منطقه پرواز ممنوع؛ فیلمی قابل احترام با طعم شعارزدگی!

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ پس از مدت ها و در شرایطی عجیب چندین فیلم کودک و نوجوان به صورتی همزمان در حال اکران هستند که مشخص نیست کدام کارشناسانی پشت این تصمیم بوده اند. پر سر و صداترین فیلم این فهرست، منطقه پرواز ممنوع است.

فیلم سینمایی منطقه پرواز ممنوع به کارگردانی امیر داسارگر و تهیه کنندگی حامد بامروت نژاد این روزها در حالی در سینماهای مختلف اکران می شود که نگاهی به سانس های پخش این فیلم، به خوبی نشان می دهد که با اکران جمعی فیلم های کودک و نوجوان، چه بلایی بر سر این فیلم ها آمده است. اما هر چه که هست با تبلیغات در فضای مجازی و حمایت های صورت گرفته از این فیلم توسط نیروهای انقلابی و اکران مدارس، حدود 2 میلیارد تومان از فروش فیلم عاید سازندگان آن شده است.
منطقه پرواز ممنوع فیلمی نوجوانانه است که محور اصلی داستانش جاسوسان محیط زیستی و داستان یوز ایرانی است که به این بهانه در نزدیکی سایت های موشکی ایران دوربین کار می گذاشتند تا بتوانند از آن ها بهره برداری کنند. حال در این میان چند نوجوان هم به صورت اتفاقی به این مساله پی می برند و همین می شود موتور محرک داستان منطقه پرواز ممنوع.
به لحاظ داستانی با فیلمی طرف هستیم که قابلیت کشاندن مخاطب تاپایان داستان را دارد و علی الخصوص تماشاگر نوجوان احساس خستگی نخواهد کرد. اما چند مساله به کیفیت این کار صدماتی جدی وارد آورده اند. مشکل اول این است که کارگردان ما از اینکه قرار است برای بار اول فیلمی سینمایی را بسازد، کمی ذوق زده شده است. این حرف به این معناست که شاهد استفاده بی دلیل از هلی شات هستیم که هیچ نیازی به آن تصاویر و به این میزان در فیلم وجود ندارد و با سایر نماهای به تصویر کشیده شده هیچ ارتباطی برقرار نمی کنند.
از سوی دیگر به دلیل اینکه یک سری ایده مبتنی بر باورهای انقلابی و دینی در سر سازندگان بوده است، شاهد حجم زیاد پیام های انقلابی در کار هستیم. پیام ها و مفاهیمی که بعضا برای مخاطب عام سینمای کودک و نوجوان ما مطلقا قابل درک نیستند. حتی برخی مواقع اینگونه به نظر می رسد که این فیلم تنها برای مخاطب نوجوانی که به صورت دائم در مواجهه با اینگونه بحث ها است، ساخته شده و اساسا مخاطب عام ندارد. این درست است که کودک و نوجوان ما با تلاش نوجوانان و کنجکاوی آن ها ارتباط برقرار می کند اما تمام این ارتباط برقرار کردن موجب نمی شود که ما بگوییم الزاما آن پیام های مورد نظر نیز توسط ایشان درک شده باشند.
بد نیست که به این نکته هم اشاره کنیم که بهتر بود در انتخاب بازیگر نوجوان نقش اول فیلم نیز دقت بیشتری می شد. بازیگر نقش محمدمهدی نه به لحاظ فیزیکی و نه به لحاظ باورپذیر کردن نقش به پای دو هم بازی نوجوان خود نمی رسد و گاهی همین ضعف در بازی تبدیل می شود به پاشنه آشیل کار و توی ذوق مخاطب می زند.
البته آن قدر در حق سینمای کودک و نوجوان در سال های گذشته اجحاف گشته است که نیازی نیست با یک نقد تند و تیز سراغ این آثار برویم. علی الخصوص اثری همچون منطقه پرواز ممنوع که با همه اشکالاتش، از برخی فیلم های جریان اصلی سینمای ایران که بعضا توسط کارگردانان اسم و رسم داری هم ساخته شده، بهتر است./

منبع: بولتن نیوز

همچنین ببینید

تاثیرات مخرب باب اسفنجی در رشد ذهنی کودکان

در طی پژوهشی در سال ۲۰۰۴ بر روی کودکانی که کارتون «باب‌اسفنجی شلوارمکعبی» را تماشا …