبی و تلاش آن‌ها برای فرار از این محاصره و برگشت به خاکریز خودی، خواننده را با زاویای دیگری از زندگی خانوادگی شمشاد، مسعود، منوچهر، افسر عراقی و… آشنا می‌کند.

صحرایی کتاب «آرزوی چهارم » را یک رمان روانشناختی دانست و افزود: در این رمان شمشماد در حین اتفاقات جنگ به خود باوری می‌رسد و شخصیت خود را باز می‌یابد و کارهایی انجام می‌دهد که از عهده آدم‌های عادی هم بر نمی‌آید.

نویسنده کتاب «خمپاره‌های خواب آلود» تصریح کرد: در رمان «آروزی چهارم»  از فولکلور و افسانه‌های قدیمی کودک و نوجوان( چراغ جادو، قصه‌ی هنسل و گرتل و…) برای ماندگاری بیشتر مسائل داستان استفاده شده است که به ژرف ساخت داستان کمک می‌کند.

«آروزی چهارم» به خوبی فضای جنگ را به تصویر می‌کشد

داوود امیریان از نویسندگان مطرح ادبیات کودک و نوجوان نیز در این نشست گفت: ما در مورد ادبیات پایداری، دفاع مقدس و حتی اتفاقات هم عصر خودمان چون داعش و… کتاب کم داریم که باید نویسندگان سعی کنند در این زمینه کتاب بنویسند.

وی ادامه داد: کتاب «آرزوی چهارم» در ژانر دفاع مقدس اثری خوب از اکبر صحرایی است که به خوبی فضای جنگ را به تصویر می‌کشد، این نویسنده توانا در جبهه‌های جنگ حضور داشته و تجربیاتش راهگشای او در نگارش این اثر بوده است.

وی با اشاره به اینکه در این اثر شخصیت شمشاد به گونه‌ای خوب شخصیت پردازی شده است، افزود: صحنه‌ محاصره شمشاد و دوستانش در جنگ و گرفتن اسیر عراقی دقیقا مشابه آن چیزی است که در جبهه‌ها اتفاق می‌افتاد.

نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در پایان سخنانش گفت: برخی نویسندگان در حوزه دفاع مقدس آثاری نوشته‌اند که مشخص می‌شود نویسنده به مناطق جنگی و تسلیحات نظامی آشنا نیست، از این رو نویسندگان باید تلاش کنند، اگر در مورد موضوعی شروع به نوشتن می‌کنند که در مورد آن اطلاعات کمی دارند حتما تحقیق و پژوهش کنند./

 

منبع: تسنیم

همچنین ببینید

پایان اردوی ایتالیا برای نوجوانان والیبالیست

چهارمین و آخرین دیدار تدارکاتی تیم والیبال نوجوانان ایران برابر ایتالیا با برد شاگردان آرمات …