خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : جمعه - ۸ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Friday - 30 September - 2022
3

میدان‌داری نوجوانان عاشورایی در هیاتی دانش‌آموزی

  • 26 مرداد 1400 - 14:20
میدان‌داری نوجوانان عاشورایی در هیاتی دانش‌آموزی

عشق و ارادت به اهل‌بیت(ع) سن و سال نمی‌شناسد، در مراسمات عزاداری دهه اول محرم از پیر و جوان، زن و مرد، کودک و نوجوان، هر کسی با هر نگرش و تفکری حضور پیدا می‌کند، عشق به امام حسین(ع) از دوران طفولیت در وجودمان با حضور در هیات‌ها، تکیه‌ها و دسته‌جات عزاداری نهادینه شده است […]

عشق و ارادت به اهل‌بیت(ع) سن و سال نمی‌شناسد، در مراسمات عزاداری دهه اول محرم از پیر و جوان، زن و مرد، کودک و نوجوان، هر کسی با هر نگرش و تفکری حضور پیدا می‌کند، عشق به امام حسین(ع) از دوران طفولیت در وجودمان با حضور در هیات‌ها، تکیه‌ها و دسته‌جات عزاداری نهادینه شده است و همه برای عرض ارادت به این امام بزرگوار سر از پا نمی‌شناسند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، برای اقامه عزا در دهه اول محرم هیات‌های عزاداری از ماه‌ها قبل برنامه‌ریزی برای برگزاری هرچه بهتر برنامه‌های سوگواری را آغاز می‌کنند و هر کس به نوعی دین خود را به امام حسین(ع) ادا می‌کند، اما برنامه برخی از هیات‌های عزاداری رنگ و بوی متفاوت‌داری دارد، دیدن میدان‌داری نوجوانان عاشورایی در هیات‌های دانش‌آموزی بسیار دلنشین است.

هیات دانش‌آموزی انصارالمهدی چهارمحال و بختیاری یکی از هیات‌های مذهبی در این استان محسوب می‌شود که در طول سال و در مناسبت‌های مختلف برنامه‌های فرهنگی متنوعی را نیز برگزار می‌کند، نکته قابل توجه در این هیات این است که تمامی مسئولیت‌های اجرایی برگزاری این برنامه‌ها به دانش‌آموزان سپرده می‌شود و این نوجوانان عاشورایی به بهترین نحو مسئولیت واگذار شده را به انجام می‌رسانند.

شیوع ویروس کرونا برگزاری بسیاری از برنامه‌های مذهبی و فرهنگی را تحت تاثیر خود قرار داد، اما هیات تعطیلی ندارد، هیات‌های مذهبی خود را با شرایط جدید وفق داده و برنامه‌های عزاداری دهه اول محرم را بر اساس پروتکل‌های بهداشتی اعلامی از سوی وزارت بهداشت و درمان برگزار می‌کنند، هیات دانش‌آموزی انصارالمهدی چهارمحال و بختیاری نیز از این قاعده مستثنی نبود.

مریم مطهری- یکی از مربیان تربیتی هیات دانش‌آموزی انصارالمهدی در چهارمحال و بختیاری  اظهار کرد: برنامه‌های این هیات دانش‌آموزی تنها به ایام عزاداری امام حسین(ع) خلاصه نمی‌شود و طول سال به‌صورت هفتگی برنامه‌های مختلف فرهنگی را اجرا می‌کند.

وی ادامه داد: این هیات دانش‌آموزی است، قریب به اتفاق خادمان برنامه‌های فرهنگی و مذهبی این هیات را دانش‌آموزان تشکیل می‌دهند و برای این کار نیز آموزش‌های لازم را در طول سال می‌بینند، بنابراین برگزاری مراسم عزاداری امام حسین(ع) و قبول مسئولیت خادمی برای این دانش‌آموزان کار دشواری نیست و به راحتی از عهده آن بر می‌آیند.

مطهری با بیان اینکه هیات انصارالمهدی چهارمحال و بختیاری به‌عنوان دبیرخانه تمامی هیات‌های دانش‌آموزی سراسر کشور انتخاب شده است، گفت: در جلسات معرفتی نقش خادمی برای دانش‌آموزان تلاش می‌شود تمامی نکات به‌صورت کاملا جزئی بیان شود، در همین راستا نیز یک بسته آموزشی برای خادمان هیات دانش‌آموزی تهیه و در اختیار آن‌ها قرار داده می‌شود.

این مربی تربیتی هیات انصارالمهدی چهارمحال و بختیاری افزود: برنامه‌ریزی برای برگزاری جلسات عزاداری امام حسین(ع) در این هیات از چند ماه قبل از آغاز ماه محرم در دستور کار قرار می‌گیرد، دانش‌آموزان برای خادمی در این هیات پس از انجام مصاحبه در جلسات معرفتی و توجیهی شرکت می‌کنند.

وی بیان کرد: معمولا جذب دانش‌آموزان در هیات دانش‌آموزی انصارالمهدی در سطح مدارس چهارمحال و بختیاری انجام می‌شود، برخی دانش‌آموزان نیز به واسطه معرفی دوستان به عضویت این هیات در می‌آیند و پس از سطح‌بندی در مصاحبه مسئولیت‌های مختلفی از جمله عضویت در شورای اصلی هیات، خادمی و … به آن‌ها واگذار می‌شود، سپس عملکرد آن‌ها پس از واگذاری مسئولیت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مطهری در ادامه در خصوص نحوه برگزاری جلسات و برنامه‌های هیات دانش‌آموزی انصارالمهدی در ایام شیوع کرونا، اظهار کرد: قطعا سلامتی مردم در برنامه‌های عزاداری از اهمیت بالایی برخوردار است، دانش‌آموزان برای بحث رعایت‌ کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی و کاملا توجیه شده‌اند و اگر فردی این موضوع را رعایت نکند تذکرات لازم به او داده می‌شود.

این مربی تربیتی هیات انصارالمهدی چهارمحال و بختیاری افزود: خادمان و انتظامات این هیات قبل از برگزاری برنامه گروه‌بندی می‌شوند و هر گروه یک مسئول دارد، اگر فردی پروتکل‌های بهداشتی را نقض کند خادمان و انتظامات در گام اول با روی خوش به او تذکر می‌دهند و حتی بسته‌های بهداشتی مانند ماسک در اختیار فرد قرار می‌گیرد، اما اگر فرد به توصیه‌ها عمل نکند مسئول گروه در جریان قرار می‌گیرد، اما عموما مردم به تذکرات اولیه توجه می‌کنند.

وی با تاکید  بر اینکه یکی از اهداف تشکیل هیات دانش‌آموزی انصارالمهدی تربیت نوجوان در تراز انقلاب اسلامی است، گفت: این دختر و پسر نوجوان باید بتواند بر روی دوستان و محیط اطراف خود نیز تاثیر بگذارد، در برهه‌های مختلف دانش‌آموزان با شرکت در برنامه‌های معرفتی و پذیرش مسئولیت به این مهم خواهند رسید.

مطهری در خصوص مباحث علمی و تحصیلی دانش‌آموزان در هیات انصارالمهدی، توضیح داد: یکی از شرایط جذب در این هیات شرط معدل است، اگر دانش‌آموز پس از جذب در هیات دچار افت تحصیلی شود، قطعا نمی‌توانیم در برنامه‌های مختلف به او مسئولیت بدهیم، یکی از وظایف معاونت علمی این هیات نظارت بر روند تحصیلی دانش‌آموزان و جلوگیری از افت تحصیلی است و همواره با برگزاری جلسات با والدین این موضوع را به‌عنوان دغدغه اصلی مطرح می‌کنیم، دانش‌آموزان تراز انقلاب اسلامی باید در سطوح علمی سرآمد باشد.

منبع:خبرگزاری ایسنا

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب