خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : سه شنبه - ۱ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : Tuesday - 21 March - 2023
1
ایچنا گزارش می دهد؛

نجات ۲ هزار کودک از نابینایی و ناشنوایی در بهزیستی خراسان رضوی

  • 29 آبان 1400 - 10:28
نجات ۲ هزار کودک از نابینایی و ناشنوایی در بهزیستی خراسان رضوی
با اجرای ۲ برنامه پیشگیرانه در بهزیستی خراسان رضوی ، دست کم ۲ هزار کودک در دهه گذشته از نابینایی ، کم‌بینایی ، ناشنوایی و کم‌شنوایی نجات پیدا کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی گفت : بهزیستی استان ۲ برنامه پیشگیری از آمبلیوپی و غربالگری شنوایی نوزادان و کودکان را از سال‌ها پیش در دستورکار داشته و براساس آمار دست کم ۲ هزار کودک در دهه گذشته از نابینایی، کم‌بینایی، ناشنوایی و کم‌شنوایی نجات پیدا کرده‌اند.
غلامحسین دلبری اعلام کرد: مراکز مثبت زندگی، از این پس، به عنوان پایگاه‌های دائمی پیشگیری از آمبلیوپی در خدمت مردم هستند.
وی با اشاره به برگزاری برنامه‌های آموزشی برای مسئولان این مراکز، افزود: برای مراکزی که در غربالگری تابلوخوانی بینایی مشارکت دارند، چارت E خریداری شده و با حضوری شدن مراکز آموزشی از جمله مهد‌های کودک، مراکز غربالگری نیز فعال شده‌اند.
به گفته این مسئول ، در مراکزی که غربال را با دستگاه‌های پلاس اپتیک انجام می‌دهند نیز تمهیدات لازم اندیشیده شده و این مراکز آماده اجرای طرح هستند.
دلبری اضافه کرد: مراکز بهداشت، مهد‌های کودک و مراکز مثبت زندگی در این طرح همکاری دارند و هماهنگی‌های لازم با بهداشت استان و آموزش و پرورش برای اجرای طرح انجام شده است.
معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی با بیان اینکه در شهرستان‌های استان مقرر شده مراکز غیردولتی و دولتی در این زمینه همکاری داشته باشند ، ابراز امیدواری کرد با تمهیدات اندیشیده شده و با حضوری شدن مراکز آموزشی، بتوان آمار غربالگری بینایی را به ۲۱۰ هزار کودک که سهمیه استان در سال جاری است، رساند.

در حال حاضر ۱۹۴ مرکز مثبت زندگی در خراسان رضوی در فرایند خدمت‌رسانی به مددجویان قرار گرفته‌اند که براساس راهبرد خدمات تخصصی محله‌محور و خانواده‌محور فعالیت می‌کنند.
این مراکز تقریبا تمام برنامه‌های پیشگیری بهزیستی را انجام می‌دهند و مددجویان از فعالیت این مراکز رضایت دارند، چون دسترسی به آن‌ها از نظر بعد مسافت و ارائه خدمات، راحت‌تر از بخش دولتی است.

  • منبع : صداوسیما

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 13در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱۳

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب