به گزارش پایگاه خبری ایچنا؛ مرتضی کوهی معاون امور اجتماعی بهزیستی استان کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار  در کرمانشاه در خصوص کودک آزاری در بیستون کرمانشاه اظهار کرد: اتفاقی که افتاده است مورد تجاوز جنسی آن هنوز مشخص نیست که البته مراجع قضایی و پزشکی قانونی در آینده نتایج قطعی و رسمی را اعلام خواهند کرد.

کوهی افزود: آن چیزی که حائز اهمیت است این اتفاق مورخ ۱شهریور سال جاری به صورت گزارش کودک آزاری از بیمارستان محمد کرمانشاهی به همکاران اورژانس اجتماعی اعلام می شود که سازمان بهزیستی هم به این موضوع ورود پیدا می کنند و با توجه به سیر مراحل اداری موضوع با خانواده هم جهت ارائه مشاوره های تخصصی ارتباط گرفته می شود.

او اضافه کرد: اینکه ما بگوییم آزار به صورت جنسی بوده هنوز چیزی محرز نیست اما علائم جسمانی ضرب و شتم و آزار جسمی برابر گزارش پزشکی قانونی نشانه هایی از کبودی ها و زخم های جزئی که به جسم کودک وارد شده است.

کوهی اظهار کرد: ما در قوانین بالادستی جمهوری اسلامی ایران خلاء قانونی وجود ندارد، آنچه که در موضوع کودک آزاری حائز اهمیت هست به نوعی عدم اطلاع و آگاهی مردم از شیوه تربیت و برخورد با کودکان و همچنین نا آشنا بودن به حقوق قانونی و شرعی آنها است، می دانید که کودک آزاری تنها به صورت جنسی نیست، کودک آزاری جسمی، روانی و غفلت یا عاطفی هم هست و به ندرت مسائل جنسی پیش می آید و عموما هم کودک آزاری به نوع غفلت و عاطفی است و بعد از آن جسمی.

او بیان کرد: به اعتقاد من باید به آگاه سازی و آموزش مردم و فرهنگ سازی در این زمینه توجه شود که نتایج بدی در رفتار با کودکان در جامعه صورت نگیرد. قسمت دیگر این موضوع هم به آموزش و تربیت کودکان بر می گردد به جهت ایمن سازی و مقاوم کردن کودکان که در مواقع خاصی که توسط افراد خاصی مورد سو استفاده ممکن است قرار بگیرند با این آموزش ها بتوانند از این موقعیت ها اجتناب کنند یا اگر مورد آزاری قرار گرفتند بتوانند مورد را گزارش کنند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان کرمانشاه گفت: برای رسیدگی به موضوع کودک آزاری راحت ترین و اولین قدمی که باید برداشت تماس به شماره ۱۲۳ هست و در قدم بعدی مراکز مداخله در بحران های فردی، خانوادگی و اجتماعی اداره کل بهزیستی و در سطح شهرستان ها نیز وجود دارد هست، همچنین پایگاه های خدمات اجتماعی که بهزیستی در سطح استان دارد و نهایتاً خودرو های اورژانس سیار ۱۲۳ یا اجتماعی در سطح شهر در حال ماموریت هستند و مردم می توانند اگر موردی را دیدند به این چهار مرکز گزارش کنند.