قزوین کودکِ واجد شرایط واگذاری ندارد

به گزارش خبرگزاری ایچنا1؛ علیرضا وارثی – مدیرکل بهزیستی استان قزوین – با اشاره به‌روز جهانی فرزندخواندگی تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که استان قزوین با آن روبه‌رو است تعدد زوجان نابارور است، بنابراین متقاضی فرزندخواندگی در استان قزوین زیاد است.

وی افزود: برای واگذاری کودک به یک خانواده شرایطی باید وجود داشته باشد که مهم‌ترین آن سکونت در استان قزوین است، شرایط دیگری از قبیل سن، شغل و میزان دارایی نیز توسط کارشناسان بررسی می‌شود و زوجینی که دارای شرایط اولیه باشند می‌توانند کودک را به فرزندخواندگی بپذیرند.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین اظهار کرد: شرایط بهزیستی برای فرزندخواندگی سخت نیست اما برای اطمینان از آینده کودک باید مسائل مختلف ازجمله نداشتن اعتیاد، بهره‌مندی از سلامت روح و روان و تشخیص هویت زن و شوهر موردبررسی قرار بگیرد.

وارثی خاطرنشان کرد: تمام کودکان بدون سرپرست که به هر طریقی به بهزیستی ارجاع می‌شوند ظرف مدت چند ماه با مجوز دادگستری به خانواده‌ها واگذار می‌شوند، در حال حاضر هیچ کودک واجد شرایط واگذاری به خانواده‌های متقاضی در مراکز پرورشگاهی استان وجود ندارد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر ۸۰۰ خانواده متقاضی فرزندخواندگی از شیرخوارگاه‌های استان قزوین هستند که از این تعداد ۴۰۰ زوج دارای شرایط اولیه هستند، درواقع به ازای هر یک کودک ارجاع شده به مراکز پرورشگاهی استان ۱۰ نفر متقاضی وجود دارد.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین تأکید کرد: در قانون جدید، متقاضیان می‌توانند سرپرستی فرزندان رده سنی شیرخوارگی تا ۱۶ سالگی را بپذیرند و همچنین در این قانون علاوه بر خانواده‌های بدون فرزند، دختران وزنان مجرد یا مطلقه نیز می‌توانند برای دریافت فرزند درخواست دهند.

وی خاطرنشان کرد: در یک سال گذشته ۱۸ کودک به فرزندخواندگی پذیرفته‌شده‌اند از این تعداد هشت پسر و  ۱۰ دختر زیر دو سال مجهول‌الهویه به خانواده‌ها واگذارشده‌اند، بعد از واگذاری فرزندان به خانواده‌ها، کارشناسان بهزیستی در شش ماه اول که فرزند به‌صورت موقت به خانواده‌ها سپرده می‌شوند سه بار بازرسی می‌کنند و بعدازآن نیز نظارت وجود دارد./

 

منبع: ایسنا

همچنین ببینید

خط ملی اورژانس اجتماعی دانش‌آموزان رونمایی شد

خط ملی «نماد» یا «اورژانس اجتماعی دانش‌آموزان» با حضور وزیر آموزش و پرورش در سی …