خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۱۲ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 3 December - 2022
2

نشانه های رایج بیماری کلیوی در کودکان

  • 26 آبان 1399 - 16:34
نشانه های رایج بیماری کلیوی در کودکان

به گزارش خبرگزاری ایچنا به نقل از بهداشت نیوز ؛دانشیار گروه کودکان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه تب یکی از علایم ناراحتی کلیه و مجاری ادراری در کودکان است، اظهار کرد: ناراحتی کلیه و مجاری ادراری ممکن است موجب اختلال در رشد و وزن گیری کودک شود بنابراین والدین باید نسبت به تغییر […]

به گزارش خبرگزاری ایچنا به نقل از بهداشت نیوز ؛دانشیار گروه کودکان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه تب یکی از علایم ناراحتی کلیه و مجاری ادراری در کودکان است، اظهار کرد: ناراحتی کلیه و مجاری ادراری ممکن است موجب اختلال در رشد و وزن گیری کودک شود بنابراین والدین باید نسبت به تغییر رنگ ادرار، ادرار خونی، تکرر ادرار کودکان حساس باشند و با دیدن این علایم به پزشک معالج مراجعه کنند.

دکتر آنوش آذرفر با اشاره به اینکه بوی بد ادرار در کودکان لزوما نشان دهنده عفونت ادراری نیست شاید بستگی به نوع تغذیه کودک داشته باشد خاطر نشان کرد: بیماری کلیوی که در سنین کودکی باشد تا بزرگسالی همراه فرد است؛ بنابراین باید نسبت به علایم این بیماری آگاه بود و در سریع ترین زمان ممکن نسبت به درمان آن اقدام کرد.

فوق تخصص بیماری های کلیه و مجاری ادراری کودکان با اشاره به اینکه بیماریهای کلیوی در تمام سنین شایع است و از آنجایی که این بیماری تغییرات واضحی ندارد باید حتی کوچکترین علائم را با پزشک معالج در میان گذاشته شود زیرا بررسی این عوامل در سلامت کلیوی فرد اهمیت دارد ، اظهار کرد: فشار خون بالا یکی از فاکتورهای خطر خاموش برای ابتلا به بیماریهای کلیوی است از همین رو کنترل فشار خون اهمیت بالایی دارد.

دکتر آذرفر با بیان اینکه علائم تغییر رنگ ادرار، ورم در دست ها ، پاها و صورت ، تکرر ادرار، سوزش و شب ادراری در کودکان را باید مورد توجه قرار داد تصریح کرد: رژیم غذایی در سلامت کلیه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است در همین راستا یکی از اصول مهم مصرف مایعات کافی به خصوص آب است.

دانشیار گروه کودکان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه نمک قاتل سفید کلیه است بنابراین باید مصرف آن را به حداقل رساند، گفت: فشار خون و دیابت از مهم ترین فاکتورهای خطر برای ابتلا به بیماری های کلیوی است از همین رو رژیم غذایی در عدم ابتلا به این بیماریهای مزمن اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه بیمارانی که دچار نارسایی کلیه می شوند تا حد زیادی فعالیت اجتماعی آنها محدود می شود، عنوان کرد: این بیماران هفته ای سه بار باید به بیمارستان برای انجام دیالیز مراجعه کنند و داروهای زیادی مصرف کنند از همین رو کیفیت زندگی آنها تغییر می کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه علی رغم حمایت های دولت دیالیز روش پر هزینه ای برای فرد و جامعه است، تصریح کرد: عملکرد کلیه با کنترل فشار خون حفظ می شود بنابراین باید به کنترل فاکتورهای خطر توجه ویژه ای داشت.

دکتر آذرفر با بیان اینکه افرادی که درگیری دیابتی دارند اگر این بیماری به خوبی کنترل نشود سلامت کلیه را تحت تاثیر قرار می دهد، تصریح کرد: بیماریهای کلیوی شایع در کودکان شامل عفونت ادراری ، برگشت ادراری، ریفلاکس ادراری و عفونت ادراری است.

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب