خبــــرگـزاری کـــودک و نــوجـــوان ایــران

  • امروز : سه شنبه - ۱۱ بهمن - ۱۴۰۱
  • برابر با : Tuesday - 31 January - 2023
1
ایچنا گزارش می دهد؛

غربالگری شنوایی پنج هزار کودک همدانی

  • 03 مهر 1400 - 9:56
غربالگری شنوایی پنج هزار کودک همدانی
سرپرست معاونت توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی استان همدان از غربالگری شنوایی پنج هزار کودک و نوزاد همدانی در نیمه نخست امسال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایچنا، شجاع احسانی افزود: طرح غربالگری شنوایی در بدو تولد برای نوزادان همدان اجرا می‌شود و طرح غربالگری شنوایی کودکان نیز تکمیل کننده این طرح است تا کودکان با مشکلات شنوایی در استان به کمترین تعداد برسد.

وی تصریح کرد: قبل از ۶ ماهگی دوران طلایی برای تشخیص علائم و عوارض بیماری است تا بتوانیم مداخله و درمان را با تشخیص زودرس بیماری در زمان مناسب انجام دهیم.

سرپرست معاونت توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی استان همدان تاکید کرد: اگر مشکل شنوایی تا قبل از سه ماهگی تشخیص داده و با دستاورد‌های علمی جدید تا قبل از ۶ ماهگی اقدام به کاشت حلزون شود یا با دستگاه‌های کمک شنیداری، سمعک و گفتار درمانی انجام شود، کودک از نظر گفتار و شنوایی مشکلی نخواهد داشت.

شجاع احسانی با اشاره به اینکه تعدادی از کودکان بعد از تولد ممکن است دچار افت شنوایی پیش رونده در اثر ضربه یا برخی بیماری‌ها شوند گفت: برای جلوگیری از افت شنوایی و نقص در گفتار و زبان کودکان در سه تا پنج سالگی نیاز به غربالگری شنوایی دارند.

وی با بیان اینکه وجود کم شنوایی در زمینه تحصیل کودکان سبب نقص در گفتار و مهارت‌های ارتباطی آن‌ها می‌شود تصریح کرد: با اجرای طرح غربالگری و تشخیص کودکان دارای مشکل شنوایی و عفونت گوش از معلولیت جلوگیری می‌شود.

سرپرست معاونت توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی استان همدان گفت: طرح غربالگری شنوایی در راستای تشخیص و مداخله زودهنگام شنوایی نوزادان و شیرخواران در سه بخش غربال، تشخیص و مداخله اجرا توسط سازمان بهزیستی از سال ۸۴ آغاز شده است.

در حال حاضر ۶ هزار و ۱۴۱ ناشنوا و کم‌شنوا در استان همدان زیر پوشش خدمات بهزیستی قرار دارند.

  • منبع : صداوسیما

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.

خبرگزاری کودک و نوجوان

آرشیو مطالب