خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : پنج شنبه - ۱۰ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : Thursday - 30 March - 2023
2
ایچنا گزارش می دهد؛

۲۰کودک در روستا‌های صعب‌العبور و دورافتاده بردسکن معاینه چشم شدند

  • 26 مهر 1400 - 14:13
۲۰کودک در روستا‌های صعب‌العبور و دورافتاده بردسکن معاینه چشم شدند
۲۰کودک ۳ تا شش ساله در ۴روستای دورافتاده و صعب‌العبور شهرستان بردسکن مورد معاینه بینایی قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، مجری برنامه غربالگری بینایی کودکان گفت: این فعالیت در اجرای برنامه تخصصی پیشگیری از معلولیت‌ها و غربالگری آمبلیوپی کودکان، با همکاری بهزیستی و امور عشایر و پایگاه غربالگری بینایی شهرستان انجام شده است.

ناهید روشنی افزود: این کودکان در روستا‌های محمدزورآب، چشمه هادی، چشمه معدن سفید و چشمه سیاه که در مناطق عشایری قرار دارند مورد معاینه آمبلیوپی و اختلالات بینایی قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل شیوع بیماری کرونا استقبال کمتری از طرح غربالگری انجام شد گفت: با وجود این در مجموع تعداد ۲۲۰۰نفر از کودکان ۶-۳سال مورد معاینه با دستگاه معاینه چشم و چارت E قرار گرفتند که از این تعداد حدود ۱۵۰نفر مشکوک به تنبلی چشم بودند و برای معاینات دقیق‌تر به اپتومتریست ارجاع داده شدند.

وی خاطرنشان کرد: امسال طرح غربالگری نسبت به سال گذشته پیشرفت خوبی داشته و در حال انجام است.

وی اظهار داشت: از مشکلات انجام طرح می‌توان به فاصله دور بعصی از روستا‌ها و مناطق عشایری اشاره کرد که این فاصله در بعضی موارد حدود ۸۰تا۹۰ کیلومتر است و البته با افتتاح ۴مرکز مثبت زندگی در شهرستان به زودی این امکان فراهم می‌شود تا غربالگری بینایی در این مراکز تا پایان سال انجام شود.

روشنی یادآور شد: تنبلی چشم اگر چه در ظاهر مشخص نیست، اما لازم است برای پیشگیری از این بیماری، کودکان به طور مداوم معاینه شوند تا از بروز آن جلوگیری شود و از این طریق به ارتقای سلامت بینایی کودکان ۳تا۶ سال و کاهش شیوع و بروز تنبلی چشم در این کودکان کمک شود.

  • منبع : صداوسیما

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب