خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : چهارشنبه - ۶ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Wednesday - 28 September - 2022
3

مادران مؤثر ترین عامل در تربیت فرزندان عاشورایی

  • 24 مرداد 1400 - 13:20
مادران مؤثر ترین عامل در تربیت فرزندان عاشورایی

استاد حوزه با بیان هم اندازه بودن ارزش تربیت نسل انقلابی و عمل به دین گفت: نقش بی نظیر زن در حادثه کربلا، ما را به وظیفه مهم تربیت نسل انقلابی و عاشورایی، برای دوران ظهور رهنمون مینماید. به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛ حجت‌الاسلام حسن جعفری در گفتگویی با اشاره به اینکه مادر، رَبُّ البیت یعنی تصمیم […]

استاد حوزه با بیان هم اندازه بودن ارزش تربیت نسل انقلابی و عمل به دین گفت: نقش بی نظیر زن در حادثه کربلا، ما را به وظیفه مهم تربیت نسل انقلابی و عاشورایی، برای دوران ظهور رهنمون مینماید.

به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛ حجت‌الاسلام حسن جعفری در گفتگویی با اشاره به اینکه مادر، رَبُّ البیت یعنی تصمیم گیرنده نهایی و تربیت کننده خانه است، گفت: مادر است که ویژگی و خصایص انسانیت را در گوش و اولاد خود زمزمه می‌کند و با محبت بی‌بدیل خود فرزندش را تربیت دینی می‌نماید. اگر نقش زن را در تربیت نسل دینی که همان نسل انقلابی است نادیده بگیریم، بسیار بعید است که بتوانیم نسل انقلابی تربیت کنیم.

وی ادامه داد: پس بی تردید مادران مؤثر ترین عامل در تربیت فرزندان به شمار می‌رود حتی رفتارهایی که مادر تحت تأثیر عناصر و ارزش‌های فرهنگی در زمان حمل جنین از خود بروز می‌دهد در فرزندش، اثر می‌گذارد. امام خمینی ره فرمود: «دامن مادر دامنی است که انسان از آن باید درست شود بچه‌ها آنقدر تحت تأثیر مادر هستند که تحت تأثیر استاد نیستند، از این جهت بچه‌هایتان را در دامنتان تربیت اسلامی و تربیت انسانی بکنید تا وقتی تحویل می‌دهید شما این بچه را به دبستان یک بچه صحیح تحویل بدهید».

استاد حوزه علمیه با اشاره به آنکه به طور قطع و محکم می‌توان اینگونه برداشت نمود که در دل کلمه مادر کلمات متعددی جای دارد، گفت: مهمترین و پرمغزترین آن کلمات، کلمه تربیت است. برای مثال آنچه از صفات خوب و زیبا در شخصیت حضرت ابوالفضل علیه السلام متجلی است قطعاً مدیون تربیت صحیح مادری چون حضرت ام‌البنین (س) است. به واسطه این تربیت است که ایثار، شجاعت، فداکاری و جانبازی در راه حق و حقیقت در جامعه ایجاد و تقویت می‌شود.

حجت‌الاسلام جعفری تصریح کرد: به واسطه همین تربیت صحیح است که از حریم ولایت محمد (ص) و آل محمد (ص) دفاع می‌شود. اگر بگوییم که حادثه کربلا مدیون تربیت صحیح امثال ام‌البنین ها و رباب‌ها است حرف صحیح گفته‌ایم.

پژوهشگر معارف اسلامی با بیان تعبیر پشت صحنه‌های بازیگران ایثار و محبت و عشق و وفاداری در کربلا، موجود مقدس و پاکی به نام زن است، گفت: اگر نوجوانان پاکدل و پاک سرشتی در حادثه کربلای حسینی سر از پا نشناخته و پا چشمانی گریان منتظر اذن امام (ع) برای ورود به میدان بودند، اگر در کربلای خمینی نوجوانی مثل مرحمت بالا زاده التماس می‌کند که به من اجازه جبهه و جنگ بدهید و با التماس و زاری از مقام معظم رهبری که در آن موقع رئیس‌جمهور بودند اجازه نبرد را می‌گیرد و با سن ۱۱ سالگی وارد میدان جنگ می‌شود، در پس پرده دل خدایی اینها نقش زنان دیده می‌شود که صفات تاریخ را متحیر نموده است.

وی افزود: هرچند نمی‌شود نقش پدر و برادران و دوستان و معلمان و اساتید و انکار نمود اما به طور کلی این وظیفه خطیر بر عهده مادر است. اهمیت تربیت نسل انقلابی به اندازه اهمیت عمل به دین و مسائل دینی است. چگونه می‌توان به دین و مسائل دینی بدون اینکه تربیت دینی در میان باشد، نگریست؟

حجت‌الاسلام جعفری با بیان دستورات اسلام مانند گفتن اذان و اقامه در گوش نوزاد، انتخاب اسم مناسب و شایسته برای اولاد و تعلیم مفاهیم دینی و قرآنی، ادامه داد: این دستورات و بسیاری دیگر از این موارد همگی در راستای تربیت انقلابی نسل ماست و کسی که تربیت انقلابی شده است در مواجهه با انحرافات جامعه نمی‌تواند سکوت کند. چنین شخصی، عمل بر اساس دستور خداوند و اهل بیت علیهم السلام را وظیفه شرعی خود می‌داند و از کسی نمی‌ترسد.

وی افزود: یکی از مفاهیم مقدس در عصر غیبت حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف مفهوم انتظاراست و خانواده‌ای می‌تواند منتظر واقعی پرورش باشد، که خود حقیقت کلمه انتظار را فهمیده و چشیده باشد. انتظار خوبی، انتظار پاکی و صداقت، انتظارِ پایان بی‌عدالتی و ظلمت باید در خانواده شکل گرفته باشد و در دل آنها نشسته باشد تا بتواند در دل فرزندان خود وارد نمایند. به نظر می‌رسد تفهیم کلمه پر ارزش انتظار و کلمات مترادف و هم وزن آن به فرزندان برای تربیت نسل جدید از مسیر مقدس آشنایی با قیام حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، بهترین شیوه قابل الگو برداری برای جوانان و نوجوانان نسل ماست.

منبع : مهر

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب