خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : شنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Saturday - 1 October - 2022
2

مجید مجیدی و یافتن گنج های کشور در فیلم “خورشید”

  • 10 تیر 1400 - 12:54
مجید مجیدی و یافتن گنج های کشور در فیلم “خورشید”

مجید مجیدی کارگردان مطرح ایران با ساخت فیلم سینمایی”خورشید” کودکان کار را به عنوان گنج واقعی شهر معرفی می کند. اکران فیلم سینمایی “خورشید ” و مراسم تجلیل از عوامل فیلم  در روز چهارشنبه (۹ تیر ماه)در سالن ایرانِ فرهنگستان هنر برگزار شد. مراسم اکران فیلم سینمایی «خورشید» و تجلیل از عوامل فیلم، عصر چهارشنبه […]

مجید مجیدی کارگردان مطرح ایران با ساخت فیلم سینمایی”خورشید” کودکان کار را به عنوان گنج واقعی شهر معرفی می کند. اکران فیلم سینمایی “خورشید ” و مراسم تجلیل از عوامل فیلم  در روز چهارشنبه (۹ تیر ماه)در سالن ایرانِ فرهنگستان هنر برگزار شد.

مراسم اکران فیلم سینمایی «خورشید» و تجلیل از عوامل فیلم، عصر چهارشنبه (۹ تیر ۱۴۰۰) با حضور بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر، غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، مجید مجیدی، کارگردان فیلم، علی نصیریان، بازیگر فیلم، تعدادی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، چند عضو پیوسته فرهنگستان هنر و جمعی از دست‌اندرکاران فیلم در سالن ایرانِ فرهنگستان هنر برگزار شد.

پس از نمایش خورشید، نامورمطلق در سخنان کوتاهی ضمن تشکر از حضور میهمانان گرامی و دست‌اندرکاران تولید این فیلم گفت: با فیلمی خوب و استثنایی روبه‌رو بودیم و از دیدن آن لذت بردیم. این فیلم نشان داد که کودکان کار گنج واقعی شهرند؛ همان‌هایی که وقتی به چهارراه می‌رسیم شیشه‌ها را بالا می‌دهیم که به ما نزدیک نشوند و دست تکان می‌دهیم که به شیشه دست نزنند و متأسفانه به آنها بی‌توجهی می‌کنیم. آقای مجید مجیدی گنج‌یاب و گنج‌شناس است. او یکی از آسیب‌های جامعه را به بهترین شکل مطرح کرد و کار اصلی هنرمند نیز بیان زشتی‌ها به بهترین شیوه‌هاست. بنا به گفته آقای مجیدی، او سه هزار نفر از کودکان کار را دیده است تا این بچه‌ها را برای فیلم انتخاب کند.

اهدای اولین لوح ویژه فرّ فرهنگستان هنر به «مجید مجیدی»

رئیس فرهنگستان هنر مجید مجیدی را صاحب مکتب شرقی و معنوی خاص خود دانست که برخاسته از انقلاب اسلامی است و در ویژگی این مکتب گفت: این مکتب به محرومان و کودکان کار متعهد است و این تعهد را همیشه حفظ کرده است.

وی افزود: به‌عنوان منتقدی باتجربه مطمئنم در آینده راجع به مجید مجیدی صحبت خواهد شد و کتاب‌ها نوشته خواهد شد؛ نه‌فقط از سوی ایرانی‌ها؛ راجع به ایشان هندی‌ها، چینی‌ها و غربی‌ها نیز صحبت خواهند کرد.

به گفته نامور مطلق، فرهنگستان هنر در آینده حتما جلساتی برای نقد این فیلم و دیگر فیلم‌های مجیدی برگزار خواهد کرد.

رئیس فرهنگستان هنر در ادامه با اشاره به حضور مسئولان فرهنگی کشور در جلسه گفت: یکی از وظایف اصلی و اساسنامه‌ای فرهنگستان هنر ترویج الگوهاست و اگر به فرهنگستان امکانات داده شود و از آن حمایت شود، الگوهایی مانند فیلم‌های آقای مجیدی را، که در ژانر خود واقعاً بی‌نظیر است، در سطح جهان ترویج خواهیم کرد.

در ادامه مراسم، کارگردان خورشید در سخنانی هدف ساخت فیلم را ایجاد پویشی برای ساخت مدارس کودکان کار در سراسر کشور بیان کرد و گفت: متأسفانه شرایط کرونایی اکران فیلم را با محدودیت مواجه کرده و امیدوارم برگزاری چنین نشست‌هایی بتواند ما را به هدف این فیلم نزدیک‌تر کند.

رئیس فرهنگستان هنر در مراسم اکران فیلم «خورشید»به «مجید مجیدی» گفت: «خورشید» نشان داد کودکان کار گنج واقعی شهرند و «مجید مجیدی» گنج‌یاب و گنج‌شناس است.  در این مراسم  اولین لوح ویژه فرّ فرهنگستان هنر به مجید مجیدی اهدا شد.

خورشید (۱۳۹۸) یک فیلم اجتماعی به کارگردانی مجید مجیدی فیلمساز سرشناس ایرانی است که جایزه بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر را به دست آورد.

این فیلم اجتماعی داستان پسربچه‌ای ۱۲ ساله به نام علی و سه دوستش را روایت می‌کند که نان‌آور خانواده هستند و برای امرار معاش به سختی کار می‌کنند و گاهی حتی برای رسیدن به پول دست به دزدی می‌زنند. طی یک سری رویدادها، از علی خواسته می‌شود، رد یک گنج را بگیرد اما او و دوستانش برای دسترسی به تونلی که گنج در آن مخفی شده باید در مدرسه خورشید ثبت نام کنند که یک موسسه خیریه برای آموزش به کودکان کار است. اصالت این فیلم به بازی کودکانی برمی‌گردد که همگی از بین کودکان کار بوده و هیچکدام بازیگر حرفه‌ای نیستند. فیلم جدید مجیدی که این روزها روی پرده سینماهای ایران رفته با اقبال نسبتا خوبی روبه‌رو شد و فروش آن از یک میلیارد عبور کرد.

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب