خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : پنج شنبه - ۱۷ آذر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Thursday - 8 December - 2022
2

ناشران بریتانیایی کتابهای کودک نگاه نژادی به داستان‌ها دارند

  • 22 آبان 1399 - 16:12
ناشران بریتانیایی کتابهای کودک نگاه نژادی به داستان‌ها دارند

به گزارش خبرگزاری ایچنا به نقل از خبرگزاری کتاب ایران ؛ناشران بریتانیایی کتابهای کودک نگاه نژادی به داستان‌ها دارند و به نوعی می‌توان گفت که نژادپرستی در این کشور به طور کامل از بین نرفته است. یک مرکز تحقیقاتی خیریه و غیردولتی در حوزه آموزش ابتدایی (CLPE) آماری از وضعیت چاپ و نشر کتاب‌های داستانی […]

به گزارش خبرگزاری ایچنا به نقل از خبرگزاری کتاب ایران ؛ناشران بریتانیایی کتابهای کودک نگاه نژادی به داستان‌ها دارند و به نوعی می‌توان گفت که نژادپرستی در این کشور به طور کامل از بین نرفته است.

یک مرکز تحقیقاتی خیریه و غیردولتی در حوزه آموزش ابتدایی (CLPE) آماری از وضعیت چاپ و نشر کتاب‌های داستانی حوزه کودک در این کشور منتشر کرده است که نشان می‌دهد هنوز ناشران نگاه نژادی به داستان‌ها دارند و به نوعی می‌توان گفت که هنوز نژادپرستی در این کشور به طور کامل از بین نرفته است.

طبق آخرین آمارهای منتشر شده این مرکز در روز چهارشنبه مشخص شده است که تنها ۵درصد از کتاب‌های داستانی ادبیات کودک در سال گذشته دارای شخصیت‌هایی از نژادهای اقلیت مثل سیاه‌پوستان و آسیایی‌ها هستند. البته این رقم در سال ۲۰۱۸ حدود ۴درصد و در سال ۲۰۱۷ تنها ۱درصد از کل کتاب‌های داستانی کودک را شامل می‌شد.

در گزارش منتشر شده این مرکز آورده شده است که افزایش نسبی و اندک سهم نژادهای اقلیت در کشور بریتانیا از داستان‌های کودک البته جای خرسندی دارد ولی حتی شخصیت‌های حیوانات در داستان‌های این حوزه بیشتر از قهرمانان سیاه‌پوست این کتاب‌هاست. آمار مربوط به کتاب‌هایی که اسمی از نژادهای غیر از سفیدپوست آورده شده است نیز اندک است و چیزی در حدود ۱۰درصد است.

فراه سروک مدیر پروژه CLPE می‌گوید هرچند به نظر می‌رسد وضعیت کتاب‌های کودک از نظر نگاه غیرنژادی بهتر از سابق شده است ولی این آمار تاسف‌انگیز است و هنوز مسیر طولانی برای بهتر شدن وضعیت داریم. در این گزارش همچنین به مقاومت بعضی ناشران در گزارش‌های قبلی این مرکز نیز اشاره شده است. ناشران در سال‌های قبل در واکنش به درخواست این مرکز برای استفاده از شخصیت‌ها و قهرمانان دیگر نژادها ترجیح دادند از حیوانات برای شخصیت‌پردازی کتاب‌های خود استفاده کنند.

ناشران در نامه‌ای به این مرکز اعتقاد خود را اینگونه گفتند که کودکان بیشتر از شخصیت‌های غیرسفید پوست دوست دارند اشیای بی‌جان یا حیوانات را به عنوان قهرمان داستان‌های خود ببینند. ۳۸درصد از کتاب‌های ناشران در سال‌های گذشته از قهرمانان حیوانی استفاده کرده است.

در گزارش دیگری موسسه تحقیقاتی بوک‌تراست (BookTrust) آماری از نویسندگان و تصویرگران رنگین‌پوست در بریتانیا اعلام کرده است که نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۹ تنها ۹درصد از نویسندگان و تصویرگران کتاب‌های کودکان از نژاد اقلیت بودند و تنها ۷درصد از کتاب‌های چاپ شده در بریتانیا را ایجاد کردند. این رقم در سال ۲۰۱۷ نیز ۶درصد بوده است.

مسئولان بوک‌تراست نیز درباره افزایش سهم نویسندگان و شخصیت‌های رنگین‌پوست داستان‌های کودکان در بریتانیا نیز نظر مشابه مدیر پروژه CLPE را دارند و می‌گویند برای رسیدن به وضعیت ایده‌آل در بالا بردن سهم این نویسندگان در بازار نشر بریتانیا راه طولانی در پیش است. «جیل کولمن» مدیر بخش کودکان موسسه بوک‌تراست می‌گوید: هنوز نگرش و فکر مردم بریتانیا درباره رنگین‌پوستان تغییر نکرده است و زمان زیادی برای حل این مسئله نیاز است.

وی گفت البته اتفاقاتی مثل تظاهرات نژادپرستی در آمریکا تاثیر خوبی روی ناشران و بالا بردن سهم کتاب‌های مربوط به نویسندگان رنگین‌پوست داشته است ولی این میزان اصلاً کافی نیست! و این امیدواری وجود دارد که تا سال ۲۰۲۲ سهم این نویسندگان از بازار کتاب‌ها در این کشور به ۱۷ درصد برسد.

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب