خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : جمعه - ۸ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : Friday - 30 September - 2022
1

فعالیت پویا کانون های فرهنگی هنری قزوین

  • 12 تیر 1400 - 15:44
فعالیت پویا کانون های فرهنگی هنری قزوین

به خبرگزاری ایچنا به نقل از ایرنا- مسوول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین گفت: ۳۶۲ کانون فرهنگی هنری در مساجد این استان راه‌اندازی شده و ۳۰ هزار و ۱۷۴ نفر در سامانه بچه‌های مسجد عضو هستند. به گزارش ایچنا به نقل از ایرنا، کانون‌های فرهنگی هنری مساجد زمینه‌ساز رشد و پویایی جوانان و […]

به خبرگزاری ایچنا به نقل از ایرنا- مسوول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین گفت: ۳۶۲ کانون فرهنگی هنری در مساجد این استان راه‌اندازی شده و ۳۰ هزار و ۱۷۴ نفر در سامانه بچه‌های مسجد عضو هستند.

به گزارش ایچنا به نقل از ایرنا، کانون‌های فرهنگی هنری مساجد زمینه‌ساز رشد و پویایی جوانان و نوجوانان در مناطق شهری و روستایی هستند و تخصصی کردن این کانون‌ها زمینه‌ساز تحقق اهداف و جذب مخاطبان به سمت فعالیت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خواهد بود.

به گفته مسوولان فرهنگی، کانون های فرهنگی هنری مساجد به دلیل ارتباط روزمره با اقشار مختلف مردم به خصوص نسل جوان می تواند در راستای بسیاری از اهداف مورد نیاز جامعه که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، نقش آفرینی کند.

استان قزوین با بیش از ۳۶۲ کانون فرهنگی هنری زمینه‌ساز جذب جوانان و نوجوانان در سطح شهر و روستا در فعالیت‌های فرهنگی و مسجدی شده و حتی در ایام شیوع ویروس کرونا این کانون‌ها توانسته‌اند اقدامات گسترده‌ای از جمله بهره‌گیری از فضای مجازی برای گسترش فعالیت‌های خود انجام دهند.

خبرنگار ایرنا با توجه به اهمیت و کارکردهای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد با حجت الاسلام علی رمضانی مسوول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین در مورد مسائل و مشکلات و برنامه‌های پیش رو این نهاد فرهنگی به گفت و گو نشست.

مسوول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قزوین گفت: قزوین جزو استان‌های پیش رو در اجرای طرح‌های ابتکاری دبیرخانه کانون‌های مساجد بوده است و یکی از مهمترین برنامه‌هایی که این نهاد دنبال می‌کند در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است که لازم است در این خصوص از ظرفیت مساجد استفاده شود.

سال ۱۴۰۰ از سوی مقام معظم رهبری با عنوان “تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌ زدایی ‌ها” نامگذاری شده است و هر کس در هر جایگاهی که قرار دارد باید در این مسیر تلاش کند چراکه این نامگذاری ها در واقع کلیدواژه‌هایی هستند که مسیر پیشرفت و توسعه کشور را ترسیم می‌کنند.

کانون‌های مساجد استان قزوین با برگزاری دوره‌های آموزشی و تشویق افراد برای ورود به عرصه تولید، فرهنگ‌سازی را در دستور کار قرار داده است و با تقویت کارآفرینی در مسیر تحقق شعار سال تلاش می‌کنند.

کانون‌های فرهنگی هنری به عنوان یکی از مجموعه‌های پویا و فعال در مساجد که بیشتر مخاطبان آن جوانان و نوجوانان هستند، می‌تواند در حوزه فرهنگ سازی بخش اقتصاد فعالیت کند به طوری که در ادوار مختلف هم شاهد این‌گونه فعالیت‌ها در کانون‌ها بوده‌ایم.

بنابراین امروز شاهد هستیم که کانون‌های مساجد در تولید ماسک، محصولات کشاورزی، گیاهان دارویی و  کسب و کارهای خانگی وارد شده‌اند و در کنار فعالیت‌های دینی و مذهبی تولید و کارآفرینی را ترویج می‌دهند.

کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در اسفندماه سال ۷۱ تشکیل شدند و در حوزه کانون‌های مساجد چند سالی است که رویکرد خودمان را تغییر دادیم و از فضای سنتی به سمت فضای مجازی حرکت کردیم.

درگذشته ارزیابی‌ها به‌صورت دستی انجام می‌شد و کانون‌ها با توجه به اقدامات انجام شده مورد حمایت قرار می‌گرفتند اما امروز کارکردها در حوزه مسجد تغییر کرده است و در سامانه‌ای تحت عنوان سامانه بچه‌های مسجد و در فضای مجازی بررسی می‌شود.

سامانه‌ بچه‌های مسجد یکی از این ظرفیت‌ها است که آمار تمامی فعالیت‌ها کانون به کانون در سطح شهرستان، استان و کشور در این سامانه رصد و مقایسه می‌شود.

هم اکنون تغییر نگرش در فعالیت کانون‌ها نسبت به گذشته از لحاظ کیفی بسیار مطلوب و رشد رو به جلویی داشته است اما ۲ سال اخیر به دلیل کمبود منابع مالی و بحث ویروس کرونا و شرایط حاکم بر کشور از فعالیت فرهنگی کاسته شده است ، در گذشته کیفیت و کمیت همگام با هم پیشرفت خوبی داشت.

رسالت اصلی مساجد و کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در گام دوم انقلاب اسلامی چیست؟

نقش اساسی مسجد آگاه سازی و به تصویر کشیدن اهداف مهم انقلاب و هدایت جامعه به سمت رشد اجتماعی و دینی است و مسجد به عنوان مرکز شکل‌گیری حرکت‌های مردمی به ویژه در دوران پهلوی بوده است و این نقش، نقش واقعی تعیین کننده در فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی اقشار مختلف جامعه به ویژه شخصیت‌های اثر گذار است.

بنابراین مسجد هسته مقاومت فرهنگی به شمار می‌رود و دارای فعالیت‌های فرهنگی است و بستر انقلاب اسلامی در مساجد شکل گرفت.

مساجد محل حضور همه اقشار، از همه گروه‌های سنی هستند و کانون‌های فرهنگی و هنری یکی از ارکان‌های مهمی است که موجب تقویت مسجد می‌شود.

رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم بر تقویت و توسعه برنامه‌های فرهنگی و تلاش برای تحول در این عرصه تاکید دارند و کانون‌های فرهنگی هنری مساجد از ظرفیت‌های بسیار خوبی برای حضور جوانان و نوجوانان برخوردار است و می‌تواند نقش اثرگذاری در این عرصه داشته باشد.

همچنین حضور پررنگ کانون‌های مساجد در دوران کرونا از جمله ضدعفونی معابر و منازل، کمک به کادر درمان، دستگیری از نیازمندان و آسیب دیده گان کرونا ثابت کرد که کانون‌ها در عرصه‌های اجتماعی نیز همچون عرصه‌های فرهنگی مؤثر و پویا هستند.

کانون‌های فرهنگی هنری مساجد به عنوان نهادهایی خودجوش و مردمی می‌تواند مهم‌ترین نقش را در کاهش آسیب‌های اجتماعی داشته باشد.

در راستای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به ویژه در حوزه تحکیم بنیان خانواده و آموزش سبک زندگی دینی با کمک کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد و سازمان‌های مردم نهاد، شاهد انجام اقدامات موثری در این حوزه‌ها با مشارکت کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد باشیم.

کانون‌های فرهنگی و هنری قلب تپنده مساجد هستند و با ایفای نقش در تربیت انسان‌های متدین، در به ثمر رساندن نقش تعلیم و تربیت رسالتی اساسی دارند.

متاسفانه آسیب‌های زیاد در جامعه وجود دارد که اگر نهادهای دولتی سیاست زدگی را کنار بگذارند و به مسجد روی بیاورند روند کاهش آسیب در حوزه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی را می‌توانیم شاهد باشیم همچنین عدم حمایت مالی و سلیقه‌ای برخورد نمودن در مساجد و همچنین ناهماهنگی بین ارگان‌های و مراکز فرهنگی است.

مهم‌ترین آسیب جدی در جامعه رشد افسار گریخته فضای مجازی بدون ایجاد فرهنگ سازی است و یکی دیگر از آسیب‌های موجود اعتیاد و طلاق‌های با سن کم ازدواج است که مساجد نقش زیادی در کاهش آن نسبت به سایر دستگاه‌های دارد و خوشبختانه مردم هنوز به خانه امن الهی ایمان، امید و باور قلبی دارند.

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب