مهارت های زبانی کودکان، یک تا چهار سالگی

از اولین کلمه ای که کودک به زبان می آورد تا زمانی که بتواند به طور کامل صحبت کند زمان زیادی لازم است.

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛

از اولین کلمه ای که کودک به زبان می آورد تا زمانیکه بتواند بطور کامل صحبت کند زمان زیادی لازم است. اما دانستن اینکه آیا کودکان پیشرفت خوبی دارند یا خیر ، دشوار است. Rahil Briggs ، روانشناس کودک در بیمارستان کودکان شهر نیویورک می گوید: “هر کودک طبق جدول زمانی خود پیشرفت می کند ، اما بهترین راه برای کمک به پیشرفت مهارت های زبانی کودک این است که به سادگی با او صحبت کنید.” . دکتر Briggs می گوید: “اولین راه برای یاد گرفتن و تقویت واژگان کودکان ، گوش دادن به حرفهای والدین در خانه است.” در این مطلب ما مهارتهای زبانی کودکان ۱ تا ۴ ساله را به تفکیک برایتان آورده ایم. اگر احساس می کنید کودکتان با سرعت کم رشد می کند ، با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

۱ سالگی
در ۱ سالگی کودک فراتر از گریه کردن با شما ارتباط برقرار میکند. در این سن ، کودک باید قادر به انجام موارد زیر باشد:
گفتن چند کلمه ساده
کودک هنوز در این مرحله کلمات محدودی میگوید اما با تمرین روزانه کلمات میتوانید موجب پیشرفت او شوید. ” او در این سن ، کلماتی مانند” ماما “و” دادا ” میگوید که در واقع به پدر و مادرش اشاره دارد.
تقلید صدای شما
حتی اگر کودک شما کلمات زیادی نگوید، تلاش به تقلید صدایتان و محیط اطرافش میکند.
پاسخ به حالات چهره
کودک در این سن کودک میتواند حالات چهره شما را تشخیص دهد و به جاهایی که نگاه میکنید نگاه کند. این واکنشها و فعالیتها از تعداد کلماتی که کودک به زبان می آورد مهمتر است.
پیروی از دستورات
علاوه بر موارد بالا، کودک باید بتواند دستورات ساده شما را متوجه شود و از آنها پیروی کند. مثلا وقتی میگویید بالا، روی دستهایش قرار گیرد و خود را به سمت بالا بکشد. یا زمانیکه میخواهید او را از انجام کاری متوقف کنید، با گفتن “نه” او را از انجام کار منصرف کنید(اگرچه او احتمالاً سعی خواهد کرد دوباره این کار را انجام دهد!).

۲ سالگی
در این سن مشخص میشود که تکلم کودک در چه حد پیشرفت کرده است. در این بازه ی زمانی، کودک باید بتواند موارد زیر را انجام دهد:
گفتن واژگان مختلف
تا ۲۴ ماهگی ، کودک باید به طور مرتب حدود ۵۰ کلمه مانند بیشتر ، آب میوه و مادربزرگ را بگوید. دکتر بریگز می گوید: “در ۱۲ تا ۲۴ ماهگی ، بیشترین رشد زبانی کودک دیده میشود.” در این زمان، کودک در حال تقویت واژگان است و باید کلماتی را که او از شما می شنود تکرار کند.”
پیوند کلمات با یکدیگر
تا ۲ سالگی کودک میتواند جملات دو حرفی مانند “توپ من” یا “ماشین رفت” را بگوید. اما در مورد تلفظ در این مرحله نگران نباشید – فقط حدود ۵۰ درصد از آنچه او می گوید کاملاً قابل درک است.
استفاده از ضمایر
در این زمان کودک مفهوم ضمایر “من” و “تو” را درک خواهد کرد – اگرچه ممکن است او همیشه از کلمات به درستی استفاده نکند. به عنوان مثال ، ممکن است پدر را با عنوان “او” و خودش را با ضمیر “تو” بشناسد. این معمول است و هیچ چیز نگران کننده ای وجود ندارد – به مرور زمان مفهوم آن را دقیقا متوجه میشود.
شناسایی اشیاء و اندامهای بدن
کودک باید بتواند به بینی ، چشم ها ، دهان و موارد دیگر خود اشاره کند و شروع به گفتن هر قسمت از بدن کند ، اگرچه بسیاری از کودکان قبل از اینکه بتوانند آن را تلفظ کنند ، به خوبی اشاره می کنند. کودک همچنین میتواند به عکسهای اشیاء به درستی اشاره کند.

۳ سالگی
در این سن کودک شما کاملاً در حال گفتگو است. در حال حاضر ، فرزندتان باید بتواند موارد زیر را انجام دهد:
صحبت به طور واضح و با جملات ساده
در این زمان باید حداقل ۷۵درصد از جملات و کلمات کودک قابل فهم باشند. شما باید در این سن با کودک مکالمه کنید و از او سوالاتی بپرسید، مثلا اینکه امروز چه اتفاقی افتاد؟
اتصال چندین کلمه به یکدیگر
در این زمان کودک میتواند ۳ تا ۶ کلمه را بهم متصل کند و یک جمله بسازد. این جملات ساده اما کامل هستند. مثلا”مامان غذا میخورد”.
انتخاب کلمات صحیح
دوره ی اشاره کردن کودک به چیزی که میخواهد، اکنون به پایان رسیده است. او باید تقریباً هر چیزی را که می خواهد شناسایی کند ، کلمات را بداند و بتواند اشیاء را بطور شفاهی بخواهد یا نشان دهد.
دنبال کردن درخواست های دو بخشی
درک و انجام درخواستهای پیچیده تر پیشرفت دیگری در این سن است. مثلا او باید دستوراتی مانند “کفشاهایت را بردار و آنها را روی قفسه بذار” را کاملا درک کند و از آن پیروی کند. ممکن است دستورات جدید کمی برای او نامفهوم باشد اما در کل آنها را یاد میگیرد.

۴ سالگی
کودک در ۴ سالگی تقریبا بزرگ شده و پیشرفت زبانی او کاملا مشهود است. در این سن ، فرزند شما باید بتواند موارد زیر را انجام دهد:
گفتن جملات پیچیده بصورت واضح
کودک ۴ ساله، این توانایی را دارد که یک داستان کامل برای شما تعریف کند – مانند کارهای جالبش در مهدکودک – و تقریباً میتوان هر کلمه ی آن را درک کند. دکتر آپل می گوید: “وقتیکه کودک ۴ ساله شد ، حتی افراد غریبه نیز میتوانند درک کنند که چه می گوید.”
تشخیص رنگ ها ، شکل ها و حروف
کارشناسان می گویند کودک شما باید بتواند حداقل برخی از رنگ ها ، شکل ها و حروف را تشخیص دهد. دکتر آپل پیشنهاد می کند که از هر فرصتی برای یاد دادن حروف و کلمات مختلف به او استفاده کنید. “شما می توانید هر لحظه ، مانند زمان صبحانه خوردن ، چیزهای جدیدی به او آموزش دهید. این ممکن است فقط چند دقیقه طول بکشد ، اما یک کودک، می تواند در آن زمان کوتاه چیزهای زیادی بیاموزد. “
درک مفهوم زمان
ممکن است فرزند شما هنوز نتواند زمان دقیق را بگوید اما میتواند مفهوم لحظات و زمانهای روز را درک کند (صبحانه صبح ، ناهار ظهر ، شام شب). دکتر آپل میگوید: “انجام کارها در یک زمان مشخص در روز مفید است به اینصورت کودک می تواند مفهوم زمان را بفهمد.”
دنبال کردن دستورات پیچیده تر
در ۴ سالگی ، فرزند شما باید بتواند دستورات سه یا چهار مرحله ای را دنبال کند ، مانند “کتابت را کنار بگذار، دندان هایت را مسواک بزن ، و سپس به رختخواب برو.” او باید بتواند خواسته ها و نیازهای خود را نیز به زبان بیاورد ، مانند ” می خواهم برای شام پیتزا بخورم و داستان اسباب بازی را قبل از خواب تماشا کنم”.
اگر فکر میکنید کودکتان در این سن بخوبی مفهوم دستورات را نمیفهمد و متوجه حرفهای شما نمیشود، با یک پزشک مشورت کنید./

 

منبع: نی نی بان

همچنین ببینید

معنای خودشکوفایی در زندگی امروز

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ اهمیت این موضوع به این دلیل است که تحقق خودشکوفایی در …