نتایج نظرسنجی جشنواره سینمای کودک و نوجوان در اختیار عموم قرار گرفت£22ûz)

نتایج نظرسنجی جشنواره سینمای کودک و نوجوان در اختیار عموم قرار گرفت

به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی به نقل از روزنامه شرق، در راستای سیاست شفاف‌سازی از سوی سازمان سینمایی، همچنین نیاز به داده‌های قابل اتکا و علمی برای بهینه‌سازی کیفیت خدمات‌رسانی به مخاطبان و فیلمسازان در جشنواره‌های فراگیر ملی، هم زمان با برگزاری سی و دومین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان، انجام سه نظرسنجی علمی با موضوع «شیوه و کیفیت اجرایی جشنواره»، «سومین المپیاد فیلمسازی نوجوانان» و «محتوای فیلم‌های ژانر کودک و نوجوان از نگاه بچه‌ها» در دستور کار قرار گرفت. این پژوهش علمی برای نخستین بار در تاریخ برگزاری این جشنواره رویداد. نتایج این سنجش علمی به روش مصاحبه میدانی انجام و نتایج آن براساس نظرات مخاطبان و شرکت‌کنندگان استخراج شده است .
شرکت‌کنندگان سی و دومین دوره جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان، احتمالا این گروه نظرسنجی را به خاطر دارند که با لباس‌هایی متفاوت در سالن‌های نمایش فیلم، محل اقامت مهمانان و سالن برگزاری المپیاد مستقر بودند تا به صورت لحظه‌ای بتوانند میزان رضایت، نگاه کیفی و کمی و مشخصات مخاطبان این جشنواره را ثبت و برای تحلیل آماده کنند. حالا و بعد از حدود یک ماه، نتایج این نظرسنجی آماده شده و در اختیار عمومی قرار می‌گیرد.
نظرسنجی نخست تحت عنوان «شیوه و کیفیت اجرائی جشنواره»، با استفاده از نظرات مهمانان جشنواره، مخاطبان آثار در سالن‌های سینما و شرکت کنندگان در گستره جغرافیایی اصفهان (محل برگزاری این رویداد) انجام شده و حاوی نکات و مطالبی درباره کیفیت اجرایی، شیوه برگزاری و بخش‌های مختلف است. نظرسنجی دوم با موضوع «سومین المپیاد فیلمسازی نوجوانان» انجام شده که حاوی نظرات و نگاه همه شرکت‌کنندگان این بخش است. نظرسنجی سوم نیز با عنوان «محتوای فیلم‌های ژانر کودک و نوجوان از نگاه بچه‌ها» انجام شده که گستره آن همه شهرهای برگزار کننده جشنواره (۳۴ شهر در سراسر کشور) است. این سنجش فقط بچه‌ها را مرکز پرسش قرار داده و نگاه کودکان و نوجوانان را درباره آثار داخلی و خارجی سینمای کودک و نوجوان بررسی کرده است.
به نظر می‌رسد نتایج حاصل از این پژوهش، در بخش اجرایی جشنواره یا المپیاد فیلمسازی بیشتر برای مسئولان و دست‌اندرکاران جشنواره کارایی داشته باشد. اما نظرسنجی سوم با موضوع سینمای کودکان و نوجوانان از نگاه مخاطبان اصلی این حوزه، یعنی بچه‌ها، می‌تواند محل استفاده و مطالعه دست‌اندرکاران سینمای کودک و نوجوان، فیلم‌سازان، پژوهشگران و اهالی رسانه باشد.
می‌توان فایل نتایج کامل این نظرسنجی‌ها در هر سه سطح را در روی سایت جشنواره به نشانی www.icff.ir دریافت کرد. دبیرخانه جشنواره و بنیاد سینمایی فارابی، از هرگونه یادداشت یا مقاله تفسیری که بتواند معنایی جدید یا زاویه متفاوتی از این داده‌ها را آشکار کند، استقبال خواهد کرد./
منبع: فرهنگ

همچنین ببینید

سرنوشت جشنواره فیلم کودک چه خواهد شد؟

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ رویدادهای هنری یکی از بخش‌هایی بودند که تأثیرات بسیار زیادی از …