مرحله نخست واکسیناسیون فلج اطفال در جنوب سیستان و بلوچستان به اتمام رسید

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛ مهران امینی فرد رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر   با بیان اینکه سالیانه تمامی کودکان زیر پنج سال جنوب سیستان و بلوچستان در ۲ نوبت قطره خوراکی فلج اطفال را دریافت می‌کنند، اظهار داشت: مرحله نخست این طرح از روز شنبه ۶ تا ۹ بهمن به اجرا در آمد.

او ادامه داد: هزار و ۳۱۳ تیم ۲ نفره بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر کار خوراندن قطره فلج اطفال به کودکان زیر پنج سال جنوب سیستان و بلوچستان را بر عهده داشتند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر خاطر نشان کرد: با وجود اینکه از سال ۷۹ هیچ موردی از بیماری فلج اطفال در میان کودکان ایرانی سیستان و بلوچستان مشاهده نشده اما طرح واکسیناسیون برای ایمن سازی اطفال تا ریشه کنی کامل این بیماری اجرا خواهد شد.

او بیان کرد: مرحله دوم واکسیناسیون فلج اطفال نیز اوایل اسفند اجرا خواهد شد و تمامی کودکان ایرانی وغیر ایرانی قطره فلج اطفال را دریافت خواهند کرد.

فلج اطفال به عنوان یک بیماری ویروسی یکی از خطرناک ترین بیماری‌های عصر حاضر است که معمولا کودکان خردسال را مبتلا می‌کند و سبب فلج دائمی اندام‌های تحتانی به ویژه پاها می‌شود.

این بیماری بر اثر آلوده شدن با پلیوویروس رخ می‌دهد و ویروس آن از طریق تماس مستقیم فرد با فرد یا از طریق تماس با خلط آلوده دهان یا بینی بیمار و یا از طریق تماس با مدفوع آلوده منتقل می‌شود./

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

همچنین ببینید

روزئولا  چه نوع بیماری است؟

استاد بیماری‌های عفونی کودکان با اشاره به بیماری روزئولا در کودکان، گفت:روزئولا ویروسی است که …