ماجرای سفر لاک‌پشت

به گزارش خبرگزاری ایچنا؛

الکا هدایت

کارگردان

این اولین همکاری من با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است و تا این لحظه یکی از بهترین تجربه‌های کاری من به حساب می‌آید. نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» با حضور هنرجوهای بخش کودک آکادمی تئاتر لیو به سرپرستی حسن معجونی به صحنه می‌رود. واقعیت این است که سرپرستی بخش کودک آکادمی تئاتر لیو بر عهده من است و به مدت یک‌سال با حضور آوا شریفی، سپیده فلاح‌فر و آذرنوش خدامی با این بچه‌ها کار کرده و آنها را آموزش دادیم و در نهایت نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» را در قالب پروژه‌ای برای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تولید کردیم. تمام گروه بازیگری این نمایش را کودکان تشکیل داده‌اند.

همچنین گروه نوازندگان و طراحان ویدئوی «هوشنگ لاک‌پشته» نیز از گروه سنی کودک و نوجوان هستند. گروه سنی مخاطب این اثر نمایشی هم از ۴ سال به بالا با تاکید بر مقطع دبستان است. ماجرای نمایش به‌صورت موازی داستان یک نویسنده است که به‌دنبال ایده جدیدی برای نوشتن کتاب داستان جدیدش است و با دخترکی مواجه می‌شود که داستان تخیلی لاک‌پشتی را برای او روایت می‌کند که یک آدامس به لاک او چسبیده است. لاک‌پشت درحال سفر کردن است؛ اما به‌دلیل اینکه دستان کوتاهی دارد قادر به کندن آدامس از روی لاک خود نیست. در کل موضوع نمایش حمایت و حفاظت از محیط زیست و اهمیت کمک به یکدیگر است.

ما تئاتر برای کودکان و نوجوانان و تئاتر با کودکان و نوجوانان داریم که گونه دوم به‌دلیل حضور بازیگران کودک کار سختی است و هر سالن و تهیه‌کننده‌ای با کارهایی که با حضور کودکان و نوجوانان تولید می‌شوند، همکاری نمی‌کنند و دلایل این امر هم برمی‌گردد به شرایط و تعداد اجراها. زیرا کودکان بازیگر باید استراحت لازم را داشته باشند و در ضمن تعداد اجراهای بالا برایشان مناسب نیست. از طرفی تولیدات تئاتر کودک و نوجوان زیاد است؛ اما کیفیت همه آثار بالا نیست و باید روی کیفیت آثار بیشتر کار شود. نمایش «هوشنگ لاک‌پشته» بر اساس داستانی از نوید سیدعلی اکبر و توسط سپیده فلاح‌پور نگاشته شده و با حضور آوا شریفی و آوا درویشی تا ۱۲ مهر و همچنین از ۲۱ تا ۲۶ مهر هر روز ساعت ۱۸ در سالن گلستان واقع در بوستان لاله روی صحنه می‌رود.

هوشنگ لاک‌پشته1

 

منبع:دنیای اقتصاد

همچنین ببینید

از پوستر جشنواره ملی شهر کودک و نوجوان رونمایی شد

به گزارش خبرگزاری ایچنا ؛مراسم بیست و هشتمین دوره هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار در …